کد خبر: ۱۷۸۹
۳۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۳:۳۹
یکی از مهمترین و قابل توجه‌ترین مشکلات مربوط به خواب، آپنه انسدادی حین خواب است.

یک متخصص خواب با اشاره به اختلالات خواب به تشریح یکی از مهمترین علت این مشکل پرداخت.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از ایسنا، دکتر شهرام صمدی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و فلوشیپ تخصصی تشخیص و درمان اختلالات خواب در یک گفت وگوی زنده اینستاگرامی با تاکید بر اهمیت خواب به عنوان زمانی برای استراحت مغز و لازمه بدن برای شروعی دوباره اظهار کرد: بدن انسان مانند هر سیستمی نیازمند استراحت و زمان برای بازیابی خود است.

اگر گوشی موبایل کسی دچار مشکل شود، همه خاموش و روشن کردن آن را برای رفع مشکل پیشنهاد می‌کنند.

در رابطه با بدن انسان نیز این موضوع صادق است. وقتی بدن ما به خواب می‌رود و روز بعد بیدار می‌شود در واقع خستگی‌های روز قبلی از بین رفته است و بدن ما آماده شروعی دوباره می‌باشد.

بی انرژی بودن پس از بیدار شدن می‌تواند علل مختلفی داشته باشد؛ کمبود خواب، ابتلا به INSOMNIA یا اختلال بی خوابی، مناسب نبودن وسایل خواب مانند بالشت، سندروم پای بی قرار و گرفتگی‌هایی در ساق پا می‌تواند از علل این مشکل باشد.

دلیل اصلی بی‌خوابی چیست؟

وی با اشاره به یکی از شایع‌ترین مشکلات خواب که درعین حال نادیده گرفته می‌شود گفت: یکی از مهمترین و قابل توجه‌ترین مشکلات مربوط به خواب، آپنه انسدادی حین خواب است. این اختلال بیشتر در بین آقایان دیده می‌شود. افرادی که وزن بالا دارند یا مسن هستند، کم کاری تیروئید دارند و یا سیگار میکشند در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند.

این متخصص خواب علاوه بر موارد فوق، شایع‌ترین علت این اختلال را نقص ژنتیکی بیان کرد که از نزدیکان به فرد منتقل شده است. به گفته وی، در فرد مبتلا به این آپنه انسدادی، عضلاتی که به تنفس هنگام خواب کمک می‌کنند روی هم می‌افتند و توانایی کافی برای تبادل اکسیژن و کربن دی اکسید را ندارند؛

لذا این افراد در سطوح خواب سبک باقی میمانند و نمی‌توانند خواب سنگینی داشته باشند. مهمترین علامت این بیماری خر و پف است.

در برخی از موارد این مشکل بدون علامت خرو پف در فرد وجود دارد. آپنه انسدادی حین خواب مشکل بسیار مهمی است که باعث درگیری مغز با عضلات تنفسی برای دفع کربن دی اکسید و جذب اکسیژن می‌شود. در نتیجه مغز نمی‌تواند استراحت کافی داشته باشد و روز بعد همچنان خسته است.

دکتر صمدی این را هم گفت که در بعضی موارد سردرد‌های صبحگاهی نیز می‌تواند از علائم این بیماری تلقی شود. کاهش تمرکز و اختلال حافظه و حتی پرخاشگری میتواند نشانه ابتلا به این بیماری باشد.

این مشکل مسئله‌ای نیست که بتوان ساده از کنار آن گذشت چرا که برای مثال با نگاه به آمار تصادفات رانندگی می‌توان دید که خواب آلودگی به چه میزان در رخ دادن اتفاقات ناگوار رانندگی موثر است.

وی با تشریح نحوه شناسایی اختلالات خواب در کلینیک‌های خواب به اهمیت تشخیص و درمان اختلالات خواب اشاره کرد و افزود: در کلینیک‌های خواب متخصصینی وجود دارند که با انجام آزمایش خواب از مشکلات احتمالی مربوط به خواب فرد آگاه می‌شوند.

فردی که با مشکل خواب مواجه است در جریان این آزمایش یک شب را در کلینیک می‌گذراند و متخصصینی که در کلینیک حضور دارند بعد از دو یا سه روز و آنالیز کامل خواب فرد نتایج آزمایش را به اطلاع بیمار می‌رسانند.

بسیاری از مشکلات خواب از جمله آپنه انسدادی حین خواب که به آن اشاره شد در جریان این آزمایش قابل تشخیص است.

در حال حاضر کلینیک خواب بیمارستان امام خمینی با شش تخت به عنوان یکی از پیشرفته‌ترین کلینیک‌های خواب در ایران شناخته می‌شود و آماده ارائه خدمات به بیماران است.

گزارش خطا
برچسب ها: خواب
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر