کد خبر: ۴۶۷۲
۰۲ دی ۱۴۰۰ - ۰۱:۱۸
آغاز بکار یک رآکتور هسته‌ای در قرن بیست و یکم در یکی از پیشرفته‌ترین کشور‌های اروپایی، فنلاند، واکنش‌های مختلفی را برانگیخته است. این پروژه بلند پروازانه نزدیک ده میلیارد یورو هزینه داشته است.

رآکتور هسته‌ای نیروگاه الکیلوتوی فنلاند پس از دوازده سال تاخیر براه افتاد. ساخت این رآکتور EPR که از نسل سوم رآکتور‌های هسته‌ای محسوب می‌شود ۱۶ سال زمان برد و پس از دوازده سال تاخیر سرانجام آماده بهره برداری شد.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از یورونیوز، شرکت تولید انرژی تی وی او، یکی از عوامل سازنده این رآکتور، چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که: «پس از اولین واکنش زنجیره‌ای در ساعت ۳ صبح به وقت فنلاند این نیروگاه با تولید ۳۰ درصدی برق آغاز بکار کرد.»

آغاز بکار یک رآکتور هسته‌ای در قرن بیست و یکم در یکی از پیشرفته‌ترین کشور‌های اروپایی، فنلاند، واکنش‌های مختلفی را برانگیخته است.

آغاز بکار قدرتمندترین رآکتور هسته‌ای اروپا در فنلاند

از آخرین باری که یک رآکتور هسته‌ای در این کشور راه اندازی شد ۴۰ سال می‌گذرد. همچنین نباید از یاد برد که در قاره اروپا از ساخت آخرین رآکتوری که آماده بهره برداری شد پانزده سال می‌گذرد. این رآکتور در سال ۲۰۰۷ در رومانی براه افتاد.

انتظار می‌رود که این نیروگاه جدید فنلاندی با ظرفیت تولید ۱۶۵۰ مگاواتی بیش از ۱۵ درصد الکتریسیته در شمال اروپا را تامین کند. گفته می‌شود این رآکتور پرقدرت‌ترین از نوع خود در تولید برق در قاره سبز خواهد بود. این پروژه بلند پروازانه نزدیک ده میلیارد یورو هزینه داشته است.

آغاز بکار این نیروگاه در حالی است که بحث‌های بی شماری بر سر خطرات زیست محیطی تاسیسات هسته‌ای در جهان وجود دارد. خصوصا پس از سونامی ژاپن و اتفاقی که برای نیروگاه اتمی فوکوشیما در سال ۲۰۱۱ پیش آمد.

همزمان برخی از حامیان محیط زیست می‌گویند که انرژی هسته‌ای یکی از مطمئن‌ترین راه‌ها برای تولید انرژی و کاهش گاز‌های گلخانه‌ای و مونوکسید کربن است.

مارجو موستونن، نائب رئیس شرکت تی وی او می‌گوید که «فنلاند یکی از متعهدترین کشور‌ها در کاهش گاز‌های گلخانه ای» بوده و «ساخت این نیروگاه تداوم این تعهدات است.»‌

ساخت بخش جدید نیروگاه هسته‌ای الکیلوتوی فنلاند در سال ۱۹۸۶ آغاز شد. در حالی که بخش قدیمی‌تر تولید برق ۸۸۰ و ۸۹۰ مگاواتی را از سال ۱۹۷۹ شروع کرده بود.

یکی از مهمترین چالش‌ها برای بهره وری بیشتر رآکتور جدید، تنش‌های مالی بین شرکت آروای فرانسوی، تی وی اوی فنلاندی و دولت مستقر در هلسینکی بود. گفته می‌شود شیوع ویروس کرونا هم یکی دیگر از عوامل تاخیر در راه اندازی است.

تکنولوژی اصلی نیروگاه الکیلوتوی فنلاند را دو شرکت فرانسوی آروا از فرانسه و زیمنس از آلمان تامین کرده اند.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر