کد خبر: ۷۶۵۹
۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۸
در سال ۱۴۰۰ انواع چای ایرانی به ۲۵ مقصد دنیا صادر شد، ارزش دلاری این صادرات حدود ۲۸ میلیون دلار بوده است که نسبت به سال قبل از آن ۷۷ درصد رشد داشته است.

سخنگوی گمرک از صادرات ۲۸ میلیون دلاری چای ایرانی در سال ۱۴۰۰ خبر داد. این میزان صادرات نسبت به سال ۹۹ افزایش ۷۷ درصدی را نشان می‌دهد.

به گزارش اکوپل نیوز، روح الله لطیفی گفت: در سال ۱۴۰۰ انواع چای ایرانی به ۲۵ مقصد دنیا صادر شد. ارزش این صادرات از نظر وزن ۲۷ هزار و ۲۷۲ تن بود که نسبت به سال ۱۳۹۹ با رشد ۶۸ درصدی همراه بوده است. ارزش دلاری این صادرات حدود ۲۸ میلیون دلار بوده است که نسبت به سال قبل از آن ۷۷ درصد رشد داشته است.

سخنگوی گمرک گفت:­ امارات با خرید هشت هزار و ۳۰۴ تن چای به ارزش هشت میلیون و ۷۷۴ هزار و ۹۴ دلار، ترکیه با دو هزار و ۹۰۴ تن و به ارزش سه میلیون و ۵۳۷ هزار و ۲۰ دلار، روسیه با دو هزار و ۵۹۸ تن و به ارزش سه میلیون و ۹۲ هزار و ۴۲۸ دلار، هند با دو هزار و ۵۳۸ تن و به ارزش دو میلیون و ۳۷۱ هزار و ۹۱۶ دلار و عراق با خرید دو هزار و ۱۹۵ تن به ارزش یک میلیون و ۹۹۸ هزار و ۷۰ دلار، پنج مقصد اول صادرات انواع چای ایرانی بودند.

ایران ۲۸ میلیون دلار چای صادر کرد

سخنگوی گمرک در ادامه گفت: ترکمنستان با خرید هزار و ۳۶۰ تن به ارزش یک میلیون و ۷۸۲ هزار و ۸۵۱ دلار، ازبکستان با ­هزار و ۸۷۲ تن به ارزش ­یک میلیون و ۷۰۶ هزار و ۷۹۰ دلار، تاجیکستان با هزار و ۶۰۱ تن و به ارزش یک میلیون و ۶۸۹ هزار و ۳۵۳ دلار، کنیا با هزار و ۱۹ تن و به ارزش ۹۳۵ هزار و ۸۸۰ دلار، قزاقستان با ۶۴۷ تن و به ارزش ۵۹۹ هزار و ۲۱۱ دلار و افغانستان با ۴۹۶ تن و به ارزش ۴۹۶ هزار و ۴۳۱ دلار در رتبه‌های ۶ تا یازده مقاصد صادراتی چای ایرانی قرار دارند.

لطیفی در خصوص سایر خریداران چای ایرانی گفت: آلمان، اوکراین، لبنان، گرجستان، انگلستان، چین، هلند، کویت، فنلاند، سوئیس، کانادا، بلژیک، آذربایجان و استرالیا از دیگر کشور‌های خریدار چای ایرانی ­در سال ۱۴۰۰ بودند.

لطیفی در خصوص واردات انواع چای در سال ۱۴۰۰ گفت: ۷۵ هزار و ۳۷۹ تن انواع چای به ارزش ۳۸۶ میلیون و ۱۶۰ هزار و ۷۶۷ دلار از ۱۰ کشور در سال ۱۴۰۰ وارد شده است که هند با ۳۴ هزار و ۲۸۵ تن چای به ارزش ۱۶۸ میلیون دلار در صدر قرار دارد. ­

لطیفی اضافه کرد: ­سریلانکا با فروش ۱۸ هزار و ۳۲۶ تن چای، به ارزش ۱۰۷ میلیون دلار، امارات با ۱۴ هزار و ۳۶۸ تن به ارزش ۷۱ میلیون و ۵۷۲ هزار دلار، ترکیه با چهار هزار و ۵۹۳ تن به ارزش ۲۳ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار و کنیا با هزار و ۴۷۱ تن به ارزش پنج میلیون و ۸۰۰ هزار دلار در رتبه‌های بعدی صادرات چای به ایران قرار دارند.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر