کد خبر: ۱۴۶۹
۱۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۲
در رای گیری پیشنهاد نمایندگان برای برگرداندن شیوه بررسی طرح از اصل ۸۵ به صحن رای نیاورد.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی توضیحاتی را درباره تفاوت نظر استمزاجی نمایندگان در خصوص لغو اصل ۸۵ شدن طرح صیانت از حقوق کاربران و مصوبه امروز مجلس در این باره ارائه کرد.

به گزارش اکوپل نیوز، سید نظام الدین موسوی در حاشیه جلسه علنی صبح امروز سه شنبه مجلس در جمع خبرنگاران گفت: ما در جلسه غیر علنی چیزی تصویب نمی‌کنیم.

آنچه قانون مشخص می‌کند در جلسه علنی است و مصوبه مجلس در مرعا و منظر مردم انجام می‌شود.

وی افزود: در جلسات غیر علنی وقتی صحبت درباره مسائل داخل یا بیرون مجلس انجام می‌شود که نوعی تمهید اولیه است.

لغو اصل ۸۵ شدن «طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی» تصویب نشد

ما ممکن است در جلسات غیر علنی یا حتی لابی‌های مجلس استمزاج کنیم. رای گیری استمزاجی در مجلس همیشه هست.

فرض کنید ممکن است در آستانه معرفی وزرا به مجلس رابطین دولت از نمایندگان استمزاج کنند و وزیری در استمزاجی ۱۰۰ رای بیاورد، اما در صحن مجلس و بعد از صحبت‌های مخالف و موافق ۵۰ یا ۱۵۰ رای بیاورد.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس با تاکید بر اینکه نظر استمزاجی نمایندگان نه حجت است و نه به لحاظ حقوقی اعتبار دارد، افزود: بر خلاف آنچه بیان می‌شود که مجلس طرح حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی را تصویب کرده این طرح تصویب نشده بود و آنچه چندی قبل تصویب شد شیوه بررسی این طرح بود که طبق اصل ۸۵ اختیار خود را به کمیسیون مشترک بدهیم.

وی اضافه کرد: طبق ماده ۱۶۷ آئین نامه داخلی مجلس اگر حداقل ۱۵ نفر از نمایندگان درخواست کنند، طرحی که مشمول اصل ۸۵ قانون اساسی شده می‌توانند درخواست کنند که این طرح به صحن علنی برگردد. طبق قانون هیات رئیسه این تقاضا را اعلام وصول کرد و امروز آن را در دستور کار قرار داد.

در جلسه غیر علنی صبح امروز با توجه به اینکه در افکار عمومی مباحث مختلفی مطرح بود، نظرات موافق و مخالف بیان شد و استمزاجی از نمایندگان صورت گرفت، اما آنچه در دستور کار مجلس بود در صحن علنی مطرح شد.

نمایندگان موافق و مخالف صحبت کردند و رای گیری شد، در رای گیری پیشنهاد نمایندگان برای برگرداندن شیوه بررسی طرح از اصل ۸۵ به صحن رای نیاورد.

وی اضافه کرد: درست است که مصوبه مجلس در جلسه علنی با رای استمزاجی جلسه غیر علنی قدری اختلاف داشت، اما هیچ فشاری روی نمایندگان نبود. ترکیب مجلس و تعداد نمایندگان مجلس در تغییر است.

ضمنا در مباحثی که صبح مطرح شد اینطور نبود که زمان طولانی از آن مطالب بگذرد. ما بعد از جلسه غیر علنی وارد جلسه علنی شدیم و حتی نمایندگان برای تنفس هم بیرون نیامدند، اما به هر حال ایده‌ها و مطالب جدیدی مطرح شد بطور طبیعی رای تعدادی از نمایندگان تغییر کرده و البته تغییر غیر قابل توجهی هم نبوده است.

در هر حال آنچه که مبنای قانونی دارد همان چیزی است که در صحن علنی تصویب شد.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس با بیان این که عنوان دقیق این طرح؛ طرح حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی در فضای مجازی است، درباره‌ی ضرورت این طرح ادامه داد: تشخیص ضروری را نمایندگان می‌دهند.

موافقین استدلالشان این است که بررسی این طرح زمان می‌برد. اتفاقا، چون مسائل مهمتری داریم و دغدغه اصلی باید مسائل معیشتی و اقتصادی باشد اگر این طرح در دستور کار قرار گیرد با این ابعاد وقت مجلس را می‌گیرد همان طور که طرح تغییر قانون انتخابات ریاست جمهوری یک ماه وقت مجلس را گرفت؛

لذا پیشنهاد نمایندگان این بود که به جای این که وقت صحن گرفته شود به کمیسیون مشترک برود.

نماینده تهران در مجلس یادآور شد: فضای مجازی عرصه گسترده‌ای است و بنا بر این است که کمیسیون مشترکی شکل بگیرد و احتمالا نمایندگان ۸ کمیسیون وارد این کمیسیون مشترک خواهند شد. نمی‌شود در این باره عجله‌ای تصمیم گرفت.

همچنین در صحن علنی نمی‌شود از نگاه کارشناسان استفاده کرد. تدبیر اندیشیده شده و تاکید رئیس مجلس این بود که نخبگان و صاحب نظران دعوت شوند و نظرات آن‌ها شنیده شود و مشروح مذاکرات هم به اهالی رسانه و افکار عمومی منتقل شود.

قطعا در این مسیر طرح دچار تغییر و تحولات زیادی خواهد شد منظور طرح پیش فرض‌ها و پیشگویی‌ها در مورد فیلتر و بگیر و ببند نیست.

موسوی خاطر نشان کرد: بسیاری از کسانی که موافق اصل ۸۵ شدن طرح بودند موافق طرح نبودند بلکه با این شیوه بررسی که باید با حوصله و تخصصی باشد موافقت کردند وگرنه خیلی‌ها به پیش نویس انتقاداتی دارند.

ان شاء الله پس از این که طرح به پختگی و بلوغ لازم برسد تصویب خواهد شد و آنچه در کمیسیون تصویب شود نیز قانون آزمایشی تلقی خواهد شد که زمان اجرای آزمایشی آن را صحن علنی بین ۶ ماه تا ۲ سال تعیین خواهد کرد و بعد طرح به شورای نگهبان می‌رود و این شورا از باب مغایرت یا عدم مغایرت با قانون اساسی و شرع مقدس اعلام نظر می‌کند و بعد قانون برای اجرای آزمایشی ابلاغ می‌شود.

این نماینده مجلس در بخش دیگری از این گفتگو درباره زمان معرفی وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم نیز گفت: هر زمانی در این باره اعلام شود گمانه زنی است. طبق ماده ۲۰۲ آئین نامه داخلی مجلس رئیس جمهور تا دو هفته بعد از مراسم تحلیف زمان دارد که وزرا را به مجلس معرفی کند.

پنجشنبه روز تحلیف رئیس جمهور بوده و هنوز یک هفته نشده، ولی با توجه به تاکید رهبری در خصوص ضرورت تسریع در شکل گیری دولت ایشان گفته لیست را قبل از پایان موعد دو هفته‌ای ارسال می‌کنیم؛ بنابراین پیش از پایان دو هفته لیست به ما واصل می‌شود.

موسوی اضافه کرد: اینکه لیست کابینه چه زمانی ارائه می‌شود را فقط دولت و شخص رئیس جمهور می‌داند. ما به محض واصل شدن فهرست وزرای پیشنهادی در اولین جلسه علنی آن را اعلام وصول می‌کنیم و هفته اول را به بررسی در کمیسیون‌ها اختصاص می‌دهیم.

بر همین اساس اگر لیست امروز یا فردا به مجلس برسد هفته بعد بررسی صلاحیت وزرا در کمیسیون‌ها انجام خواهد شد و احتمال قریب به یقین بررسی صلاحیت وزرا در صحن مجلس به بعد از تاسوعا و عاشورا موکول می‌شود.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر