کد خبر: ۴۶۵۸
۰۱ دی ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۳
برخلاف بزرگسالان الگوی شماره یک در کودکان و نوجوانان "گل و حشیش" است.

مدیرکل درمان و حمایت‌های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه برخلاف بزرگسالان الگوی شماره یک در کودکان و نوجوانان "گل و حشیش" است، گفت: ترک اعتیاد در کودکان و نوجوانان مبتنی بر خانواده درمانی، شناخت درمانی، رفتار درمانی و مسائل پیچیده‌تری است.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از ایلنا، «رضا تویسرکان منش» مدیرکل درمان و حمایت‌های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر همچنین درباره روش‌های ترک اعتیاد در کودکان گفت: برای ترک اعتیاد در کودکان و نوجوانان که عمدتا در ایران روی موادی مانند حشیش و گل می‌چرخد، اقدامات مبتنی بر خانواده درمانی، شناخت درمانی، رفتار درمانی و مسائل پیچیده‌تری است.

«گل و حشیش» الگوی مصرف مواد مخدر در کودکان و نوجوانان

تویسرکان‌ منش درباره درمان اعتیاد در کودکان و نوجوانان کارتن‌خواب گفت: درباره کودکان و نوجوانان مبتلا به اختلال مصرف مواد برای اینکه کار اصولی و درستی انجام دهیم که براساس علم باشد چند جلسه با حضور افراد ذیربط و نهاد‌های مختلف مانند سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت و پلیس در این زمینه را برگزار کردیم، به این نتیجه رسیدیم که شیوه نامه‌ای تدوین و ابلاغ شود که البته در حال حاضر نیز این شیوه نامه در حال اجرا است که درمان اعتیاد در کودکان و نوجوانان متفاوت از درمان اعتیاد در بزرگسالان است، بنابراین برنامه‌ای برای جمع آوری کودکان و نگهداری آن‌ها در مراکز خاص مانند آنچه برای بزرگسالان وجود دارد نداریم، اما باید ساماندهی شوند.

وی ادامه داد: اول اینکه باید دانش ترک اعتیاد در کودکان و نوجوانان را در بین درمانگران افزایش دهیم اطلاعاتی که وجود داشت بیشتر برای افراد بزرگسال بود، بنابراین ما با کمک وزارت بهداشت و سازمان یونسکو در ایران و دبیرخانه ستاد منابعی را در این زمینه تدوین کنیم به ویژه درباره درمان حشیش که در بین نوجوانان رایج‌ترین است همچنین مجموعه کارگاه‌هایی برای درمانگران اطفال و متخصصان روانشناس اطفال و ... برگزار کردیم و در همه استان‌ها این ۸ دوره برگزار شد.

با کمک سازمان بین المللی و دستگاه‌های اجرایی ۵ مرکز منتخب بیمارستانی را زیر نظر متخصصان مربوطه تجهیز و راه اندازی می‌کنیم و به زودی خبر افتتاح این مراکز اعلام خواهد شد.

مدیرکل درمان و حمایت‌های اجتماعی ستاد مبارزه با موادمخدر تصریح کرد: البته در حال حاضر نیز خدمات ارائه می‌شود، اما نه در حد گسترده و تخصصی یکی از این ۵ مرکز برای کودکان بی خانمان و بدسرپرست کار می‌کند.

درمان اولیه‌ای که این کودکان ممکن است نیاز داشته باشند بستری در بیمارستان برای کنترل علائم محرومیت از مصرف است بعد از آن نیاز به بستری این کودکان در بیمارستان نیست و برای ادامه درمان کودکان طرحی را با سازمان بهزیستی به صورت پایلوت در استان سیستان و بلوچستان اجرا کردیم که خوشخبتانه نتایج خوبی داشت و قرار است در کشور گسترش پیدا کند.

او افزود: بهزیستی یک مکانیزمی دارد برای کودکان بدسرپرست و بی سرپرست به نام مراکز شبه خانواده و قرار شد ما این کودکان را به برخی از این مراکز شبه خانواده تحویل دهیم و ادامه درمان که عموما درمان‌های سرپایی و روانشناسانه است در این مراکز انجام شود و به نوعی رها نشوند.

همه نکات دیده شده است و جلسات چالشی بین رشته‌ای برگزار شده است با احتیاط و جداسازی البته منظور اردوگاه نیست، زیرا با نظر متخصص و مبتنی بر خانواده درمانی این کودکان را درمان می‌کنیم.

تویسرکان‌ منش با بیان اینکه خوشبختانه تعداد این کودکان زیاد نیست، تصریح کرد: برای ترک اعتیاد در کودکان و نوجوانان باید اختصاصی برای این کودکان برنامه‌ریزی شود، چراکه دنیای این کودکان در سنین مختلف متفاوت است. پیش‌بینی می‌شود هزار کودک درگیر سوء مصرف موادمخدر باشند. برخلاف برزگسالان الگوی شماره یک در کودکان و نوجوانان گل و حشیش است.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر