کد خبر: ۳۸۴۴
۲۴ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۲
برخی لوازم خانگی دست دوم ایرانی و خارجی را خریداری می‌کنند و با تغییر کابینت، رنگ زدن، صافکاری و نصب نشان‌های تجاری معروف لوازم خانگی کره‌ای آن را به عنوان لوازم خانگی اصل با قیمت گزاف می‌فروشند.

سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به کاهش ۲۶ درصدی لوازم خانگی قاچاق، گفت: ارزش لوازم خانگی قاچاق از ۲ هزار و ۲۴۷ میلیون دلار در سال ۹۷ به هزار و ۶۶۸ هزار میلیون دلار در سال ۹۸ کاهش یافته است.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از فارس، حمیدرضا دهقانی‌ نیا با تاکید بر کاهش عرضه لوازم خانگی قاچاق گفت: با توجه به تاکیدات مقامات مبنی بر جلوگیری از واردات دو برند لوازم خانگی کره‌ای و همچنین پیرو اقداماتی که توسط ضابطان ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سال‌های اخیر صورت گرفته، حجم عرضه لوازم خانگی قاچاق در حد قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته است.

سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه کاهش حجم لوازم خانگی قاچاق در بازار کاملا مشهود و محرز است، اظهار داشت: به دنبال کاهش عرضه لوازم خانگی قاچاق عرضه لوازم خانگی داخلی در سطح بازار افزایش یافته است.

فروش لوازم خانگی کهنه به جای نو با نصب برند‌های تقلبی

فروش لوازم خانگی کهنه به جای نو با نصب برند‌های تقلبی

وی با اشاره عرضه کالا‌های تقلبی در بازار لوازم خانگی، گفت: برخی از فروشندگان متقلب، لوازم خانگی دست دوم ایرانی و خارجی را خریداری می‌کنند و با تغییر کابینت، رنگ زدن، صافکاری و نصب نشان تجاری مثلا نشان‌های تجاری معروف لوازم خانگی کره‌ای آن را به عنوان لوازم خانگی اصل با قیمت گزاف می‌فروشند.

بیشتر بخوانید: فعالیت «بنیاد غیردولتی مبارزه با قاچاق کالا و ارز» غیرقانونی است

وی افزود: این اقدام در عرضه لوازم خانگی جعل و تقلب است که رسیدگی و برخورد با متخلفان آن برعهده ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیست.

کاهش سهم بازار لوازم خانگی قاچاق در بازار

دهقانی‌نیا با تاکید بر اینکه کارگروه‌های ضربتی مقابله با لوازم خانگی قاچاق اقدامات گسترده‌ای را برای مبارزه با عرضه کالای قاچاق داشته‌اند، گفت: واردات لوازم خانگی تقلبی از مسیر قاچاق و جعل نشان تجاری برند‌های معروف حتی برند‌های کره‌ای را نفی نمی‌کنم، اما میزان قاچاق لوازم خانگی به شدت کاهش یافته و سهم بازار لوازم خانگی از کالا‌های ایرانی بسیار افزایش یافته است.

وی درباره برخی مطالب مطرح شده در باره وفور عرضه لوازم خانگی قاچاق در بازار، گفت: نمی‌توان تولید داخلی را افزایش داد، اما فروش نداشت. در حال حاضر نرخ تولیدات لوازم خانگی داخلی افزایش یافته و این تولیدات فروش هم داشته‌اند، بنابراین هنگامی که افزایش تولید و فروش لوازم خانگی داخلی در بازار اتفاق افتاده است، نمی‌توان گفت قاچاق به وفور عرضه می‌شود، زیرا با افزایش فروش کالا‌های ایرانی عرضه کالا‌های قاچاق در بازار کمتر می‌شود.

بیشتر بخوانید: سردار مویدی: مافیایی که در دارو داریم، در هیچ حوزه دیگری نداریم

سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز اظهار داشت: قیمت لوازم خانگی خارجی دو برابر لوازم خانگی تولید داخل است و بنابراین قیمت‌های بالا تقاضا برای خرید کالا‌های وارداتی قاچاق را کاهش می‌دهد و با این شرایط واردات قاچاق لوازم خانگی صرفه اقتصادی نخواهد داشت.

دهقانی‌نیا افزود: برنامه‌ها وسیاست‌های ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در راستای تقویت و تشدید مقابله با قاچاق کالای لوازم خانگی باعث می‌شود تا تولید کننده بتواند نرخ تولید را بالا نگه دارد.

رشد ۲۰۸ درصدی تولید لوازم خانگی

وی با مقایسه آمار تولید، واردات و صادرات لوازم خانگی در سال‌های ۹۷ و ۹۸ گفت: در سال ۹۷ ارزش تولیدات لوازم خانگی داخلی در کشور ۸۹۷ میلیون دلار بوده که با رشد چشم‌گیری تولیدات در این بخش در سال ۹۸ به ۲ هزار و ۷۶۱ میلیون دلار رسیده است.

دهقانی‌نیا با بیان اینکه تولید لوازم خانگی در سال ۹۸ نسبت به ۹۷ به میزان ۲۰۸ درصد رشد داشته است، گفت: نمی‌توان تولید داخلی را افزایش داد در حالی که سهم کالای قاچاق به هم نریخته باشد، قطعا سهم کالای قاچاق در سبد عرضه و خرید بهم ریخته است که فضا برای عرضه کالای تولیدی باز شده و تولید گسترش پیدا کرده است.

وی بیان داشت: در سال ۹۷ ارزش واردات لوازم خانگی ۲۸۶ میلیون دلار بوده که در سال ۹۸ به ۸۲ میلیون دلار کاهش یافته است.

دهقانی نیا گفت: ارزش صادرات لوازم خانگی در سال ۹۷ نیز ۱۶۵ میلیون دلار بوده که در سال ۹۸ به ۱۱۱ میلیون دلار کاهش یافته و دلیل این موضوع نیز تاکید بر تامین نیاز بازار داخلی بوده است.

وی افزود: مصرف لوازم خانگی در سال ۹۷ در مجموع ۳ هزار و ۲۶۵ میلیون دلار بوده که در سال ۹۸ با ۳۵ درصد افزایش مصرف به ۴ میلیون و ۳۹۹ میلیون دلار رسیده است.

دهقانی‌نیا با بیان اینکه هم تولید و هم مصرف لوازم خانگی داخلی افزایش یافته است، گفت: نمی‌توان با این شرایط کالای قاچاق نیز عرضه کرد، بنابراین عرضه کالای قاچاق مورد ضربه شدید قرار گرفته است.

کاهش ۲۶ درصدی قاچاق لوازم خانگی

سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز اظهار داشت: براساس برآورد‌ها ارزش کالای لوازم خانگی قاچاق از ۲ هزار و ۲۴۷ میلیون دلار در سال ۹۷ به هزار و ۶۶۸ هزار میلیون دلار در سال ۹۸ کاهش یافته است و بر این اساس ارزش کالا‌های قاچاق ۲۶ درصد کاهش داشته است.

وی افزود: در مجموع براساس برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات انجام شده توسط ستاد مبارزه با قاچاق کالا حجم عرضه لوازم خانگی قاچاق کاهش یافته و سبد آن در اختیار لوازم خانگی تولید داخلی قرار گرفته است.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر