کد خبر: ۱۳۶۱
۱۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۱
سخنگوی شورای نگهبان:
اگر عضوی از شورای نگهبان اعتبارنامه رییس جمهوری را امضا نکند خدشه‌ای در اعتبارنامه ایجاد نمی‌شود.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: اگر عضوی از شورای نگهبان اعتبارنامه رییس جمهوری را امضا نکند خدشه‌ای در اعتبارنامه ایجاد نمی‌شود.

در عین حال اعتبارنامه رئیس جمهور منتخب قبل از مراسم تنفیذ امضا شد و همه اعضایی که در جلسه حضور داشتند، اعتبارنامه ایشان را امضا کردند.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از ایرنا، هادی طحان نظیف روز شنبه در نشست خبری با اشاره به بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست‌جمهوری در شورای نگهبان گفت: این طرح با رفت و آمد‌هایی که در شورای نگهبان و مجلس داشت، ما در شورای نگهبان اشکالی به این اصلاحیه قانون نداشتیم، اما هیات عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام که وظیفه نظارت بر مصوبات را از حیث اینکه خلاف سیاست‌های کلی نظام نباشند را بر عهده دارد، نکاتی را به ما منعکس کرد که برخی از این موارد از نظر این هیات حل نشده بود و ما این موارد را به مجلس منعکس کردیم بالاخره این مصوبه همچنان در اختیار مجلس است و تبدیل به قانون نشده است.

طحان نظیف همچنین از تایید لایحه اصلاح قانون صدور چک خبر داد و گفت: این لایحه خلاف شرع و قانون اساسی شناخته نشد و مورد تایید قرار گرفت.

خدشه‌ای در اعتبارنامه رییس جمهوری وارد نشده است

از دیگر موارد مورد بررسی شورای نگهبان لایحه مالیات بر ارزش افزوده بود که به گفته سخنگوی این شورای تایید و نهایتا تبدیل به قانون شد.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: همچنین طرح اصلاح موادی از قانون حمایت از توسعه نفت خام نیز پس از اصلاح، توسط شورای نگهبان تایید شد.

وی با اشاره به بررسی طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده و موافقت‌ها و مخالفت‌ها با این طرح اظهار داشت: نسبت به برخی موارد از جمله غربالگری مباحثی وجود داشت که جلسات زیادی را برگزار کردیم و در جلسات علمی همه حرف‌ها شنیده شد.

اعتبارنامه رییس جمهوری قبل از مراسم تنفیذ امضا شد

به گفته طحان نظیف، این مصوبه در رفت و آمد شورا و مجلس بود و اخیرا ایرادات شورا که کمتر از دفعات قبل هم بود، به مجلس ارسال شد.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: امیدواریم اصلاحیه‌ای که در نهایت مورد پذیرش شورا قرار گیرد، یک قانون موثر و کمک کننده در جامعه باشد.

طحان نظیف در پاسخ به سوالی درباره امضای اعتبارنامه رییس جمهور گفت: بر اساس قانون اگر عضوی از شورای نگهبان اعتبارنامه رییس جمهوری را امضا نکند خدشه‌ای در اعتبارنامه ایجاد نمی‌شود.

در عین حال اعتبارنامه رئیس جمهور منتخب قبل از مراسم تنفیذ امضا شد و طبیعتا همه اعضایی که در جلسه حضور داشتند، اعتبارنامه رئیس جمهور را امضا کردند.

برنامه هفتم باید به صورت لایحه از سوی دولت ارائه شود

وی در پاسخ به سوالی در رابطه با تمدید برنامه ششم توسعه و نظر شورای نگهبان در این باره گفت: من درباره تمدید برنامه توسعه چیزی نشنیدم و اگر قرار باشد برنامه هفتم نوشته شود باید سیاست‌ها از سوی رهبری مشخص شود و لایحه توسط دولت نوشته شود.

سخنگوی شورای نگهبان خاطرنشان کرد: شورای نگهبان در ارتباط با نگارش قانون نقشی ندارد و ما این را مخالف استقلال مجلس می‌دانیم.

وی در ارتباط با پاسخ دبیر کل اوپک به درخواست صادرات نفت ایران از سوی آیت‌الله جنتی گفت: این دیدار به درخواست دبیرکل اوپک انجام شده بود و مسبوق به سابقه هم بود. این دیدار، دیدار خوبی بود، سیاست‌های اقتصادی در اختیار دولت است و سایر دستگاه‌ها به دولت کمک می‌کنند.

تلاش ما اطلاع‌رسانی شفاف در دوره جدید است

وی در ارتباط با مسئولیت سخنگویی گفت: این مسئولیت دشوار و سنگین است و بنده امیدوارم با کمک‌های شما از عهده مسئولیت برآیم، مسئولیت ما پاسخگویی به شماست و تلاش ما در دوره جدید این است که مجموعه شورای نگهبان در اطلاع‌رسانی شفاف اقدام کنند.

سخنگوی شورای نگهبان همچنین درباره طرح صیانت از کاربران فضای مجازی گفت: درباره طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی هنوز چیزی تصویب و به شورا ارسال نشده، اما اگر این طرح با قانون اساسی و شرع مغایرت داشته باشد اعلام می‌کنیم.

طحان نظیف همچنین درباره به سوالی درباره دلیل عدم احراز صلاحیت علی لاریجانی گفت: آنچه در بررسی صلاحیت افراد وجود داشته در اختیار خود افراد قرار می‌دهیم، اینکه مبنای عدم احراز چه بوده به دلیل مخفی بودن آرا معلوم نیست.

وی با بیان اینکه دلایل عدم احراز صلاحیت علی لاریجانی به ایشان اعلام شده است، گفت: اصلاح قانون انتخابات دغدغه ما در شورای نگهبان است، ولی نقشی در تدوین قانون نداریم، اما این قانون نیازمند اصلاحاتی است.

سخنگوی شورای نگهبان خاطرنشان کرد: از مجلس انتظار داریم در زمینه اصلاح قانون انتخابات به صورت جامع گام بردارد.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر