کد خبر: ۴۸۳۵
۱۰ دی ۱۴۰۰ - ۲۳:۱۰
من از همه شهروندانم می‌خواهم پس‌انداز‌های خود را در پول خودمان [لیر]نگه دارند، همه تجارت خود را با پول خودمان انجام دهند. من این را به همه توصیه می‌کنم.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه از تمام شهروندان این کشور خواست تمام پس‌انداز خود را به لیر نگه دارند.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از یورونیوز، اظهارات آقای اردوغان در آخرین روز سال میلادی در حالی مطرح می‌شود که ترکیه در ماه‌های اخیر با نوسان شدید نرخ ارز روبرو بوده و واحد پول ملی این کشور به شدت نزول کرده است.

آقای اردوغان روز جمعه ۳۱ دسامبر در سخنرانی خود که به مناسبت سال نوی جدید در استانبول برگزار می‌شد، همچنین گفت: «من از همه شهروندانم می‌خواهم پس‌انداز‌های خود را در پول خودمان نگه دارند، همه تجارت خود را با پول خودمان انجام دهند. من این را به همه توصیه می‌کنم.»

درخواست رجب طیب اردوغان از مردم؛ پس‌انداز‌های خود را به «لیر» نگه دارید

او در ادامه افزود: «بیایید این را فراموش نکنیم: تا زمانی که پول خود را معیار قرار ندهیم، محکوم به سقوط هستیم. لیر ترکیه، پول ما، همان چیزی است که با آن پیش خواهیم رفت. نه با این ارز خارجی یا آن ارز خارجی.»

اردوغان همچنین ازشرکت‌های اقتصادی خواست تا پس‌انداز‌های طلای خود را وارد سیستم بانکی کشور کنند.

رئیس جمهوری ترکیه در ادامه سخنرانی خود به مناسبت سال جدید میلادی بار دیگر بر موضوع نبرد بر سر نجات اقتصادی این کشور تاکید و افزود: «دائما می‌شنویم که نرخ بهره بالا رفته، نرخ بهره پایین آمده؛ دوستان من، عزیزان من، بدانید که نرخ‌های بهره ثروتمندان را ثروتمندتر و فقرا را فقیرتر کرده است. این را برای همیشه به یاد داشته باشید.»

او همچنین در ادامه مدعی شد که از طریق سرمایه‌گذاری، اشتغال، تولید و صادرات توانسته اقتصاد ترکیه را در مسیر رشد قرار دهد.

اظهارات آقای اردوغان در حالی مطرح می‌شود که درآمد ترک‌ها در ماه‌های اخیر به دلیل سقوط ارزش لیر به شدت کاهش یافته است.

هفته گذشته پس از معرفی یک طرح دولتی برای محافظت از سپرده‌های محلی در برابر زیان‌های کاهش ارزش لیر در برابر ارز‌های مرجع، ارزش لیر ترکیه به پایین‌ترین سطح در تاریخ و به میزان ۱۸.۴ کاهش پیدا کرد.

بحران لیر به دلیل کاهش شدید نرخ بهره بانک مرکزی به میزان ۵۰۰ واحد پایه از ماه سپتامبر آغاز شد و این روند باعث شده ارزش پول ملی این کشور بیش از پیش تضعیف شود.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر