کد خبر: ۴۷۵۲
۰۶ دی ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۵
ما به وین آمدیم تا به یک توافق خوب و منطقی برسیم و امیدواریم این پنجره فرصت را طرف مقابل برای این دو سند مغتنم بداند. راستی آزمایی هم در کنار و متعاقب آن‌ها پیگیری می‌شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه در مذاکرات وین از موضوعات شکلی عبور کردیم، گفت: نگاه جمهوری اسلامی ایران در گفتگو‌های وین رو به جلو بوده و توصیه ما این است که طرف‌های مقابل هم با عزم رسیدن به توافق خوب به وین بیایند.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از ایرنا، سعید خطیب زاده، روز دوشنبه در نشست خبری با خبرنگاران با اشاره به مذاکرات وین از سه کشور اروپایی خواست برنامه جدی خود را ارائه کنند.

خطیب زاده همچنین درخصوص نقش غیرسازنده برخی کشور‌های اروپایی در مذاکرات، گفت: در گفتگو‌های وین نگاهمان همواره رو به جلو بوده است. توصیه ما این است که طرف‌ها با عزم رسیدن به توافق خوب به وین بیایند.

آنچه برای جمهوری اسلامی ایران تحمل ناپذیر است، این است که برخی طرف‌ها با اشتباه محاسباتی تصور کنند وقت و انرژی جمع را با کمپین‌های ضد اطلاعاتی و اخبار تحریف شده تلف کنند و یا به دنبال خواسته‌هایی فراتر از برجام باشند و یا تصور کنند منافعی کمتر از آنچه در برجام است برای ایران قائل شوند.

وی افزود: اگر همگی در وین با این دستورکار بیایند که گفتگو‌ها در کمترین زمان ممکن به نتیجه برسد نتایج خوبی را خواهیم دید. فکر میکنم سه کشور اروپایی می‌دانند که انتظار این است به بی عملی پایان دهند و برنامه جدی خود را برای چگونگی بازگشت به تعهداتشان در ذیل برجام ارائه کنند.

سعید خطیب زاده: ما به وین آمدیم تا به یک توافق خوب و منطقی برسیم

از موضوعات شکلی در مذاکرات وین عبور کردیم

این دیپلمات عالیرتبه کشورمان در ادامه اظهار کرد: در گفتگو‌های وین از موضوعات شکلی عبور کردیم و بعد از دور هفتم توانستیم به دو سند جدید برسیم. در واقع با گفتگو‌های فشرده انجام شده دو سند جدید در موضوع هسته‌ای و رفع تحریم‌ها داریم که رفع تحریم‌ها به طور خاص هدف مذاکره کنندگان خواهد بود.

خطیب زاده ادامه داد: ما به وین آمدیم تا به یک توافق خوب و منطقی برسیم و امیدواریم این پنجره فرصت را طرف مقابل برای این دو سند مغتنم بداند. راستی آزمایی هم در کنار و متعاقب آن‌ها پیگیری می‌شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با رد توافق اقدام در مقابل اقدام، یعنی کاهش غنی سازی در مقابل رفع تحریم، گفت: ما آمادگی داریم در یک توافق ابتدا مطئن باشیم اقدامات انجام می‌شود، چون همه اقدامات جبرانی ایران در چارچوب پادمان و براساس نیاز‌های جمهوری اسلامی انجام می‌شود ضمن اینکه قانون مجلس الزام آور است.

این دیپلمات عالی رتبه در پاسخ به ایرنا که با توجه به اظهارات وزیر خارجه در رسیدن به سند مشترک چه میزان به انجام توافق امیدوار و خوش بین هستید، گفت: امیدوارم طرف مقابل این ظرفیت و پنجره فرصت را قدر بداند.

ایران به تنهایی بار حفظ برجام را پرداخته است

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران بعد از خروج غیرقانونی آمریکا از برجام با صبر راهبردی و به رغم همه فشار‌ها و تحریم‌های ایالات متحده در چند سال اخیر به تنهایی سند برجام را زنده نگه داشت. جمهوری اسلامی ایران بیش از این نمی‌تواند به تنهایی هزینه حفظ برجام را بدهد و به مشارکت همه اعضای ۱+۴ نیاز است تا حیات برجام ادامه یابد.

خطیب زاده ابراز امیدواری کرد: طرف مقابل این فرصت را قدر بداند و برای هدف رفع تحریم‌ها به وین برود و اگر چنین شود توافق قابل دستیابی است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا عراقچی به تیم مذاکره کننده برمی گردد یا نه، گفت: تیم مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران در وین یکی از ملی‌ترین تیم‌ها است که بسیاری از اعضای آن از قبل هم حضور داشتند.

تیم مذاکره کننده ایران ملی‌ترین تیم است

سخنگوی وزارت امور خارجه یادآور شد: با همه اعضای این تیم مذاکره کننده در تهران مشورت‌ها انجام شد و همه هم در مذاکرات حاضر هستند تا در یک اجماع ملی و با استفاده از همه ظرفیت‌ها بدون هیچ نگاه حزبی این توافق جلو برود و این یکی از نمونه‌های عالی حکمرانی در رابطه با برجام است.

وی افزود: هم از دوستانی که در دوره‌های قبلی مذاکراتی بودند و هم در اصل مذاکرات برجام بودند امروز در وین در کنار آقای دکتر باقری در حال انجام مذاکره هستند. چه در تهران مشورت‌ها با همه عزیزانی که ورود به موضوع داشتند و هم در عمل در اتاق‌های مذاکرات حاضر هستند و تلاش شده در اجماع ملی و با استفاده از تمامی ظرفیت‌ها و بدون هیچ گونه نگاه جناحی و حزبی این مذاکرات جلو برود که نمونه عالی و متعالی از حکمرانی خوب در جمهوری اسلامی ایران برای طول تاریخ خواهد بود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین درباره اتفاقاتی که در یمن در حال رخ دادن است، گفت: به دلیل سکوت مجامع بین المللی و تجهیزات برای ائتلاف خودخوانده، شاهد افزایش بمباران این منطقه هستیم و تاریخ آنچه این روز‌ها از طرف سعودی‌ها و همراهان اتفاق می‌افتد را فراموش نخواهد کرد.

خطیب زاده درباره اینکه چه پاسخی به تهدیدات رژیم صهیونیستی علیه ایران گفت:در خصوص آنچه تهدیدات رژیم اشغالگر قدس مطرح شده، بهترین چیز این است که فیلم مانور پیامبر اکرم در چند روز گذشته را ملاحظه کنند.

رژیم اشغالگر قدس و جعلی صهیونیستی هیچگاه پنهان نکرده در مخالفت کامل با هرگونه ترتیبات منطقه‌ای و بین‌المللی است که به رفع و رجوع موضوعات در منطقه بینجامد. دلیل هم روشن است؛ این رژیم ریشه در ناامنی و ترور دارد و از همان منبع ارتزاق می‌کند. حیات این رژیم در ترور، ناامنی و اختلاف نهفته است.

وی تاکید کرد: چه در دوران برجام چه در نقاط دیگر از جمله ترور سردار سلیمانی، امروز رئیس جمهور سابق آمریکا اعلام می‌کند توسط نخست وزیر سابق این رژیم فریب خورده است و این سرنوشت محتوم تمام کسانی است (فارغ از ایالات متحده یا کشور‌های دیگر منطقه) که می‌خواهند با این رژیم عادی سازی کنند.

این رژیم این حرف‌ها را برای تاثیرگذاری در تهران عنوان نمی‌کند بلکه برای گرانفروشی به کسانی است که منابع این رژیم را در اروپا وآمریکا تامین می‌کنند.

سخنگوی وزارت خارجه درباره اظهارات وزیر خارجه در باکو برای ایرانیان خارج از کشور گفت: مقدمات نخستین جلسه حضور شورای عالی ایرانیان را فراهم و طرح جامع ایرانیان خارج از کشور هم آماده شده تا با همکاری مجلس قانون خوبی برای حمایت و صیانت از ایرانیان خارج از کشور داشته باشیم.

وی اضافه کرد: یکی از سرفصل‌های این طرح همین موضوع مشمولین است که درصورت مصوب شدن جزییات آن را اطلاع رسانی می‌کنم.

خطیب زاده درباره گلایه اخیر خود از عربستان به دلیل تاخیر در انتقال پیکر شهید ایرلو به کشور گفت: انتقال شهید ایرلو در چند مرحله اتفاق افتاد. ایشان جانباز شیمیایی بود و کرونا روی ایشان تاثیر بیشتری گذاشت و دومین دلیل هم این بود که به دلیل تحریم یمن، امکانات رسیدگی به وضعیت ایشان در این کشور مهیا نشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: وقتی در دو روز اول متوجه شدیم و تلاش به انتقال کردیم ابتدا از دو کشور همسایه و دوست درخواست کمک کردیم که انجام نشد تا اینکه عراق ورود کرده و با ائتلاف سعودی هماهنگ و انتقال انجام شد، اما انتقال ایشان با چند روز تاخیر انجام شد.

خطیب زاده در ادامه سفر امیرعبداللهیان به باکو را یکی از بهترین سفر‌ها در چند سال اخیر در چارچوب روابط دو جانبه عنوان کرد و گفت: مقدمات آن، بعد از سفر معاون نخست وزیر آذربایجان به تهران، فراهم شد.

وی اضافه کرد: آقای امیرعبداللهیان ملاقات طولانی با رییس جمهور جمهوری آذربایجان برای بازسازی، گسترش، ارتقا و حتی جهش روابط داشتند و روابط امروز از آن سوءتفاهمات در فضای رسانه‌ای عبور کرده و اجازه دهیم به مسیر خود ادامه دهد.

این دیپلمات عالیرتبه کشورمان گفت: درباره برخی اظهارات مبنی بر عادی سازی روابط جمهوری آذربایجان با اسراییل اظهار کرد: در خصوص امنیت ملی و نقش مخرب رژیم صهیونیستی همواره صحبت کردیم و موضع ما روشن نیست.

سفر رییس جمهور به روسیه در دستور کار است

خطیب زاده همچنین در پاسخ به سوالی درباره سفر رییس جمهور به روسیه گفت: اخبار سفر رییس جمهور را دفتر رییس جمهور اعلام می‌کند. این برنامه در دستور کار است و زمان و جزییات را ادفتر رییس جمهور اعلام می‌کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به اینکه آیا در جریان سفر وزیر خارجه عراق به تهران موضوع بازپرداخت بدهی این کشور به ایران مطالبه شده یا نه گفت: بله. پیگیری مطالبات و بدهی‌ها انجام شد و دوستان ما در عراق صادقانه تلاش کردند تا در مسیر بازپرداخت بدهی‌ها همکاری کنند.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که با توجه به حضور رایزنان بازرگانی در سفارتخانه‌ها آیا اصلاح ساختار سفارتخانه‌ها و هماهنگی با وزارت صمت را خواهیم داشت، گفت: با همین سفارتخانه‌ها و با همین کارشناسان اقتصادی که از طرف وزارت خارجه اعزام می‌شوند، دیپلماسی اقتصادی به رغم مضایق اتفاق افتاد.

خطیب زاده ادامه داد: آقای امیرعبدالهیان اعلام کردند که ۴۰درصد پیگیری وزارت خارجه به دیپلماسی اقتصادی اختصاص پیدا خواهد کرد و در این ۴ ماه سفارتخانه‌های ما تلاش بسیار کردند و منتظر معرفی رایزنان اقتصادی از وزارت صمت نماندند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی یادآور شد: به دلیل تحریم آمریکا، دولت در بسیاری از موارد تسهیل اقتصادی چراغ خاموش حرکت می‌کند. اگر رایزنان بازرگانی هم بیایند می‌توانند کمک موثری داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: دولت و مجلس فصل نوینی از رفع مشکلات مردم را آغاز کردند.

خطیب زاده در خصوص اقدامات وزارت امور خارجه پس از شهادت سردار سلیمانی، گفت:حمله تروریستی به شخصیتی که در خط مقدم مبارزه با تروریسم بود، استانداری دوگانه و نشانه‌ای دیگر از دروغگویی مدعیان مبارزه با تروریست تلقی می‌شود. وزارت خارجه بعد از این اقدام تروریستی و از ساعات اولیه اقدامات مختلف را انجام داده و تا روزی که مجرمان را به پیشگاه عدالت معرفی نکند از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد.

وزارت امور خارجه با ثبت موضع حقوقی کشورمان در مجامع حقوقی بین المللی به عنوان مبنایی برای اتخاذ مواضع و پیگیری‌های آتی تلاش نمود تا از اقدامات خصمانه احتمالی علی الخصوص در شورای امنیت سازمان ملل متحد جلوگیری نماید.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی بیان کرد: تا کنون به رغم صد‌ها میلیون دلار تلاش جبهه استعمار و استکبار در نزد افکار عمومی جهان، محکومیت اخلاقی، حقوقی و سیاسی دولت ایالات متحده به خاطر دست زدن به این جنایت آشکار بوده است. تشکیل کمیته مشترک پیگیری موضوع بین ایران و عراق از دیگر اقدامات بوده است. یکی از خروجی‌های آن امضای سند مشترک در این زمینه بود.

خطیب زاده در مورد اظهارات رئیس سازمان انرژی اتمی در مورد اینکه اجازه نمی‌دهیم که بازرسانی که سابقه امنیتی و یا جاسوسی دارند به ایران بیایند، گفت: من توصیه می‌کنم که جزئیات این موضوع را از سخنگوی سازمان انرژی اتمی بپرسید.

بطور کلی عرض می‌کنم که فرآیند حضور بازرسان در ایران یک فرآیند شناخته شده است و تا مادامی که این فرآیند در چارچوب فنی با رعایت قوانین و ضوابط و رعایت اصل بیطرفی و رازداری انجام شود ما مشکلی برای حضور بازرسان در ایران در چارچوب پادمان و NPT نداریم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره پرداخت بدهی‌های عراق به ایران گفت: یکی از موضوعات پرداخت بدهی‌هاست و دوستان در عراق صادقانه تلاش کردند در مسیر بازپرداخت بدهی‌ها همواره همکاری کنند و دوستان در عراق مشتریان خوبی بوده‌اند. طی چهار ماه گذشته سفارتخانه‌های ما در موضوعاتی که احتیاجات مردم بوده تلاش‌های زیادی را صورت داده‌اند و وزارت خارجه با جهاد خاموش حرکت کرده است.

او در پایان افزود: در موضوع دیپلماسی اقتصادی و تسهیل امور اقتصادی ملت به خاطر تحریم‌های آمریکا بسیاری را ساکت و با چراغ خاموش اقدامات را صورت داده‌ایم. دولت و مجلس و وزارت خارجه و مجلس فصل نوینی را از همکاری‌ها شروع کردند که انشاء الله برکات جدید آن را در سفر‌های مردم شاهد باشیم.

خطیب‌ زاده درباره اظهارات وزیر خارجه عراق برای برقراری رابطه مستقیم ایران و آمریکا گفت: ما به حسن نیت برادران در عراق هیچگاه شک نداشتیم. دوستان در عراق در موضوعات منطقه‌ای و بین المللی با حسن نیت و فعال و ابتکارات تلاش کردند، نقش سازنده‌ای داشتند و ما ارج گذاشتیم و استقبال کردیم.

وی افزود: جواب ایران همواره این بوده که باید تغییری ببینم که پاسخی به این درخواست‌ها داشته باشیم برای ما تحقق منافع مردم ایران است و در وین بر اساس همین چارچوب با آمریکا به صورت غیرمستقیم در حال تبادل متون به صورت غیررسمی هستیم.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر