کد خبر: ۱۵۳۰
۲۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۳
رئیس جمهور آمریکا تأکید کرد که از تصمیم خود مبنی بر خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان پشیمان نیست.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از خبرگزاری فرانسه، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، روز سه شنبه تأکید کرد که از تصمیم خود مبنی بر خروج نیرو‌های آمریکایی از افغانستان که قرار است اواخر این ماه به پایان برسد "پشیمان نیست" و از افغان‌ها خواست "عزم جنگ" کنند.

وی در مصاحبه با خبرنگاران در کاخ سفید گفت: "من از تصمیمم پشیمان نیستم. "

آخرین نیرو‌های آمریکایی قرار است ۳۱ اوت از افغانستان خارج شوند و به جنگ ۲۰ ساله‌ای که ایالات متحده درگیرش بود پایان دهند.

از حدود یک ماه قبل که رئیس جمهور دموکرات آمریکا این تاریخ را اعلام کرد، جنگجویان طالبان مناطق زیادی از افغانستان را تحت کنترل خود گرفتند و روز سه شنبه مرکز دو ایالت دیگر در غرب و شمال این کشور را تصرف کردند.

بایدن افزود که افغان‌ها "باید اراده جنگ داشته باشند و برای خود و مردمشان بجنگند. "

وی افزود: "ما بیش از هزار میلیارد دلار در ۲۰ سال هزینه کرده‌ایم، بیش از ۳۰۰ هزار سرباز افغان را آموزش داده و تجهیز کرده‌ایم. "

بایدن تأکید کرد که آمریکا از ارتش افغانستان در سطوح لجستیکی و مالی حمایت خواهد کرد.

در همین زمینه، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا خاطرنشان کرد که نیرو‌های مسلح افغانستان به طور قابل توجهی از طالبان بیشتر هستند و توانایی وارد آوردن خسارات بیشتر به شورشیان را دارند.

وی گفت: "این ایده که پیشرفت طالبان غیرقابل توقف است، واقعیت موجود را نشان نمی‌دهد. "

نیرو‌های طالبان در حال حاضر ۹ مرکز از ۳۴ مرکز ولایت‌های افغانستان را تحت کنترل دارند که شش مورد از آن‌ها در شمال این کشور است، در حالی که در سه مرکز دیگر جنگ ادامه دارد.

همچنین این گروه حلقه تصرف را در اطراف مزارشریف، بزرگترین شهر در شمال افغانستان تنگ‌تر کرده است و اگر بر این شهر که به مخالفت با طالبان مشهور است، کنترل یابد، دولت کابل کنترل خود را بر کل منطقه از دست خواهد داد.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر