کد خبر: ۶۳۵۶
۱۱ اسفند ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۰
حسین امیرعبداللهیان:
رئیس جمهور ایران دستورات مقتضی را درخصوص مذاکرات فنی مربوط به اجرای برنامه جامع ۲۵ ساله صادر کرده است.

در تماس تلفنی ظهر امروز حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه و وانگ ای، عضو شورای دولتی و وزیر امور خارجه چین، طرفین در خصوص مناسبات دو جانبه، روند مذاکرات وین و برخی از تحولات بین المللی گفتگو و تبادل نظر کردند.

به گزارش اکوپل نیوز، حسین امیرعبداللهیان در این تماس با اشاره به پیشرفت‌های حاصله در مذاکرات وین، بر اهمیت برخی مسائل باقیمانده و ضرورت حفظ منافع ملی کشورمان، از جمله در زمینه اقتصادی تاکید کرد و اظهار داشت: تهران تاکنون ابتکارات زیادی برای حل و فصل موضوعات به خرج داده است و اکنون رسیدن به توافق، تصمیم سیاسی و نگاه واقع بینانه طرف‌های غربی را می‌طلبد.

وی از همکاری نزدیک ایران و چین ابراز خرسندی کرده و با بیان رایزنی‌های صورت گرفته از سوی کشورمان در این خصوص، تداوم تعامل و همکاری نزدیک ایران و چین در وین و نیز در پایتخت‌های دو کشور را دارای اهمیت توصیف کرد.

رئیس جمهور دستور اجرای برنامه جامع ۲۵ ساله با چین را صادر کرده است

امیرعبداللهیان در بخش دیگری از این گفتگوی تلفنی به روابط دو کشور در موضوعات مختلف پرداخت و ضمن ابلاغ سلام ابراهیم رئیسی به همتای خود شی جین پینگ اظهار داشت: رئیس جمهور ایران دستورات مقتضی را درخصوص مذاکرات فنی مربوط به اجرای برنامه جامع ۲۵ ساله صادر کرده است.

وی افزود: اکنون ضرورت دارد با جدیت و سرعت در راستای اجرایی شدن برنامه همکاری‌های جامع اقدام کنیم.

وزیر امور خارجه چین نیز با اشاره به برنامه همکاری‌های جامع دو کشور، بر ضرورت گفتگو و مشورت نمایندگان ایران و چین برای پیگری این برنامه مهم تاکید کرد.

وی ارتباط نزدیک دو طرف در مذاکرات وین را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: با هماهنگی‌ها و تشریک مساعی صورت گرفته، دستاورد‌های زیادی تا کنون به دست آمده است.

وزیر امور خارجه چین در عین حال موضوعات باقیمانده را مهم ارزیابی کرد و تصریح نمود، چین مطالبات منطقی طرف ایرانی را درک کرده و از آن‌ها حمایت می‌کند.

وی ابراز امیدواری کرد با حفظ روند رو به جلو و تعامل طرف‌های مذاکره بتوانیم در وین به توافق دست یابیم.

موضوع تحولات اوکراین و نیز ابراز امیدواری طرفین برای برگزاری موفق سومین اجلاس همسایگان افغانستان در پکن، بخش دیگری از گفتگوی دو وزیر خارجه را تشکیل داد.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر