کد خبر: ۱۶۹۸
۲۵ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۶
میزان ارزآوری ناشی از صادرات محصولات پتروشیمی حدود ۵۰ درصد افزایش یافت.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی از افزایش حدود ۵۰ درصدی میزان ارزآوری ناشی از صادرات محصولات پتروشیمی در پنج ماه نخست امسال در هم‌سنجی با پارسال خبر داد.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از ایرنا، «احمد مهدوی ابهری» امروز (دوشنبه) در نشستی با خبرنگاران افزود: دولت سیزدهم باید نگاه خاصی به پتروشیمی به عنوان یکی از صنایع راهبردی، ارزآور، صادرات محور، اشتغال‌آفرین و تحریم‌شکن داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه هم‌اکنون با وجود اعمال تحریم‌های غیرقانونی آمریکا، اختلالی در وضع تولید، فروش و صادرات پتروشیمی‌ها ایجاد نشده است، گفت: در پنج ماه نخست امسال مقدار ارزآوری ناشی از صادرات محصولات پتروشیمی کشور در مقایسه با مدت مشابه پارسال حدود ۵۰ درصد افزایش یافته است.

درآمد ارزی صنعت پتروشیمی ۵۰ درصد بیشتر شد

این مقام صنفی با اعلام اینکه یکی از دلایل بالا بودن مقدار ارزآوری، افزایش میانگین ۸۰ تا ۱۰۰ دلاری قیمت محصولات پتروشیمی و پلیمری است، خاطرنشان‌کرد: ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی ایران به‌زودی به بیش از ۱۰۰ میلیون تن و این ظرفیت با تحقق سومین جهش توسعه به ۱۳۷ میلیون تن می‌رسد.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی با بیان اینکه در شرایط کنونی بیش از ۵۰ درصد نیاز ارزی کشور توسط پتروشیمی‌ها تامین می‌شود، بیان‌ داشت: دولت سیزدهم باید به پتروشیمی به عنوان یکی از صنایع راهبردی، ارزآور، صادرات‌محور، اشتغال‌آفرین و تحریم‌شکن نگاهی خاص داشته باشد.

مهدوی ابهری با انتقاد از نقد‌هایی که علیه شرکت پتروشیمی «شهید تندگویان» مطرح می‌شود، با تأکید بر اینکه از ابتدای امسال تاکنون با وجود افزایش تولید، اما حتی یک کیلوگرم محصول از سوی این پتروشیمی صادر نشده است، افزود: برخی به‌جای نقد از عملکرد درخشان تولیدی این پتروشیمی چرا تلاش نمی‌کنند چند پتروشیمی دیگر مشابه شهید تندگویان در ایران ساخته شود.

افزایش ۱۲ درصدی ظرفیت اسمی پتروشیمی شهید تندگویان

وی بیان‌ داشت: در دو سال گذشته چند طرح رفع موانع و گلوگاه‌های تولید، بومی‌سازی کاتالیست پالادیوم، اورهال کمپرسورها، مبدل‌های حرارتی، ارتقای سیستم‌های کنترل و ... اجرا شد که در نتیجه نسبت تولید به ظرفیت اسمی پتروشیمی شهید تندگویان امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال بیش از ۱۲ درصد افزایش یافته است.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی با اشاره به اینکه نسبت تولید به ظرفیت نصب شده پتروشیمی شهید تندگویان امسال تاکنون بیش از ۷۴ درصد افزایش یافته است، گفت: یکی از مهمترین دلایل مشکلات تامین گرید‌های بطری و نساجی پلی‌اتیلن ترفتالات در کشور تولید نیست، بلکه سیستم و نظام توزیع این محصول پتروشیمی است.

وی با طرح این پرسش که چرا عده‌ای با استفاده از تریبون رسانه ملی دستاورد‌های کارگران، کارکنان و مدیران پتروشیمی شهید تندگویان را در اوج شرایط تحریم ظالمانه تخریب می‌کنند؟ گفت: هم‌زمان با نقد از عملکرد تولیدی این پتروشیمی شاهد واردات بعضی از محصولات پتروشیمی و شاهد واردات بیش از ۱۰‌هزار تن محصولات مشابه تولید داخلی هستیم، نیاز است دلایل این واردات درحالی که مشکل تولید وجود ندارد، بررسی شود.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی با اعلام اینکه عده‌ای تحریم را شوخی تلقی می‌کنند، یادآور شد: در شرایط تحریم و مشکلات پرشمار تامین کالا و تجهیزات، پتروشیمی شهید تندگویان یکی از بالاترین افزایش تولید‌ها را در میان شرکت‌های پتروشیمی کشور داشته است.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر