کد خبر: ۲۳۷۹
۲۸ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۸
سخنگوی وزارت امور خارجه:
خطیب زاده گفت: صلح و ثبات و استقرار در لبنان برای ما از هر چیزی مهمتر است و کمک می‌کنیم دولت لبنان هم بتواند در این راه موفق باشد.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه فردا به نیویورک می‌رود، گفت: وزیر امور خارجه در این سفر با مقامات ۴۵ کشور از جمله وزیران خارجه ۱+۴ دیدار و گفتگو خواهد داشت.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از ایرنا، سعید خطیب‌ زاده روز یکشنبه در نشست خبری ضمن گرامیداشت روز ادب و فارسی به بهانه سالگرد استاد شهریار گفت: زبان فارسی، زبانی است که پیوند دهنده تاریخ و تمدن و این منطقه است. ایران کهن و باستانی و فرهنگی به پهنه همه گستره زبان فارسی است؛ لذا این روز، روز تمدن، فرهنگ، ادبیات و هنر تمامی کسانی است که به زبان پرگهر فارسی صحبت می‌کنند. زبانی که زمانی نه چندان دور زبان علم و تمدن همین منطقه و زبان اول علم منطقه بود.

وی در ادامه به گاهشمار سیاست خارجی اشاره کرد و افزود: ۲۲ شهریورماه گفتگوی تلفنی وزرای امور خارجه ایران و انگلیس بود. همچنین پیام تبریک وزرای خارجه کشور‌های کنگو، مغولستان، ایرلند، بورکینافاسو و اندونزی به آقای امیر عبداللهیان برای انتصاب او بود.

سخنگوی وزارت امورخارجه ادامه داد: سه شنبه ۲۳ شهریور انتصابات جدید در وزارت امور خارجه اعلام شد که براساس آن باقری به عنوان معاون سیاسی، فتحعلی به عنوان اداری و مالی و مهدی صفری به عنوان معاون سیاسی وزارت امورخارجه منصوب شدند. عراقچی، ابوالحسنی و مهاجر هم در احکامی جداگانه به عنوان مشاورین وزیر منصوب شدند.

خطیب زاده یادآور شد: در همان روز سه شنبه پیام‌های تبریک وزیران خارجی برزیل و بولیوی را به امیرعبداللهیان را داشتیم.

وی گفت: در روز سه شنبه کمیته ویژه حقوقی و بین المللی پرونده سردار سلیمانی با حضور تمام کشور‌های ذیربط در وزارت امورخارجه برگزار شد و تصمیمات جدیدی اتخاذ شد که طی هفته‌های آتی پیگیری‌هایی در آن حوزه انجام خواهد شد.

صلح و ثبات و استقرار در لبنان برای ما از هر چیزی مهمتر است

سخنگوی وزارت امورخارجه افزود: در همان روز سه شنبه دیدار صمیمانه وزیر امور خارجه را با فرزندان خانواده‌های شهدای وزارت امور خارجه داشت. در همان روز نشست وزیر امور خارجه با رئیس و اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی را داشتیم.

خطیب زاده ادامه داد: در روز چهارشنبه بیست و چهارم شهریور دیدار و گفتگوی نماینده حزب الله لبنان را با وزیرامورخارجه برگزار شد. همچنین در همان امیرعبداللهیان در اجلاس وضعیت بشردوستانه افغانستان سخنرانی داشت.

وی گفت: در روز پنج شنبه بیست و پنجم شهریور علاوه بر دریافت پیام‌های تبریک وزرای خارجه اتیوپی و پرتغال، هیات جمهوری اسلامی ایران وارد دوشنبه شد و ملاقات دوجانبه وزیر امور خارجه ایران با همتای چینی و وزیر امور خارجه هند برگزار شد. نشست چهارجانبه وزرای خارجه کشور‌های پاکستان، ایران، هند و روسیه در خصوص افغانستان برگزار شد.

سخنگوی وزارت خارجه افزود: روز جمعه ۲۶ شهریور دیدار و گفتگوی امیرعبداللهیان با همتای روس و پاکستان داشت. علاوه بر آن در همان روز با وزیرامورخارجه بلاروس هم دیدار کرد. زیر خارجه بنین هم پیام تبریک را در همان روز برای امیر عبداللهیان ارسال کرد.

خطیب زاده ادامه داد: بیانیه مشترک وزرای خارجه چهار کشور ایران، پاکستان، روسیه و چین هم در خصوص افغانستان در حاشیه اجلاس شانگ‌های صادر شد که من خدمت همه عزیزان همان زمان اطلاع رسانی کردم و تایید نهایی سند عضویت جمهوری اسلامی در سازمان همکاری شانگ‌های هم در همان روز با اتفاق و با حمایت قوی سران کشور‌های عضو شانگ‌های به تایید رسید. دیدار و گفتگوی وزیر خارجه ایران و تاجیکستان هم آخرین ملاقات قبل از بازگشت به جمهوری اسلامی ایران بود.

امیر عبداللهیان در راه نیویورک

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در ادامه از سفر وزیر امور خارجه به نیویورک خبر داد و گفت: امیرعبداللهیان فردا برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل عازم نیویورک خواهد شد.

وی اضافه کرد: برای ایشان در این سفر حدود ۴۵ ملاقات در سطح دوجانبه با وزرای خارجه کشور‌های مختلف از قاره‌های مختلف آفریقا، آسیا، اروپا و آمریکای لاتین و منطقه، با روسای سازمان‌های بین المللی دبیرکل و رئیس شورا و همه کسانی که درخواست داشتند و یا امکان ملاقات بوده، هماهنگ شده است تا در این سفر چند روزه کوتاه همه ملاقات‌ها صورت بگیرد.

خطیب زاده با بیان اینکه ملاقات‌های جانبی مثل همیشه برای ایشان در نظر گرفته شده است، در خصوص موضوع نشست وزرای خارجه ۱+۴ هم گفت: طبیعی است اگر ببینیم که این ملاقات می‌تواند در مسیر مذاکره سودمند، مفید باشد تصمیم آن را اتخاذ خواهد شد. الان تصمیمی اتخاذ نشده قطعاً باید دستور کار و موضوع جلسه را ببینیم و بر اساس آن تصمیم بگیریم.

سخنگوی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: چیزی که مهم است این که وزیر امور خارجه با همه وزرای ۱+۴ملاقات‌های دوجانبه و جداگانه خواهند داشت.

خطیب زاده با اشاره به اظهار نظر وزیر خارجه لبنان درباره محموله سوخت ارسالی ایران اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره متعهد به همکاری و کمک به دوستان خود و دولت‌های کشور‌های دوست بوده است.

وی اضافه کرد: آنچه در خصوص این تجارت انجام شده درخواستی توسط تجار لبنانی بوده که یک مسیر خرید کاملاً عادی و معمول صورت گرفته و فروش صورت گرفته و محموله ارسال شده است. درباره مسائل داخلی لبنان اظهار نظر نمی‌کنم، اما می‌توانم به شما اطمینان بدهم که اگر همین فردا هم دولت لبنان برای رفع مشکلات مردم بخواهد از ما سوخت بخرد ما آن را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهیم.

خطیب زاده تصریح کرد: صلح و ثبات و استقرار در لبنان برای ما از هر چیزی مهمتر است و کمک می‌کنیم دولت لبنان هم بتواند در این راه موفق باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین درباره اجلاس شانگ‌های گفت: آنچه در این اجلاس اتفاق افتاده است به طور جدی در بیانیه چهار کشور بازتاب داشته است. در ملاقات‌هایی که انجام شد، موضوع افغانستان موضوع جدی در سطح رئیس‌جمهور و ملاقات‌های وزیر خارجه بوده است.

خطیب زاده خاطرنشان کرد: در این اجلاس روی چند نقطه توافق جدی شد که یکی تشکیل دولت فراگیر با مشارکت همه اقوام و قومیت‌ها بود که بازتاب دهنده ترتیب قومی و جمعیتی افغانستان باشد و اینکه دستاورد‌های افغانستان در آینده محقق شود.

وی یادآورشد: هیچ دخالت خارجی توسط هیچ کشوری قابل قبول نیست و همه باید کمک کنند تا خود مردم افغانستان آینده خود را شکل دهند و صدایشان شنیده شود.

به گفته سخنگوی دستگاه دیپلماسی نتایج گفتگو‌ها که در سطح سران و هیئت‌ها انجام شد، در آینده نزدیک بیشتر روشن خواهد شد.

خطیب زاده در پاسخ به سوالی درباره کم کاری سفارت بلژیک برای دوچرخه سواران در صدور ویزا که موجب محروم شدن دوچرخه سواران از مسابقات شده است، گفت: درباره سفر هیات‌های ورزشی به کشور‌های مختلف برای شرکت در تورنمنت‌ها به این هیات‌ها توصیه کردیم فقط وقتی مشکلی در ویزا اعمال می‌شود به وزارت خارجه مراجعه نکنند بلکه از همان اول این کار را انجام دهند. تاکنون سفارت بلژیک همکاری خوبی با ما داشت البته درباره این موضوع جزئیات آن را نمی‌دانم.

وی با اشاره به نقض حقوق بشر آمریکا و ظرفیت نهاد‌های بین المللی حقوق بشری در مقابله با آن، گفت: نمایندگی دائم ایران در مقر سازمان ملل متحد سخنرانی خواهد داشت و عزیزان را برای دیدن سخنرانی سفیر و نماینده دائم ایران دعوت می‌کنم.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه انتظار جامعه جهانی از نهاد‌های حقوق بشری تا امروز برآورده نشده است، گفت: ایالات متحده به عنوان بزرگترین ناقض حقوق بشر در کشور‌ها از جمله تحریم و حتی منع دسترسی به امکانات اولیه مانند آب و غذا متهم است که در این سال‌ها همه اقدامات بی کیفر مانده است.

خطیب زاده با اشاره به رویه بی کیفر ماندن اقدامات اخیر آمریکا در افغانستان اظهار کرد: کاروان ۱۰ نفره مردم عادی افغانستان مورد حمله قرار گرفت و گفتند گروه‌های افراطی مورد حمله قرار گرفتند، اما دو روز قبل اعلام کردند ببخشید اشتباه شد و از این سبوعیت و کشتار زنان و کودکان و مردم بی دفاع به عنوان یک اشتباه به راحتی عبور کردند و این وضعیت و شرایط بسیار دردناک ایجاد کرده است.

وی با تاکید بر لزوم وجود قانون و تبعیت از آن اظهار کرد: آنچه که الان وجود دارد یک استثنا در حقوق بین المللی و تصور چند کشور خاص مبنی بر این است که اجرای قانون برای خودشان نیست و برای بقیه است. ایران در این راه ایستادگی کرده است. پیام جمهوری اسلامی مبارزه با سلطه طلبی و استیلا بر کشور‌ها بوده و این را فعالانه با سیاست خود ادامه می‌دهیم. خبر خوب این است صدا‌های بیشتری در کنار جمهوری اسلامی همصدا شده اند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره گزارش امروز نیویورک تایمز و همکاری ترامپ با اسراییل در ترور شهید فخری‌زاده و اقدامات جمهوری اسلامی در این زمینه گفت: نهاد‌های اطلاعاتی و امنیتی ما با جزئیات این موضوعات را در فضای خود پیگیری کردند و جزئیات این عملیات کاملاً برای آن‌ها روشن است و در چند مسیر پیگیری‌های ایران انجام می‌شود.

وی ادامه داد: قسمتی که باید توسط نیرو‌های امنیتی و اطلاعاتی انجام شود آن‌ها وظیفه خود را انجام داده و می‌دهند و آن‌هایی که باید بدانند می‌دانند. اما آن‌هایی که این ترور‌ها را انجام دادند به گردن کشی و چاقوکشی این اقدامات افتخار می‌کنند.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر