کد خبر: ۲۷۹۳
۱۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۸
نرخ تورم در ایتالیا در دوازده ماه منتهی به سپتامبر به ۲.۶ درصد و در سوئیس در دوازده ماه سپتامبر به آگوست به مثبت ۰.۹ درصد رسیده است.

نرخ تورم ایتالیا به بالاترین سطح هفت سال اخیر رسیده است.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از ایسنا، متوسط نرخ تورم سوئیس در دوازده ماه سپتامبر به آگوست به مثبت ۰.۹ درصد رسیده است که ۰.۱ درصد بیشتر از نرخ تورم ثبت شده برای دوره منتهی به ماه قبل و ۰.۱ درصد بیشتر از نرخ تورم پیش‌بینی شده قبلی برای این کشور محسوب می‌شود.

تورم ۰.۹ درصدی که بالاترین تورم ثبت شده در سوئیس طی ۳۱ ماه اخیر محسوب می‌شود بیش از همه تحت تاثیر افزایش قیمت بخش حمل و نقل با ۶.۱ درصد قرار گرفته است. طی این مدت کمترین تورم مربوط به مواد غذایی و نوشیدنی با تورم منفی ۱.۷ درصدی بوده است. در بین سایر بخش ها، تورم بخش رستوران و هتلداری ۱.۵ درصد و مراقبت‌های درمانی منفی ۰.۳ درصد اندازه گیری شده است.

تورم

متوسط نرخ تورم سوئیس در بازه زمانی ۱۹۵۶ تا ۲۰۲۱ معادل ۱.۹۶ درصد بوده است که در این بین بالاترین تورم ثبت شده مربوط به نرخ ۱۱.۹۲ درصدی دسامبر سال ۱۹۷۳ و کمترین نرخ ثبت شده نیز مربوط به تورم منفی ۱.۴ درصدی اوت سال ۲۰۱۵ بوده است.

هسته تورمی که تغییرات قیمتی انرژی و مواد غذایی را به دلیل نوسانات بالای آن‌ها در نظر نمی‌گیرد طی این مدت به ۰.۶ درصد رسیده است. بر مبنای ماهانه نیز تورم سوئیس در این ماه ۰.۲ درصد بوده است.

نرخ تورم در دیگر کشور همسایه سوییس یعنی ایتالیا نیز افزایشی بوده است به گونه‌ای که متوسط نرخ تورم ایتالیا در دوازده ماه منتهی به سپتامبر به ۲.۶ درصد رسیده است که ۰.۵ درصد بیشتر از نرخ تورم ثبت شده برای دوره منتهی به ماه قبل و ۰.۱ درصد بالاتر از نرخ تورم پیش‌بینی شده قبلی برای این کشور محسوب می‌شود. این تورم که بالاترین تورم ثبت شده در این کشور در هفت سال اخیر محسوب می‌شود بیش از همه تحت تاثیر افزایش قیمت در بخش انرژی با تورم ۲۰.۲ درصدی و حمل و نقل با ۲.۰ درصد قرار گرفته است.

بر مبنای ماهانه تورم این ماه ۰.۲ درصد اندازه گیری شده که نسبت به ماه قبل آن ۰.۱ درصد کمتر است.

متوسط نرخ تورم ایتالیا در بازه زمانی ۱۹۶۲ تا ۲۰۲۱ معادل ۵.۹۶ درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به نوامبر ۱۹۷۴ با ۲۵.۶۴ درصد و کمترین نرخ ثبت شده نیز مربوط به ژانویه ۲۰۱۵ با منفی ۰.۶ درصد بوده است.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر