کد خبر: ۳۷۲۴
۱۸ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۱
تسهیلات متعلقه به حساب انداز مسکن جوانان برای دوره بازپرداخت حداکثر ۵ ساله با نرخ سود ۶ درصد و برای دوره تقسیط بیشتر از ۵ سال (تا حداکثر ۲۰ سال) با نرخ سود ۹ درصد پرداخت می‌شود.

معاون طرح و برنامه بانک مسکن جزئیات دریافت تسهیلات از محل حساب پس‌ انداز مسکن جوانان را تشریح کرد.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از پایگاه خبری بانک مسکن، محمد حسن مرادی با بیان اینکه انواع حساب‌های صندوق مسکن در همین راستا طراحی شده است، ادامه داد: در همین راستا در سال ۱۳۷۹ نیز، حساب پس‌ انداز مسکن جوانان با هدف تکمیل سبد تسهیلاتی بانک و تشویق آحاد جامعه بالأخص جوانان به آینده‌نگری و پس‌ اندازِ حتی مقادیر کم، و به منظور تقویت توان مالی آنان برای تهیه مسکن طراحی شد.

مرادی در ادامه گفت: در این حساب، افراد می‌توانند با انتخاب یکی از روش‌های سپرده‌گذاری متناسب با وضعیت درآمدی خود، مبالغی را به حساب واریز کرده و پس از طی یک دوره زمانی حداقل ۵ ساله از مزایای حساب مذکور که در قالب تسهیلات پرداخت می‌شود، جهت خرید و یا ساخت مسکن استفاده کنند.

جزئیات وام مسکن جوانان در سال ۱۴۰۰

عضو هیات عامل و معاون طرح و برنامه بانک مسکن، با بیان اینکه تسهیلات متعلقه به این حساب برای دوره بازپرداخت حداکثر ۵ ساله با نرخ سود ۶ درصد و برای دوره تقسیط بیشتر از ۵ سال (تا حداکثر ۲۰ سال) با نرخ سود ۹ درصد پرداخت می‌شود، افزود: این امر نشان‌ دهنده منحصر به فرد بودن این محصول اعتباری و دارا بودن دو خصیصه «نرخ سود کم» و «دوره بازپرداخت طولانی» است.

به گفته مرادی، میزان قسط تسهیلات یک میلیارد تومانی با نرخ ۹ درصد و مدت بازپرداخت ۲۰ ساله، حدود ۹ میلیون تومان خواهد بود که در ۱۵ سال آینده، رقم زیادی به حساب نمی‌آید.

مرادی اظهار داشت: بررسی روند تغییرات حداقل مزد ماهانه کارگران طی ۱۵ سال گذشته، حاکی از این موضوع است که در این بازه زمانی، حداقل دستمزد بیش از ۲۰ برابر افزایش یافته و با فرض تداوم همین روند، حداقل دستمزد کارگران در ۱۵ سال آینده، مبلغی حدود ۵۳ میلیون تومان پیش‌بینی می‌گردد. همین موضوع، این تسهیلات را در استطاعت گروه هدف بانک، حتی گروه‌های کم‌درآمد جامعه قرار می‌دهد.

عضو هیات عامل و معاون طرح و برنامه بانک مسکن تاکید کرد: علاوه بر دو خصیصه مذکور، باید این ویژگی را هم در نظر گرفت که مقادیر پس‌اندازی افراد در حساب، چندان عدد قابل توجهی نبوده و برای مثال جمع کل واریزی‌های مشتری برای بهره‌مندی از تسهیلات یک میلیارد تومانی در تهران، از ۷۰ میلیون تومان تجاوز نمی‌کند.

وی ادامه داد: یعنی تنها ۷ درصد مقدار تسهیلات که آن هم به صورت تدریجی و مقادیر کم ماهیانه (۵ سال اول ماهانه ۲۰۰ هزار تومان، ۵ سال دوم ماهانه ۳۰۰ هزار تومان و ۵ سال سوم ماهانه ۴۰۰ هزار تومان) در حساب تودیع می‌شود.

مرادی با بیان این موضوع مهم که حساب پس‌انداز مسکن جوانان، تنها محصول اعتباری بانک نبوده و مخاطب خاص خود را دارد، گفت: در مقطعی سایر انواع صندوق‌های پس‌ انداز مسکن که نیاز به تودیع مبالغ بیشتری داشته، پاسخگوی سلایق مختلف بوده و در حال حاضر به دلیل توقف فعالیت صندوق، هم‌میهنان عزیز می‌توانند حتی بدون سپرده‌گذاری و بدون گذشت زمان، اما با صرف هزینه بیشتر، نسبت به خرید اوراق تسهیلات ممتاز از بازار اقدام و از تسهیلات بانک جهت خرید، ساخت و یا تکمیل واحد مسکونی خود، استفاده کنند.

عضو هیات عامل و معاون طرح و برنامه بانک مسکن افزود: با عنایت به موارد ذکر شده، در بانک مسکن با توجه به توان مالی مشتری در پس‌انداز مقادیر کم، پس‌انداز مبالغِ بالا و همچنین بدون هر گونه پس‌اندازی، انتخاب‌های متنوعی جهت استفاده از تسهیلات مسکن، پیشِ روی مردم عزیز کشور قرار داشته که می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد و بانک با همین ابزار‌ها و سایر طرح‌های حمایتی دولت، توانسته حدود ۳۰ درصد واحد‌های مسکونی موجود کشور را تأمین مالی کند.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر