کد خبر: ۷۶۸۲
۱۴ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۳:۴۰
رییس سازمان انرژی اتمی:
عرصه آب سنگین عرصه آقایی و سروری است؛ که اکنون ایران در این حوزه با اقتدار فعالیت می‌کند. دقیق ترین، ظریف‌ترین و کارآمد‌ترین متریال در آب سنگین است که می‌توانیم برای سلامت جامعه استفاده کنیم.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد: در نظر داریم مرکز تولید کیت غربالگری نوزادان که به تولید انبوه رسانده‌ایم را افتتاح کنیم. این یکی از گام‌های نخستین در این حوزه است و انشاء‌الله کیت غربالگری نوزادان در دسترس جامعه قرار می‌گیرد.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از سازمان انرژی اتمی ایران، محمد اسلامی درخصوص دستیابی به انرژی پاک و نقش آن در سلامت مردم اظهار داشت: منابع انرژی که در حال حاضر در دنیا استفاده می‌شود، عمدتاً منابع فسیلی هستند که تغییرات اقلیمی، گرم شدن کره زمین و آلاینده‌های سنگین را موجب شده است.

همین موضوع نظام سلامت و اکوسیستم را تحت تغییرات جدی قرار داده است. بطوریکه خیلی از عوارضی که در شرایط محیطی ما بخصوص در سلامت جامعه بشری بوجود آمده، متاثر از همین شرایطی بوده که دنیا تجربه کرده است.

وی افزود: در دهه اخیر انرژی‌های پاک بیشتر مورد توجه و تاکید قرار گرفته است. ما نیز در قالب سیاست‌های کلی نظام به سمت توسعه پایدار که یکی از مبانی آن انرژی‌های تجدیدپذیر است، حرکت می‌کنیم.

مرکز تولید کیت غربالگری نوزادان افتتاح می‌شود

سازمان انرژی اتمی ایران به دلیل فلسفه وجودی و ماموریتی که دارد، استفاده از فناوری هسته‌ای را در حوزه انرژی‌های پاک در دستور کار دارد و مشخصه بارز و موثر آن تولید برق هسته‌ای است که گامی بزرگ و موثر است.

به جز آن آنچه از کاربرد‌های متنوع فناوری هسته‌ای در راستای تولید انرژی پاک تحصیل می‌شود، مواردی است که در قالب پرتو‌ها می‌تواند در بخش سلامت مورد استفاده قرار بگیرد و در حال حاضر دامنه وسیعی از آن در دستور کار سازمان انرژی اتمی قرار دارد.

آلایندگی نیروگاه‌های اتمی صفر است

رییس سازمان انرژی اتمی در مورد ساخت نیروگاه‌های اتمی و تولید برق هسته‌ای در کشور گفت: در حال حاضر یک نیروگاه ۱۰۰۰ مگاواتی در بوشهر در حال بهره برداری داریم. دو نیروگاه ۱۰۰۰ مگاواتی هم در دست ساخت داریم.

در برنامه بلند مدتی که در قالب سند توسعه جامع سازمان تهیه کردیم و در دستور کار قرار دادیم، بالغ بر ۱۰ هزار مگاوات ظرفیت جدید برای تولید برق هسته‌ای در سایت‌های طراحی و پیش بینی شده ایجاد خواهیم کرد تا بتوانیم سهم خودمان را در جبران ۱۷ هزار مگاوات کمبود برق کشور ایفا کنیم و نقش موثری در توسعه پایدار ملی داشته باشیم.

نکته حائز اهمیت برق هسته‌ای در این است که طی مدتی که نیروگاه اتمی بوشهر در مدار قرار گرفته ۵۲ میلیارد کیلووات ساعت برق هسته‌ای تولید کرده که این مقدار دو برابر کل برقی است که در نیروگاه‌های آبی کشور تولید شده است.

در حالی که هم آلایندگی نیروگاه اتمی صفر است و هم قابلیت اعتماد آن بالاست. یعنی همیشه به پایداری ظرفیت فرکانس شبکه برق سراسری کمک می‌کند.

وی افزود: امروز توسعه نیروگاه‌های اتمی به شدت در دستور کار دنیا قرار گرفته است. به گونه‌ای که در حال حاضر در اروپا و خیلی از کشور‌های همسایه، پروژه‌های نیروگاه‌های هسته‌ای و سرمایه گذاری در فناوری هسته‌ای گسترش روزافزون دارد.

بر خلاف اینکه در یکی دو دهه گذشته تصور می‌شد نیاز به انرژی هسته‌ای مبرم نیست و همه می‌توانند از انرژی‌های فسیلی به دلیل ارزان بودن استفاده کنند. در حالیکه ارزیابی از میزان ذخایر و عمر آنها، موجب توجه کشور‌های دنیا به انرژی‌های تجدید پذیر بویژه استفاده بیشتر از انرژی هسته‌ای شده است.

می توانیم استفاده بیشتری از انرژی هسته‌ای داشته باشیم

اسلامی با تاکید بر ظرفیت کشورمان در توسعه استفاده از انرژی هسته‌ای تاکید کرد: می‌توانیم استفاده بیشتری از انرژی هسته‌ای داشته باشیم و تا به حال هم در برخی زمینه‌ها کوتاهی شده است. در این ۴۰ سال می‌توانستیم خیلی بیشتر از مواهب انرژی هسته‌ای بهره‌مند بشویم در حالیکه قبل و بعد از انقلاب با کشورمان خیلی ظالمانه برخورد شده است. یعنی با شیوه‌های گوناگون همواره مانع دستیابی ایران به این ظرفیت شده اند.

بر خلاف تصوری که هست همیشه اینطور بوده و هستند. آن‌ها نمی‌خواستند جمهوری اسلامی به ظرفیتی که منبع پایدار و با صرفه بالا و مملو از پاکیزگی برای محیط زیست و سلامت جامعه است، دست پیدا کند.

به همین دلیل با ارائه گزارش‌های خلاف واقع و آدرس‌های غلط، ایران را به عنوان کشوری که برای مقاصد غیر صلح‌جویانه تلاش می‌کند، معرفی کردند، مزاحمت ایجاد کردند و موجب تاخیر زیادی شدند. ولی به یاری حق تعالی در این دوره با اراده‌ای کاملا مصمم و برنامه‌ای منسجم به دنبال جبران کاستی‌ها و عقب ماندگی‌های گذشته هستیم.

عرضه کننده ۵۰ نوع رادیودارو هستیم

معاون رییس جمهور در خصوص اقدامات سازمان انرژی اتمی در حوزه بهداشت و سلامت مردم و دستاورد‌های حوزه رادیوداروها، تصریح کرد: رادیوداروها، یکی از نیاز‌های مبرم بخش سلامت در همه کشور‌ها است.

اگر جمهوری اسلامی ایران به این دانش و ظرفیت دست نیافته بود، خیلی از دارو‌ها و تجهیزات پزشکی را به کشورمان نمی‌دادند و امروز نمی‌توانستیم از رادیودارو‌ها بهره‌مند شویم. اما به لطف الهی و با همت جوانان و دانشمندان عزیز سازمان انرژی اتمی امروز تولیدکننده و عرضه کننده ۵۰ نوع رادیودارو هستیم. حداکثر ۲۰ رادیودارو در بخش درمان از جمله درمان سرطان‌ها استفاده می‌شود.

این در حالی است که با سونامی سرطان در کشور مواجه هستیم که روز افزون رشد می‌کند. در حالیکه اگر از فناوری هسته‌ای استفاده بیشتری می‌شد و پیشگیری صورت می‌گرفت، اینقدر تهاجمی با این عوارض و بیماری‌ها مواجه نمی‌شدیم.

۲۰ رادیوداروی موثر را در دست پژوهش داریم

وی افزود: سالانه حدود یک میلیون نفر از ۵۰ نوع رادیوداروی تولیدی سازمان استفاده می‌کنند و حدود ۲۰۵ مرکز روزانه یا هفتگی از این رادیودارو‌ها برای تشخیص و درمان استفاده می‌کنند. با افتخار اعلام می‌کنم گام‌های بزرگی در این مسیر برداشته شده است و حدود ۲۰ رادیوداروی کارساز و موثر را در دست پژوهش داریم که تحت تحقیقات کاربردی قرار دارند و به محض اینکه مراحل آزمایشگاهی را طی کنند، وارد فرآیند آزمایش‌های بالینی و مجوز‌های وزارت بهداشت خواهند شد.

نکته حائز اهمیت این است که بتوانیم این‌ها را طبق سیاست‌های نظام که ابلاغ شده، در فرآیند استاندارد سازی و توسعه صنعتی قرار بدهیم و بتوانیم ظرفیت پایدار و پرتوانی در عرضه این رادیودارو‌ها داشته باشیم و به اقصی نقاط کشور ارائه کنیم. کما اینکه به ۹ کشور صادرات داشته ایم و این ظرفیت همچنان در دسترس است.

اولین مرکز منطقه‌ای تولید رادیودارو‌ها را در دست ساخت داریم

رییس سازمان انرژی اتمی در خصوص صرفه جویی ارزی و ارزآوری رادیودارو‌ها گفت: اولین و بزرگترین مرکز منطقه‌ای تولید رادیودارو‌ها را در دست ساخت داریم که انشاء الله در سال ۱۴۰۲ بتوانیم تجهیز و آماده بهره برداری کنیم. این مرکز در دنیای رسانه‌ای مرکزی قابل ملاحظه قلمداد می‌شود که می‌تواند همچون نگینی در این منطقه از جهان بدرخشد.

۱۲۰۰ بیمار سرطانی در مرکز یون درمانی پذیرفته می‌شود

وی با اشاره به ساخت مرکز ملی یون درمانی گفت: ششمین مرکز یون درمانی جهان در ایران در دست ساخت است و به یاری حق تعالی در سال ۱۴۰۳ به بهره بر داری می‌رسد.

این مرکز ظرفیت جذب حدود ۱۲۰۰ بیمار را بخصوص برای درمان سرطان خواهد داشت. چون در یون درمانی سلول‌های سرطانی بدون آسیب به بافت‌های دیگر و عوارض جانبی مورد حمله قرار می‌گیرند.

این موضوع در سرطان‌های گردن به بالا بویژه برای کودکان حائز اهمیت است که آسیبی نبینند. مرکز یون درمانی تحول عظیمی در درمان است.

اسلامی در خصوص آخرین رویداد‌های سازمان در حوزه رادیودارو‌ها گفت: در نظر داریم مرکز تولید کیت غربالگری نوزادان که به تولید انبوه رسانده ایم را افتتاح کنیم.

از جناب آقای دکتر عین اللهی، وزیر محترم بهداشت هم برای این رونمایی و افتتاح دعوت کرده ایم تا با حضور ایشان این دستاورد مهم را افتتاح کنیم. تولید این کیت دارای فناوری سطح بالا (high-tech) گام بزرگی است و دغدغه بزرگ خانواده‌ها را در ارتباط با بیماری‌های آتی کودکان برطرف می‌کند.

وی با اشاره به فشار‌های مضاعف روی صنعت هسته‌ای کشور، اتهام حرکت به سمت فعالیت‌های غیر صلح آمیز و تصمیم قاطع غربی‌ها برای از بین بردن فناوری آب سنگین کشورمان گفت: عرصه آب سنگین عرصه آقایی و سروری است؛ که اکنون ایران در این حوزه با اقتدار فعالیت می‌کند.

دقیق ترین، ظریف‌ترین و کارآمد‌ترین متریال در آب سنگین است که می‌توانیم برای سلامت جامعه استفاده کنیم. ارزش افزوده اقتصادی این حوزه، وابستگی کشور را در حوزه‌های پیشرفته قطع می‌کند.

این یکی از گام‌های نخستین در این حوزه است و انشاء الله کیت غربالگری در دسترس جامعه قرار می‌گیرد. غربالگری‌های زودهنگام کمک می‌کند خانواده‌ها پیش از اینکه فرزندان دچار بیماری‌های متعدد شوند، از احتمال ابتلا به بیماری اطلاع داشته باشند و پیشگیری کنند.

نهضت ساخت داخل راه‌اندازی کرده‌ایم

رییس سازمان انرژی اتمی با تاکید بر اینکه در پرتودهی کوتاهی، غفلت و جا ماندگی داریم، گفت: امسال برای اولین بار ساخت شتابدهنده‌ها و سامانه‌های پرتودهی در داخل کشور را آغاز کردیم.

برای تولید تجهیزات و لوازمی که در حوزه سلامت، تولیدات صنعتی و بویژه محصولات کشاورزی و غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد، یک نهضت ساخت داخل راه اندازی کردیم. با توجه به اینکه ۳۰ درصد از کل ۱۳۰ میلیون تن تولیدات باغی، محصولات غذایی و کشاورزی کشور دور ریز دارد، استفاده از این سامانه‌ها اهمیت پیدا می‌کند.

بخشی آفت می‌گیرد و ضایع می‌شوند بخشی هم ممکن است آفت گرفته باشد و مورد مصرف قرار بگیرد، که عوارضش همین بیماری‌هایی است که مشاهده می‌کنید.

در حوزه توسعه کاربرد پرتو‌ها ۱۲ منطقه بزرگ کشور را تعیین کردیم، که با فعال شدن این مناطق، هم موارد ضایعاتی و آسیب پذیری‌ها از بین می‌روند و هم ماندگاری آن‌ها را افزایش می‌دهد.

این امر هم به معیشت و اقتصاد تولیدکننده و کشاورز کمک می‌کند و هم به اقتصاد و معیشت خانواده؛ همچنین می‌تواند تاثیرات ژرفی بر سلامت جامعه بگذارد.

فناوری پلاسماتراپی برای مقابله با سرطان بکار می‌رود

وی همچنین به بحث پلاسما تراپی پرداخت و گفت: پلاسما تراپی یک فناوری و یک وسیله و ابزار درمانی جدید است که در سالروز ملی فناوری هسته‌ای در ۲۰ فروردین امسال از آن رونمایی کردیم.

این فناوری برای مقابله با سرطان بکار می‌رود و عوارض جانبی به همراه ندارد. این فناوری ارزشمند و پیشرفته به تازگی آزمایشات را طی کرده و وارد فاز بالینی می‌شود. این فناوری برای مقابله با سرطان بویژه در مغز و سر به خدمت جامعه در می‌آید.

امیدواریم بتوانیم در سال ۱۴۰۱ گواهینامه اخلاق این پروژه را دریافت کنیم. برای این کار تعاملاتی با دانشگاه شهید بهشتی برقرار کردیم.

ایجاد اولین کلینیک پلاسما درمانی برای دیابتی‌ها را در دستور کار داریم

اسلامی با اشاره به رنج بیماران دیابتی که از زخم‌های ایجاد شده در اعضای بدن بویژه در پا‌ها می‌برند، گفت: با فناوری پلاسما در حال ایجاد ظرفیتی هستیم تا بتوانیم اولین کلینیک پلاسما درمانی را برای دیابتی‌ها ایجاد کنیم.

این‌ها همه آثار بهره‌برداری از فناوری هسته‌ای است که به لطف الهی، هدایت‌های داهیانه مقام معظم رهبری و حمایت بی دریغ ایشان از سازمان حاصل شده است.

انشاء الله بتوانیم لیاقت داشته باشیم همه عرصه‌ها را فعال کنیم و ظرفیت سازی کنیم و مردم بیش از پیش کاربرد‌ها و تاثیرات این فناوری را در زندگی خودشان مشاهده کنند.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر