کد خبر: ۲۸۱۰
۱۴ مهر ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۴
مذاکرات وین اگر به نتیجه رسید و طرف‌های مقابل نسبت به تامین حقوق ملت ایران در چارچوب برجام اراده جدی داشتند و دستاورد‌های ملموس برای مردم داشته باشد از این توافق در جهت کمک به برنامه توسعه اقتصادی در دولت سیزدهم استفاده خواهیم برد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: دولت سیزدهم آمادگی دارد جهش جدی در روابط تهران و مسکو صورت گیرد.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از ایرنا، امیرعبداللهیان شامگاه سه شنبه در جمع مدیران نهاد‌های ایرانی در مسکو تصریح کرد: نگاه دولت سیزدهم وشخص رئیس جمهور به روابط با روسیه اجرای منویات مقام معظم رهبری در نگاه راهبردی به روابط دو جانبه است.

وی افزود: نگاه دولت جدید و پیام من و دولت ایران برای رهبران روسیه این است که یک جهش جدی و ملموس در روابط دو کشور ایجاد شود و امیدواریم دربازه زمانی کوتاه شاهد این جهش باشیم.

صص

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: دولت آمادگی دارد با سرعت و منطق همکاری خود را با روسیه گسترش دهد.

وزیر خارجه با بیان اینکه توسعه سیاست آسیایی مدنظر دولت سیزدهم است، افزود:این به آن معنی نیست که وابسته به چین و روسیه باشیم بلکه از نگاه راهبردی دو کشور برای منافع دو ملت بهره خواهیم گرفت.

وی تصریح کرد که در دولت ایران این نگاه وجود دارد که روسیه بوتین با روسیه شوروی تفاوت اساسی دارد. هرچند که در بین برخی تجار ایرانی این احساس وجود داشته باشد که در رویکرد روسیه تغییر جدی صورت نگرفته است.

وی ادامه داد: اراده و عزم بوتین در مورد روابط با ایران نگاه مثبت و تثبیت شده‌ای است.

امیرعبداللهیان اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران توسعه روابط با همسایگان بخصوص روسیه و نگاه به شرق را در اولویت خود قرار داده است و بر همین اساس یک همایش با حضور سفرای جمهوری اسلامی ایران در کشور‌های همسایه و همینطور روسیه را ماه آینده در تهران برگزار خواهیم کرد که در چارچوب سیاست خارجی سفرای ما کاملا در جریان برنامه مهم توسعه اقتصادی پایدار جمهوی اسلامی ایران بدون نگاه به تحریم‌ها قرر گیرند و توجیه شوند.

,وی اظهار داشت: ما نیازمند فرهنگ سازی برای روابط قوی با روسیه هستیم از اینرو نیاز به یک زبان و فهم مشترک داریم تا تجار ما بتوانند بتوانند با وجود ظرفیت‌های بالا با روسیه سهم و نقش مهمی در توسعه اقتصادی ما ایفا کنند.

وی تصریح کرد: دولت سیزدهم می‌خواهد این نگاه را عملیاتی کند. مشکل سند و تفاهم نامه بین دو کشور نداریم. بلکه محتاج فرهنگ سازی مشترک هستیم.

امیرعبدالهیان تصریح کرد: ما وظیفه داریم برای اجرایی کردن نیت رهبران عالی دو کشور در توسعه روابط، پیگیری و عملی کنیم و به سمتی برویم که این روابط برای مردم ما دستاورد خوبی داشته باشد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد که بین تجار ایرانی و روسی زبان مشترک بیدا نشده است به این معنی که تفاهم ندارند. این حرکت باید روان شود.

ادامه مذاکرات وین تنها در صورت داشتن دستاورد ملموس برای مردم

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در پایان گفت: مذاکرات وین اگر به نتیجه رسید و طرف‌های مقابل نسبت به تامین حقوق ملت ایران در چارچوب برجام اراده جدی داشتند و دستاورد‌های ملموس برای مردم داشته باشد از این توافق در جهت کمک به برنامه توسعه اقتصادی جمهوری اسلامی در دولت سیزدهم استفاده خواهیم برد، اما اگر قرار باشد مذاکرات مسیر هشت سال گذشته را طی کند و مذاکره برای مذاکره باشد جمهوری اسلامی ایران تصمیم مقتضی را خواهد گرفت.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر