کد خبر: ۷۶۵۰
۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۶
متاسفانه ارز ۴۲۰۰ به یک کانون فساد در کشور منجر شد، ولی اجرا و مدیریت صحیح طرح حذف ارز ترجیحی می‌تواند اثرات بسیار مثبت و بزرگی برای اقتصاد کشور در نسل‌های کنونی و آینده به جای بگذارد.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به برنامه‌های دولت و مجلس برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از بودجه کشور گفت: تمام قوای کشور آمادگی دارند با افزایش تعامل و همکاری‌ها در راستای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در کشور به گونه‌ای گام بردارند تا فشار و آسیبی بر جامعه به ویژه دهک‌های پایین وارد نشود.

به گزارش اکوپل نیوز، محمد مخبر عصر امروز (یکشنبه) در جلسه هیئت دولت با اشاره به اینکه تمام بخش‌ها و وزارتخانه‌های دولت سیزدهم مأموریت دارند تا در دستگاه‌های متبوع خود، برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برنامه ریزی دقیقی را به صورت روزانه دنبال کنند، گفت: متاسفانه ارز ۴۲۰۰ به یک کانون فساد در کشور منجر شد، ولی اجرا و مدیریت صحیح طرح حذف ارز ترجیحی می‌تواند اثرات بسیار مثبت و بزرگی برای اقتصاد کشور در نسل‌های کنونی و آینده به جای بگذارد.

وی تصریح کرد: دولت سیزدهم در مسیر حذف ارز ۴۲۰۰ گام برداشته است و امیدواریم با همکاری قوای سه گانه و کمک‌های مردم بتوانیم این طرح بزرگ نوسازی اقتصاد کشور را با موفقیت اجرایی کنیم.

محمد مخبر: ارز ۴۲۰۰ تومانی به یک کانون فساد در کشور تبدیل شده است

مخبر با تأکید بر اینکه دولت برای اثرات حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برنامه ریزی‌ها و اقدامات لازم را پیش بینی کرده است، گفت: باید تمام اقشار جامعه، نخبگان و رسانه‌های مختلف در جریان چگونگی و اثرات مثبت اجرای این طرح قرار گیرند تا نگرانی در سطح جامعه پس از اجرای این طرح وجود نداشته باشد.

معاون اول رییس جمهور همچنین به برنامه دولت برای کمک به مردم به ویژه اقشار آسیب پذیر پس از اجرای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از بودجه کشور اشاره و تصریح کرد: دولت به عنوان کمک مالی مبلغی را که تنها برای خرید کالا استفاده می‌شود برای واریز به حساب بانکی اقشار مختلف در نظر گفته تا در این صورت علاوه بر کمک و از بین بردن اثرات حذف ارز ۴۲۰۰، از تورم و افزایش پایه پولی و نقدینگی در کشور نیز جلوگیری شود.

مخبر همچنین با اشاره به برنامه‌های دولت در سال جاری از جمله در بخش‌های مسکن و حذف فقر مطلق در جامعه افزود: با برگزاری جلسات و تبیین بخشنامه در دولت مقرر شده اجاره منازل مسکونی در تهران، استان‌ها و شهرستان‌ها بیش از ۲۵ درصد افزایش نیابد و تضمین‌های اجرایی برای این برنامه دولت هم به طور کامل در نظر گرفته شده است.

معاون اول رییس جمهور همچنین از تخصیص ۴۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات ودیعه مسکن برای قشر‌های آسیب پذیر خبر داد و اتمام بخش‌های نیمه تمام طرح مسکن مهر، برنامه دولت برای ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال و همچنین مالیات بر خانه‌های خالی را از دیگر برنامه‌های دولت برای پیشبرد برنامه‌های مسکن مردم بویژه زوج‌های جوان در چهار سال آینده برشمرد.

مخبر در ادامه با اشاره به شعار‌ها و قول‌های آیت الله رئیسی در زمان رقابت‌های انتخاباتی ریاست جمهور به منظور حذف فقر مطلق در کشور، گفت: دولت طرح‌های مختلفی را برای حذف فوری فقر مطلق در نظر گرفته است که از جمله آن می‌توان به واگذاری سهام به دهک‌های پایین اشاره کرد که مصمم هستیم این وعده رئیس جمهوری تا پایان سال جاری محقق و عملیاتی شود.

معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به تغییر قیمت برخی کالا‌ها در کشور ادامه داد: این گرانی‌ها دلایل مختلفی دارد که علاوه بر مشکلات انباشته شده از گذشته و دلایل ساختاری، می‌توان به برخی مصوبات و الزامات در بودجه، موضوعات مرتبط با ارز ترجیحی، بالا رفتن قیمت‌های جهانی برخی کالا‌های اساسی، موضوع ۹ درصد ارزش افزوده، تغییر عوارض گمرکی و نیز تحولات بین المللی در منطقه به ویژه جنگ اکراین اشاره کرد که دیگر کشور‌ها را نیز متاثر ساخته است.

مخبر تاکید کرد: در حال حاضر به دلیل برخی از مسایل داخلی از جمله اجرای تدریجی حذف ارز ۴۲۰۰ بر روی برخی کالا‌ها قیمت برخی کالا‌ها در کشور افزایش داشته و با وجود افزایش ۷۰ درصدی قیمت‌ها در سطح جهانی، اما خوشبختانه فراوانی کالا‌های اساسی در کشور وجود دارد.

مخبر با اشاره به مشکلات دولت سیزدهم در اوایل روی کار آمدن از جمله افزایش هزینه‌های جاری کشور، کاهش فروش نفت، مسدود شدن پول‌های ایران در کشور‌های خارجی و همچنین مرگ و میر بالای ناشی از کرونا تأکید کرد: تمام ارکان دولت سیزدهم توانستند با هماهنگی و همکاری، ضمن پیگیری آزادسازی پول‌های ایران در سایر کشور‌ها و افزایش ذخایر و فروش نفت، وضعیت انبار‌ها و کالا‌های اساسی در کشور را به مقدار قابل توجهی افزایش دهند.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر