کد خبر: ۷۶۵۲
۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۳
انتشار اوراق خرید دین مبتنی بر مطالبات بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی از بخش دولتی ناشی از خرید‌های بخش دولتی خلاف شرع تشخیص داده نشد.

در راستای توسعه ابزار‌های اسلامی موجود در نظام بانکی کشور، انتشار اوراق خرید دین مبتنی بر مطالبات شبکه بانکی از بخش دولتی در پنجاه و ششمین و پنجاه و هفتمین جلسه شورای فقهی به تصویب رسید.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از بانک مرکزی، بر اساس مصوبه مذکور، انتشار اوراق خرید دین مبتنی بر مطالبات بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی از بخش دولتی ناشی از خرید‌های بخش دولتی (به استثنای مطالبات ناشی از عقد سلف قبل از سررسید) خلاف شرع تشخیص داده نشد.

لازم به ذکر است که بر اساس مفاد جزء (۳) بند (د) تبصره (۱۶) قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور، اعطای اعتبار جدید به بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی بدون دریافت وثیقه در قالب خط اعتباری یا اضافه برداشت توسط بانک مرکزی ممنوع شده است.

بانک‌ها مجاز به انتشار اوراق خرید دین مبتنی بر مطالبات از بخش دولتی شدند

بر این اساس ضرورت دارد تا با توسعه ابزار‌های اسلامی موجود در شبکه بانکی، بستر‌های لازم جهت اجرایی شدن ماده قانونی مذکور فراهم گردد و تصویب انتشار اوراق خرید دین مبتنی بر مطالبات شبکه بانکی از بخش دولتی، اقدامی مهم در این راستا محسوب می‌شود.

گفتنی است چهارچوب اجرایی و سقف میزان استفاده از اوراق مذکور توسط بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی توسط بانک مرکزی تعیین می‌شود.

همچنین، به منظور آگاهی مخاطبان، متن مصوبه مذکور در ذیل قسمت «قوانین و مقررات»، زیرمنوی «مصوبات شورای فقهی» در دسترس عموم قرار گرفته است.

گزارش خطا
برچسب ها: بانک مرکزی
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر