کد خبر: ۷۷۵۵
۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۸:۲۹
نه تنها هیچگونه افزایشی در قیمت نان سنتی اتفاق نخواهد افتاد بلکه مردم می‌توانند نان را ۱۰ درصد ارزان‌تر از سال ۱۴۰۰ خریداری کنند.

معاون سیاستگذاری اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی درخصوص اجرای طرح دولت برای ساماندهی مصرف آرد، تأکید کرد: هدف اصلی طرح دولت برای ساماندهی مصرف آرد، جلوگیری از انحرافات و قاچاق در زنجیره تولید و مصرف آرد است.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از شادا، سید محمد هادی سبحانیان در این گفتگو اظهار داشت: نه تنها هیچگونه افزایشی در قیمت نان سنتی اتفاق نخواهد افتاد بلکه مردم می‌توانند نان را ۱۰ درصد ارزان‌تر از سال ۱۴۰۰ خریداری کنند.

وی با بیان اینکه قصه نان با سایر کالا‌ها متفاوت است و اتفاقاً محروم‌ترین افراد جامعه ما، نان بیشتری مصرف می‌کنند، گفت: این حقیقت، در سیاست گذاری‌های دولت در این حوزه، حتماً مورد توجه قرار می‌گیرد.

مردم نان را ۱۰ درصد ارزان‌تر از سال ۱۴۰۰ خریداری خواهند کرد

وی تصریح کرد: بر همین اساس، سیاست قطعی دولت این است که نه تنها هیچگونه افزایشی در قیمت نان سنتی برای مصارف عموم مردم اتفاق نخواهد افتاد، بلکه مردم می‌توانند در ۱۴۰۱ همان نان با همان کیفیت و اندازه سال ۱۴۰۰ را حتی ۱۰ درصد ارزان‌تر دریافت کنند.

سبحانیان ادامه داد: برای همین، ما زیر ساختی را برای اولین بار در کشور توسعه داده ایم که از یکسو، هم بتوانیم جلوی انحرافات و قاچاق را در زنجیره تولید و مصرف آرد بگیریم و از سوی دیگر بتوانیم نان را ارزان‌تر از سال گذشته به دست مردم برسانیم.

وی یادآور شد: ما در گذشته، آرد رایانه‌ای را به نانوا می‌دادیم که بخشی از آن تبدیل به نان می‌شد و ممکن بود بخش قابل توجهی از آن، به دلیل انگیزه فراوان ناشی از اختلاف سرسام آور قیمت بازار آزاد، تبدیل به آرد قاچاق شده و یا از شبکه خارج و به مصرف تولید بیسکوییت و شیرینی برسد.

معاون سیاستگذاری اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی گفت: در ساز و کار جدید، ما بجای توزیع آرد یارانه ای، یارانه را صرفاً به آردی تخصیص می‌دهیم که منتهی به نان مصرفی مردم می‌شود و پیش بینی ما این است که به این شکل، جلوی قاچاق گسترده آرد و سرمایه از کشور گرفته می‌شود و انشاالله مردم می‌توانند با همان کیفیت و چه بسا بهتر از گذشته، نان ارزان‌تر دریافت کنند.

وی با اعلام اینکه طرح مزبور پس از جلسات متعدد با استاندار و دیگر مسئولان استانی، از اوایل هفته جاری در استان زنجان بصورت آزمایشی به مورد اجرا گذاشته می‌شود، مدت اجرای این طرح را دو تا سه هفته عنوان کرد که ممکن است بطور همزمان در سایر استان‌ها نیز به اجرا درآید.

سبحانیان در پاسخ به سؤالی با رد احتمال سهمیه بندی نان، با بیان اینکه ما بحث نان را متفاوت از سایر کالا‌ها می‌دانیم و اینکه ضعیف‌ترین اقشار مردم، مصرف بالاتر نان را دارند، تصریح کرد: در حال حاضر، دولت اصلاً بنای این را ندارد که بخواهد مصرف نان مردم را کاهش دهد و اجرای این طرح صرفاً برای این است که جلوی زنجیره قاچاق گسترده آرد گرفته شود.

وی نظارت بر اجرای این طرح را کار خود صنوف مرتبط و وزارتخانه‌های مرتبط مثل جهاد کشاورزی و صمت، استانداری‌ها و .. خواند و یادآور شد: البته با توجه به اصلاح قیمت ها، پیش بینی تخلف به آن معنا وجود ندارد، و عملاً انگیزه قاچاق از بین خواهد رفت.

معاون وزیر اقتصاد گفت: در عین حال برای برطرف کردن ابهامات و سؤالات مردم، دوستان در وزارت صمت، جهاد کشاورزی، استانداری‌ها و افردی را بکار خواهند گرفت تا پاسخگوی مردم باشند.

وی اعلام کرد: نتایج اجرای طرح در استان زنجان، در پایان و حین اجرا به اطلاع مردم و رسانه‌ها خواهد رسید.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر