کد خبر: ۷۸۸۴
۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۹
هرگونه دخالت کشور‌های خارجی و غربی‌ها در منطقه نه تنها امنیت ساز منطقه نیست بلکه برای امنیت منطقه مضر است و آنچه که سبب حل مسائل منطقه می‌شود به دست مدیران توانای منطقه است.

رییس‌ جمهور در نشست خبری مشترک با امیر قطر گفت: هرگونه دخالت خارجی برای امنیت منطقه مضر خواهد بود.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از ایرنا، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در نشست خبری مشترک با تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر که عصر امروز پنجشنبه در مجموعه سعدآباد برگزار شد، گفت: در مذاکراتی که امروز با امیر قطر داشتیم علاوه بر تاکید بر گسترش روابط بین ایران و قطر در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، تجاری، فرهنگی، گردشگری و انرژی تاکید شد که سرمایه گذاری‌های مشترکی بین دو کشور انجام شود و توسعه و گسترش روابط دو کشور مورد تاکید ما بود.

آیت الله رئیسی تاکید کرد: در سفری که اسفند ماه سال گذشته به کشور دوست و برادر و همسایه قطر داشتیم، مذاکرات و مقدماتی برای توسعه روابط بین دو کشور انجام شد و لازمه به نتیجه رسیدن آنچه که در دوحه و این نشست مطرح شد، اقداماتی است که باید از ناحیه جمهوری اسلامی ایران و کمیسیون مشترک بین دو کشور و عزیزان ما در کشور قطر انجام شود.

ابراهیم رییسی: دخالت کشور‌های خارجی در منطقه برای امنیت منطقه مضر است

وی تصریح کرد: امیر قطر هم به این موضوع تاکید داشتند که روابط بین دو کشور می‌تواند در حوزه‌های مختلف انجام شود.

رییس جمهور با اشاره به موضوع حل مسائل منطقه‌ای در گفتگو با امیر قطر گفت: مدیران، مسوولان و دولت‌هایی که در منطقه حضور دارند، بدانند که هرگونه دخالت کشور‌های خارجی و غربی‌ها در منطقه نه تنها امنیت ساز منطقه نیست بلکه برای امنیت منطقه مضر است و آنچه که سبب حل مسائل منطقه می‌شود به دست مدیران توانای منطقه است.

رییس جمهور ادامه داد: در این دیدار دو کشور بر مسائل منطقه تاکید داشتند به ویژه مسئله یمن که باید هرچه زودتر محاصره یمن شکسته شود و مردم یمن برای کشور خودشان تصمیم بگیرند.

وی ادامه داد: همچنین تاکید داشتیم که مردم افغانستان باید نسبت به کشور خودشان دولتی فراگیر داشته باشند که بتواند همه گروه‌های سیاسی و همه قومیت‌ها را در بر بگیرد و امنیت پایدار در افغانستان برپا شود.

رییس دولت سیزدهم یادآور شد: در این دیدار نسبت به آزادی فلسطین و قدس شریف تاکید داشتیم و تاکید داریم. چرا که باید محاصره مردم غزه شکسته شود و جنایات هولناکی که توسط رژیم صهیونیستی انجام می‌شود، پایان بپذیرد و در همین رابطه جا داره شهادت خانم شیرین ابوعاقله را به خانواده ایشان و آقای امیر قطر که همکار خبرگزاری الجزیره بوده تسلیت عرض کنم.

جنایات رژیم صهیونیستی پایدار نخواهد بود

آیت الله رییسی با بیان اینکه اینگونه جنایات نمی‌تواند به هیچ عنوان برای رژیم صهیونیستی امنیت ساز باشد، عنوان کرد: بلکه چنین جنایت‌هایی، نفرت عمومی را نسبت به جنایات رژیم صهیونیستی بیش از پیش خواهد کرد.

رییس جمهور در ادامه گفت: علاوه بر شبکه الجزیره به همه خبرنگاران در سراسر عالم تسلیت عرض می‌کنیم که خبرنگار آزاده‌ای با ظلم رژیم صهیونیستی به شهادت رسید و امروز جامعه رسانه و خبرنگاران باید از سویی به خود ببالند که صدای مظلومیت ملت فلسطین را به عالم مخابره کردند و از طرف دیگر بدانند که این جنایات حتما پایدار نخواهد ماند.

آیت الله رییسی یادآور شد: بدون تردید سفر آقای امیر قطر به جمهوری اسلامی ایران، نقطه عطفی است در ارتقاء روابط بین دو کشور و دو ملت و حتما نقش بسزایی در روابط و همکاری دو کشور در سطح منطقه، جهان و بین الملل خواهد داشت.

رییس دولت سیزدهم خاطرنشان کرد: بار دیگر به آقای امیرقطر، همکاران، و وزرای محترم خوشآمد گفته و امیدواریم این سفر برای دو کشور سرشار از خیر و برکت باشد.

امیر قطر: روابط ایران و قطر روابطی مستحکم و استوار است/ نگاه به مذاکرات وین مثبت است

تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر در ادامه گفت: در ابتدا از رئیس جمهور ایران تشکر می‌کنم و بسیار خوشحالم که امروز در ایران حضور دارم. امروز در خصوص مسائل دوجانبه صحبت کردیم، و معتقدیم که حل اختلافات در منطقه راهی جز گفت‌وگوی سازنده ندارد. موضوع اصلی درباره فلسطین بود. البته درباره سوریه، عراق و یمن هم گفتگو داشتیم. اعتقاد ما این است که مشکلاتی که در این کشور‌ها وجود دارد باید از طریق راه حل‌های عادلانه و جامع حل و فصل شود.

وی تاکید کرد: همچنین روابط ایران و قطر روابطی مستحکم و استوار و مبتنی بر حس همجواری است. سفر اخیر آقای رئیس جمهور رئیسی به قطر یک بسیار مهمی بود و و عامل تقویت روابط دو کشور به شمار می‌آید.

امیر قطر افزود: درباره مذاکرات وین، قطر نگاه مثبتی به آن داشته و معتقدیم گفتگو راه‌حل این مسئله است.

تمیم بن حمد آل ثانی اظهارداشت: به خانواده شیرین ابوعاقله تسلیت می‌گویم، مرتکبان این جنایات باید مجازات شوند و جهان نباید با این حادثه براساس معیار‌های دو گانه برخورد کند.

وی در مورد بازی‌های جام جهانی اینطور گفت: جام جهانی حتما یک رویداد استثنایی خواهد بود و در پایان از رئیس جمهور و دیگر مسئولان جمهوری اسلامی ایران به دلیل کمک‌هایی که برای موفقیت در برگزاری جام جهانی به ما کردند، تقدیر و تشکر می‌کنم. ما از همه ایرانیان علاقه‌مند به مشاهده بازی تیم ملی ایران در جام جهانی فوتبال استقبال خواهیم کرد.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر