کد خبر: ۳۶۰۱
۱۰ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۳
فرایند تدوین و تخصیص بودجه باید سامانه محور شود و با ایجاد شفافیت، هم عملکرد حوزه بودجه ریزی ارتقاء یابد و هم مشکلات اقتصادی و معیشتی برطرف شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: فرایند تدوین و تخصیص بودجه باید سامانه محور شود و با ایجاد شفافیت، هم عملکرد حوزه بودجه ریزی ارتقاء یابد و هم مشکلات اقتصادی و معیشتی برطرف شود.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از خانه ملت، محمد باقر قالیباف صبح امروز (دوشنبه) در نشست شورای هماهنگی مجلس شورای اسلامی که با حضور رؤسای کمیسیون‌ها برگزار شد، افزود: بررسی و اصلاح احکام مهم لایحه بودجه باید در دستورکار تمامی کمیسیون‌ها قرار بگیرد و با هماهنگی دیوان محاسبات مهم‌ترین احکام بودجه در حوزه‌های مختلف استخراج شوند.

تعداد این احکام مهم به ۲۰ مورد نمی‌رسد که باید ظرف هفته جاری احصاء و به کمیسیون‌های تخصصی ارجاع داده شوند.

محمدباقر قالیباف: فرایند بودجه ریزی باید سامانه محور شود

رئیس مجلس با بیان اینکه اگر احکام بودجه و سیاست‌های آن رعایت نشوند هرساله با مشکل مواجه می‌شویم، تصریح کرد: باید در مدت کوتاهی احکام مهم بودجه احصاء و وظایف کمیسیون‌های تخصصی مشخص شود تا در حوزه نظارت متمرکز شویم.

رئیس قوه مقننه با بیان این که طرح اصلاح موادی از قانون آئین نامه داخلی مجلس که بخشی از آن به نحوه تهیه و بررسی لایحه بودجه اشاره دارد را مطالعه کرده ام گفت: اولین موضوع سامانه محور شدن بودجه است تا دخالت افراد به حداقل برسد و مثلا این طور نباشد که در یک بخش مانند مالیات، به جای سامانه محوری، ممیزمحور باشیم و یک فرد به جای تمامی ساختار اقتصادی کشور تصمیم گیری کند.

قالیباف تاکید کرد: با سامانه محور شدن فرایند بودجه ریزی در کشور هم عملکرد این بخش ارتقاء می‌یابد و هم مشکلات اقتصادی و معیشتی ناشی از فرایند‌های غلط بودجه ریزی و تحمیل فشار به مردم برطرف شود.

وی به فرایند بررسی بودجه در مجلس اشاره کرد و با ابراز تاسف از این که کماکان براساس قانون برنامه و بودجه سال ۱۳۵۳ عمل می‌شود، افزود: هماهنگی‌های اولیه در زمینه ارائه بودجه براساس اصلاحات طرح اصلاح موادی از قانون آئین نامه داخلی مجلس ایجاد شده است و امیدواریم این طرح به زودی نهایی شود تا بخشی از مشکلات حوزه بودجه ریزی کشور رفع شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به اینکه هفته گذشته در نشستی با حضور مسئولین قوه قضائیه و آقای اژه‌ای مقرر شد تا آئین نامه‌ای در حوزه مباحث نظارتی و همکاری‌های بین دو قوه مقننه و قضائیه تهیه شود، افزود: با همکاری بخش‌های نظارت، قوانین و کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس آئین نامه مذکور تنظیم شود تا موضوعات نظارتی کمیسیون اصل ۹۰ و براساس ماده ۲۳۴ آئین نامه داخلی بایگانی نشوند و براساس زمانبندی پیگیری شوند.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر