کد خبر: ۴۶۸۶
۰۳ دی ۱۴۰۰ - ۰۱:۴۷
با کوشش وزیر امور خارجه و نخست وزیر عراق، به زودی در دور بعدی این مذاکرات در بغداد شرکت خواهیم کرد.

وزیر امور خارجه با اشاره به مذاکرات تهران-ریاض گفت: با کوشش وزیر امور خارجه و نخست وزیر عراق، به زودی در دور بعدی این مذاکرات در بغداد شرکت خواهیم کرد.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از ایرنا، حسین امیرعبداللهیان روز پنجشنبه در نشست مطبوعاتی مشترک با فواد حسین همتای عراقی خود گفت: امروز در ترکیب هیات عراقی از مسئولین امنیتی کشور عراق هم حضور را دارند و با وزیر خارجه عراق گفتگو‌های دقیقی پیرامون پرونده‌های قابل پیگیری روابط دو جانبه داشتیم.

وی اضافه کرد: توافق شد طی هفته آینده وزیر راه و شهرسازی ایران به بغداد سفر کند. همچنین مصمم هستیم راه‌آهن شلمچه- بصره در اسرع وقت عملیاتی شود؛ زیرا این موضوع به رفت و آمد بیشتر اتباع دو کشور و ترانزیت و تبادل کالا بین جمهوری عراق و اسلامی ایران کمک می‌کند.

امیر عبداللهیان با اشاره به دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی گفت: در آستانه دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی بر همکاری‌های کمیته مشترک قضایی ایران و عراق در پیگیری این پرونده و گام‌های بعدی ادامه کار با سرعت بیشتر تاکید کردیم.

وزیر امور خارجه افزود: خرسندیم در آستانه دومین سالگرد شهادت ابومهدی المهندس و سردار سلیمانی عزیز اخبار خوبی را امروز از وزیر خارجه عراق شنیدیم خبری که خروج قطعی نیرو‌های نظامی آمریکا از عراق را تایید می‌کند.

امیرعبداللهیان یادآور شد: عراق به لحاظ تاریخی همواره نشان داده جغرافیایی نیست که دیگران بتوانند استقلال این کشور را خدشه‌دار کنند و این کشور را در اشغال نگه دارند.

امیرعبداللهیان: به زودی در دور بعدی مذاکرات تهران‌ - ریاض شرکت می‌کنیم

وی با اشاره به مذاکراتی در خصوص لغو روادید با همتای عراقی خود خاطرنشان کرد: آمادگی داریم در تکمیل بحث لغو روادید هوایی و لغو روادید عام بین دو کشور اجرایی شود و از طرف جمهوری اسلامی ایران همه مقدمات برای لغو روادید عام با اتباع کشور دوست و همسایه عراق وجود دارد.

به گفته رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان قرار شده وزیر امور خارجه عراق و مقامات ذیربط در هیئت همراه وی این موضوع را به دقت پیگیری کنند.

امیر عبداللهیان گفت: امروز همچنین در خصوص آخرین وضعیت تحولات افغانستان، به ویژه با توجه به دیدار‌ها در حاشیه نشست اخیر سازمان همکاری اسلامی در اسلام‌آباد گفتگو و در خصوص آخرین وضعیت مبارزه با تروریسم و داعش در عراق و سوریه تبادل نظر کردیم.

وزیر امور خارجه یادآور شد: به علاوه آخرین وضعیت مذاکرات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران با ۴ به علاوه یک در وین تبادل نظر کردیم. همواره در خصوص مذاکرات هسته‌ای با فواد حسین و مقامات عالیرتبه عراق در مشورت و تماس هستیم.

موافقت عربستان سعودی با صدور ویزا برای دیپلمات‌های ایرانی

وی در مورد مذاکرات ایران و عربستان و نقش سازنده عراق در این زمینه گفت: در پرونده روابط جمهوری اسلامی ایران و عربستان مجموعه‌ای از نکات مثبت و منفی وجود دارد. همچنان منتظر هستیم پاسخ قانع کننده‌ای از عربستان سعودی بشنویم که چرا دستگاه‌های اجرایی در انتقال به موقع سفیر جمهوری اسلامی ایران در لبنان کوتاهی کردند.

امیرعبداللهیان افزود: در عین حال هفته گذشته موافقت عربستان سعودی را با صدور ویزا برای سه تن از دیپلمات‌هایمان که قرار است به عنوان دیپلمات‌های مستقر نزد سازمان کنفرانس اسلامی در جده مشغول کار شوند دریافت کردیم.

رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان گفت: با کوشش جناب آقای فواد حسین و مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق، در دوره آینده مذاکرات تهران و ریاض در بغداد شرکت خواهیم کرد. من از مساعی جمیله دولت عراق برای کمک به رفع سوء تفاهم‌ها و بازگشت روابط تهران و ریاض به حالت طبیعی تشکر می‌کنم.

امیرعبداللهیان یادآور شد: در آخرین دور مذاکرات مجموعه‌ای از پیشنهادات عملی و سازنده را به طرف سعودی ارائه کردیم. ان شاالله هیئت‌های دو کشور در آینده نزدیک در بغداد گردهم خواهند آمد و در خصوص عملیاتی کردن مرحله بعدی توافقات اقدام خواهد کرد.

وی ادامه داد: آماده هستیم هیئت‌های فنی دو کشور از سفارتخانه‌ها بازدید و سفارتخانه‌ها مقدمات کار را فراهم کنند تا روابط به حالت طبیعی خود برگردد. اما باید منتظر ماند و دید که این اتفاق در چه زمانی و در نتیجه مذاکرات کدام مرحله ایران و سعودی در بغداد اتفاق خواهد افتاد.

امیرعبداللهیان یادآور شد: مایلم تاکید کنم در آخرین دور مذاکرات مجموعه‌ای از پیشنهادات عملی و سازنده را به طرف سعودی ارائه کردیم. ان شاالله هیئت‌های دو کشور در آینده نزدیک در بغداد گردهم خواهند آمد و در خصوص عملیاتی کردن مرحله بعدی توافقات اقدام خواهد کرد.

وی همچنین گفت: یکبار دیگر می‌خواهم از تلاش‌های کشور دوست و برادرم عراق در اعزام هواپیمای اختصاصی به یمن جهت انتقال سفیر ایران به تهران جهت تکمیل مراحل درمان‌شان تشکر و قدردانی کنم.

نقش اتحادیه اروپا و مسئول سیاست خارجی را مثبت می‌بینیم

وزیر امور خارجه همچنین در خصوص مذاکزات وین اطهار کرد: در دور اخیر مذاکرات وین ما توانستیم بعد از دو مرحله گفتگو به یک سند واحد و دستور کار واحد برسیم و این پیشرفت مهمی بود. در مذاکرات قبلی در مجموع رویکرد برخی کشور‌های اروپایی به طور مشخص فرانسه را سازنده ندیدیم. انتظار ما این است که طرف فرانسوی در مذاکرات بر نقش سازنده تمرکز و کمک کند.

وی گفت: مشکل دوم در خصوص سه کشور اروپایی این است که در عمل، ابتکار جدیدی را در مذاکرات نشان ندادند. البته در مذاکرات سخت و پرچالش با سه کشور اروپایی و به موازات آن با ۴ به‌علاوه یک، موفق شدیم نظر‌های جمهوری اسلامی ایران را در پیش نویسی که از هفته آینده مورد بحث قرار می‌گیرد را به تایید شفاهی همه طرف‌ها برسانیم.

امیرعبداللهیان تاکید کرد: اتحادیه اروپا «انریکه مورا»، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده این اتحادیه در مذاکرات وین، و «جوسپ بورل»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده مذاکرات وین، تلاش می‌کنند به عنوان هماهنگ‌کننده با جدیت متمرکز شوند. ما نقش اتحادیه اروپا و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا را ما مثبت می‌بینیم.

طرف آمریکایی به صورت نانوشته برخی پیام‌ها را به داخل جلسه می‌فرستد و پاسخ‌های لازم را هم در این رابطه دریافت می‌کند.

وزیر امور خارجه یادآور شد: با صراحت اعلام می‌کنیم با حسن نیت و جدیت و با نگاه به رسیدن به یک توافق خوب مذاکرات جدی خودمان را در وین دنبال خواهیم کرد و امیدوار هستیم طرف‌های مقابل هم با همین رویکرد وارد شوند.

طرف‌های مقابل ما تردید نکنند اگر بخواهند یک امتیاز بدهند و ۱۰ امتیاز بگیرند جمهوری اسلامی ایران هرگز زیر بار این روش نخواهد رفت.

وزیر امور خارجه ادامه داد: این که طرف‌های مقابل دائم مصاحبه و اعلام کنند ما نگران پیشرفت هسته‌ای ایران هستیم با صدای بلند اعلام می‌کنیم اگر می‌خواهید نگرانی شما در موضوع هسته‌ای صلح‌آمیز ایران برطرف شود تمام تحریم‌های برجامی باید برطرف شود.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران با منطق قوی خود مذاکرات را تا رسیدن به توافق خوب ادامه می‌دهد و زمانی که طرف‌های مقابل اراده جدی خودشان را نشان دهند روزی است که می‌توانیم از بازگشت همه طرف‌ها به تعهداتشان در برجام سخن بگوییم.

وزیر خارجه کشورمان در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با روابط تهران و بغداد گفت: روابط ایران و عراق روابطی در هم تنیده و فعال در همه زمینه‌هاست. آمار رفت و آماده اتباع دو کشور به عنوان گردشگری در انواع گردشگری و گردشگری زیارتی سالانه به ۴ میلیون نفر می‌رسد که هیچ کشوری در دنیا اینگونه نیست.

در زمینه صادرات برق و گاز همکاری‌های نزدیکی وجود دارد. پروژه‌های مختلفی در حوزه‌های متنوع از سوی ایران به ویژه بخش خصوصی کشورمان در عراق در حال انجام است که یکی از مهمترین این پروژه‌ها که توسط یکی از شرکت‌های نیروگاهی ایرانی در بصره انجام می‌شود، تولید ۳۰۰۰ مگاوات برق نیروگاهی در این کشور است. یک هزار مگاوات فاز یک این نیروگاه در بصره در حال بهره‌برداری است و ۲۰۰۰ مگاوات آن نیز در آینده‌ای نزدیک تحویل طرف عراقی داده خواهد شد.

وی ادامه داد: ما درباره پایانه‌های مرزی توافق کردیم که علاوه بر تبادلات روزانه در تعدادی از پایانه‌های مرزی تردد ترانزیتی نیز انجام شود و بتوانیم از مسیر ترانزیت کالا از طریق خاک عراق بهره برداری کنیم و متقابلا عراق از این فرصت استفاده خواهد کرد.

امیرعبداللهی یادآور شد: همچنین با فواد حسین گفتگو‌هایی را در ارتباط با اهمیت بازگشایی مرز بوکمال به عنوان یک مسیر ترانزیتی داشتیم که می‌تواند برخی مشکلات غذایی و دارویی و بازسازی سوریه را رفع کند.
وی تاکید کرد: در مجموع روابط اقتصادی، تجاری، فرهنگی و گردشگری و روابط در سایر حوزه‌ها به خوبی در جریان است. می‌توانم با صدای بلند اعلام کنم روابط تهران و بغداد روابطی به معنای واقعی راهبردی است.

موضوع آب در دستور کار ایران و عراق

وزیر امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری در مورد موضوع آب و رودخانه‌های مرزی بین ایران و عراق و دیگر کشور‌های همسایه افزود: هفته گذشته هیاتی از وزارت نیرو به ترکیه رفت و گفتگو‌هایی در ترکیه در این زمینه انجام شد. این موضوع در دستور کار ثابت جمهوری اسلامی ایران و عراق قرار دارد.

همان طور که فواد حسین به درستی اشاره کرد مسئله آب و بحران آب یک موضوع جدی در منطقه است. ما در چارچوب قطعنامه ۱۹۷۵ الجزایر تمام جزییات نحوه بهره برداری از رودخانه‌های مرزی، استفاده از کشتیرانی در اروند روند را داریم. خوشبختانه پیشرفت‌هایی در موضوع اروند رود در تعیین خط مرزی و استفاده مشترک از این رود و لایروبی بین دو کشور حاصل شده است.

امیرعبداللهیان ادامه داد: در خصوص سدسازی در منطقه همچنین نحوه بهره‌برداری از رودخانه‌های مرزی در چارچوب قطعنامه ۱۹۷۵ الجزایر گفتگو‌های ثابت ایران با طرف‌های مقابل از جمله عراق ادامه می‌یابد و امیدواریم با توجه به وجه مشترکی که بین جمهوری اسلامی ایران، عراق، سوریه و ترکیه در استفاده از برخی از رود‌ها و رودخانه‌ها وجود دارد به نتیجه مرزی‌الطرفینی برسیم.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر