کد خبر: ۷۷۳۹
۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۰
در هشت سال گذشته کشورمان در بهترین و طلایی‌ترین شرایط در حوزه باروری قرار گرفته بود و این در حالی است که در این مدت ۳۰ درصد نرخ باروری و ۴۰ درصد نرخ ازدواج کاهش یافت.

رییس کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده مجلس شورای اسلامی گفت: کشورمان در حالی به سمت سالمندی پیش می‌رود که سایر کشور‌های منطقه به سمت جوانی پیش می‌روند.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از وبدا، امیرحسین بانکی پور فرد، در اجلاس معاونین بهداشت دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور که به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، برگزار شد، با بیان اینکه کشور‌های اروپایی در طول ۳۰۰ سال و با شیب بسیار ملایم با موضوع پیری جمعیت و سالمندی مواجه شدند و این امر موجب شد که این کشور‌ها در موضوع جمعیت دچار بحران نشوند و با اجرای سیاست‌های دیگر فرصت جبران را فراهم کنند، خاطر نشان کرد: این در حالی است که سرعت سالمندی در ایران بسیار بالاست و تا ۳۰ سال آینده کشورمان با بحران سالمندی شدید روبرو می‌شود.

وی با بیان اینکه کشورمان در حالی به سمت سالمندی پیش می‌رود که سایر کشور‌های منطقه به سمت جوانی پیش می‌روند، تصریح کرد: به طور حتم افزایش سالمندی جامعه با پدیده‌هایی در ابعاد مختلف اقتصادی، اجتماعی، سلامتی، خانوادگی و علمی مواجه همراه خواهد بود و مشکلات کشور را بیش از پیش خواهد کرد.

در ۸ سال گذشته طلایی‌ترین شرایط در حوزه باروری را از دست دادیم

رییس کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در صورت قرار گرفتن کشور در چاله جمعیتی تا ۱۵۰ سال امکان خارج شدن از آن وجود ندارد، افزود: در حال حاضر کشورمان با توجه به نیروی جوان و مولد در زمان پنجره جمعیتی که مدت آن ۱۵ سال است، قرار گرفته که از این زمان هشت سال آن گذشته و تنها هفت سال دیگر باقی مانده است.

بانکی پور فرد با بیان اینکه مقام معظم رهبری به صورت مستمر نسبت به موضوع جمعیت و ارائه راهکار‌های مناسب در این زمینه تاکید دارند، گفت: موضوع بحران جمعیت با هیچ بحرانی قابل مقایسه نیست، بنابراین لازم است که این موضوع به صورت جدی به ویژه در حوزه بهداشت مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه بحران کرونا به دلیل ملموس بودن شرایط، موجب شد که مردم همکاری موثری با حوزه بهداشت و درمان داشته باشند و حتی در مواردی مهم‌ترین و ضروری‌ترین برنامه‌ها برای حفظ سلامت مردم تعطیل شد، خاطر نشان کرد: این در حالی است که موضوع بحران جمعیت برای عموم جامعه ملموس نیست و باید نگاه صیانت از جمعیت در میان فرهیختگان، دانشجویان، اساتید و افراد صاحب نظر ایجاد شود تا بتوان به شکل هدفمند و برنامه ریزی شده در این زمینه فعالیت کرد.

رییس کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در هشت سال گذشته کشورمان در بهترین و طلایی‌ترین شرایط در حوزه باروری قرار گرفته بود و این در حالی است که در این مدت ۳۰ درصد نرخ باروری و ۴۰ درصد نرخ ازدواج کاهش یافت، تصریح کرد: باید در فرصت هفت ساله باقی مانده، سالانه یک درصد نرخ جمعیت افزایش یابد تا بتوان با نرخ رشد ۲.۵ درصدی سالانه جمعیت، کشورمان را از مواجهه با بحران جمیعیتی نجات دهیم.

گفتنی است، نشست معاونین بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کشور طی روز‌های ۱۷ الی ۱۹ اردیبهشت ماه به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حال برگزاری بوده و اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، سند تصویت نظام شبکه، برنامه‌های مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر در سال ۱۴۰۱، برنامه‌های مرکز سلامت محیط و کار، برنامه‌های دفتر سلامت خانواده، جمعیت و مدارس، برنامه‌های دفتر مدیریت بیماری‌های غیر واگیر، برنامه‌های دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد، آزمایشگاه مرجع سلامت، دفتر بهبود تغذیه جامعه، سلامت دهان و دندان و برنامه‌های دفتر آموزش و ارتقای سلامت از جمله محور‌های این نشست سه روزه است.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر