کد خبر: ۳۰۷۲
۲۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۲
برجام آنقدر ضعف دارد که چهار کلمه‌ای که «ظریف» به آن اعتراف کرده در برابر آن‌ها چیزی نیست و اعتراف اخیر، بسیار کمتر از واقعیتی است که در توافق رخ داده است.

نماینده ادوار مجلس گفت: برجام آنقدر ضعف دارد که چهار کلمه‌ای که «ظریف» به آن اعتراف کرده در برابر آن‌ها چیزی نیست و اعتراف اخیر، بسیار کمتر از واقعیتی است که در توافق رخ داده است.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از مهر، ابراهیم کارخانه‌ای رئیس کمیسیون هسته‌ای مجلس نهم درباره اعتراف اخیر محمدجواد ظریف وزیر سابق امور خارجه مبنی بر اینکه کلمه «تعلیق» در متن توافق برجام آمده بود، گفت: این اعتراف نشان می‌دهد ظریف به عنوان رئیس تیم مذاکره‌کننده در بطن مذاکرات نبوده است، درحالی‌ که تمام مسئولیت در درجه اول متوجه شخص اوست.

ضعف «برجام» بیش از اعتراف ظریف است

وی افزود: متن این توافق از یک سال قبل توسط یک اندیشکده به نام «گروه بین‌المللی بحران» در آمریکا تهیه شده بود و بخش اعظمی از آنچه در توافق صورت گرفت از پیش طراحی شده بود.

نماینده ادوار مجلس با بیان اینکه تیم مذاکره بیشتر به دنبال پر کردن پرانتز‌های توافق بود تا تنظیم دقیق متن برجام، تاکید کرد: متن برجام کاملاً یک‌جانبه و صد در صد در جهت منافع آمریکا تهیه شده بود.

کارخانه‌ای با تاکید بر اینکه موضوع فراتر از اعتراف اخیر ظریف است، اظهار کرد: موارد خیلی بیشتر از این‌ها وجود دارد، ۲۳ مورد در رابطه با مفهوم کلمه «تعلیق» در برجام وجود دارد؛ اما به شکل‌های مختلف!

وی تصریح کرد: ظریف در رسانه‌ها اعلام کرد که همه قطعنامه‌ها لغو شده است. وقتی «لغو» انجام شود یعنی فرآیند تصمیم‌گیری قبلی کاملاً از بین می‌رود و اگر بنا باشد برگردد باید فرآیند جدیدی شروع شود. درحالی‌که طبق بند ۳۷، برجام می‌گوید اگر پرونده ایران به شورای امنیت برود، ظرف یک ماه تمام تحریم‌ها خود به خود برمی‌گردد. اینکه عنوان می‌شود «تمام تحریم‌ها برمی‌گردد» یعنی فرآیند «لغو» هیچگاه در رابطه با قطعنامه‌ها صورت نگرفته است.

رئیس کمیسیون هسته‌ای مجلس نهم عنوان کرد: علیرغم اینکه کلمه Terminate به معنای «لغو قطعنامه‌های شورای امنیت» در برجام به کار برده شده است، اما طرف مقابل با فریبکاری، طوری مکانیزم را طراحی کرده که در نتیجه توافق تعلیق صورت گرفته است نه لغو! این بازی با کلمات که است که نه تنها ظریف، بلکه تیم مذاکره‌کننده نیز در بطن جریان نبوده، بازی خورده‌اند و کلاه سرشان رفته است.

کارخانه‌ای درباره لغو تحریم‌های ایالات متحده، گفت: تحریم‌های آمریکا علیه ایران به تصویب مجلس آن‌ها رسیده بوده و مجلس با لغو تحریم‌ها موافقت نکرد، از این رو «اوباما» که رئیس‌جمهور وقت بود، از اختیارات خودش استفاده کرد و تحریم‌ها را در قالب دوره‌های ۹۰ روزه به حالت تعلیق درآورد که در انگلیسی به آن waive گفته می‌شود و این یعنی تحریم‌های آمریکا نه تنها تعلیق هم نشد، بلکه صرفاً یک «تعلیق موقت» سه ماهه که نیاز به تمدید داشت صورت گرفت.

وی افزود: هشتصد نفر در آمریکا، ماه‌ها روی موضوع برجام و توافق هسته‌ای کار می‌کردند، ولی ظریف افتخارش این بود که در مجموع ۱۶ نفر بودیم! دفاع از منافع ملی مهم است نه نفرات؛ هرچه نفرات بیشتر باشد تخصص‌های بیشتری به میدان می‌آید.

نماینده ادوار مجلس عنوان کرد: چرا باید کل مسئولیت‌های امور بانکی به عهده یک نفر از تیم مذاکره‌کننده باشد که جاسوس هم از کار درآمد؟! به جای آنکه تیم قوی چند ده‌نفره در حوزه‌های مختلف تشکیل شود، تعداد محدودی مسئولیت این توافق را بر عهده گرفتند که کشور ما از این موضوع ضرر بسیاری کرد.

کارخانه‌ای با اشاره به اینکه آمریکا به مصوبات مجلس خود پایبند باقی ماند، اظهار کرد: مصوبه‌ای با عنوان «حفظ دستاورد‌ها و حقوق هسته‌ای ملت ایران» تصویب شد که در چند بند دقیق قید کرده بود که اگر جمهوری اسلامی تعهدات خود را انجام می‌دهد، تمام تحریم‌ها نیز باید به صورت همزمان لغو شوند و هیچ بازرسی از اماکن امنیتی و نظامی صورت نگیرد.

وی ادامه داد: این مصوبه بلافاصله به تصویب شورای نگهبان رسید، اما دولت قبل در رابطه با آن اقدامی نکرد و تنها چهار روز قبل از نهایی شدن برجام آن را منتقل کرد و این مصوبه بر زمین ماند؛ درحالی‌که آمریکایی‌ها دقیقاً مصوبه مجلس خودشان را رعایت کردند، اما تیم مذاکره‌کننده و دولت ما این مصوبه مهم را کنار گذاشت.

رئیس کمیته هسته‌ای مجلس نهم در پایان گفت: یقیناً اگر به این مصوبه مجلس توجه می‌شد، برجام سرنوشت متفاوتی داشت و این چنین به سرنوشت خسارت محض دچار نمی‌شد. برجام آنقدر ضعف دارد که چهار کلمه‌ای که ظریف به آن اعتراف کرده در برابر آن‌ها چیزی نیست. اعترافات اخیر، بسیار کمتر از واقعیتی است که در این توافق رخ داده است.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر