کد خبر: ۷۹۱۷
۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۳
۸۳ هزار دارو صنعت داروسازی در کشور داریم که مایه افتخار است، اما در حال نابودی هستند؛ مطرح می‌شود که، چون پول نداریم، قیمت دارو نباید بیش از ۱۰ درصد بالا رود، این چه قانونی است؟ اگر نمی‌توانید پول بگیرید، چرا صنعت دارو را فلج می‌کنید؟

در نشست کمیته دارو و غذای کمیسیون بهداشت مجلس مطرح شد که صنعت دارو با بحران نقدینگی مواجه است و اگر دولت طلب ۱۲ هزار میلیارد تومانی دارو را ندهد به زودی با کمبود دارو در کشور مواجه خواهیم شد.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از خانه ملت، نشست کمیته دارو و غذای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به منظور بررسی آخرین وضعیت پرداخت مطالبات صنایع داروئی، تجهیزات پزشکی و شرکت‌های پخش توسط سازمان‌های بیمه گر، دانشگاه‌های علوم پزشکی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد.

عبدالحسین روح الامینی رئیس کمیته دارو و غذای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در این نشست گفت: در این نشست عده‌ای حضور دارند که دستشان در جیب یکدیگر است و سازمان برنامه و بودجه آن‌ها را به هم پاس می‌دهد و کسی هم مشکلاتشان را حل نمی‌کند.

وی ادامه داد: هفته گذشته نشستی را با وزیر بهداشت در مورد بحث دارو داشتیم و در این هفته نیز نشستی را با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواهیم داشت؛ مجلس وظیفه ندارد که به مسائل میان این دو وزارتخانه و برنامه و بودجه ورود و وظیفه وزرای بهداشت و کار است که این مسائل را حل و اگر قرار است تهاتری انجام شود باید تهاتر کنند؛ اگر استفاده از اختیارات وزیر، هیات دولت و برنامه و بودجه به مجلس ربطی ندارد، نباید وقت مجلس را بگیرید البته تاکید ما این است که حقوق مردم ضایع نشود و قانون مصوب اجرا و دستگاه‌ها وظایف خود را انجام دهند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس یادآور شد: ابزار نظارتی ما دیوان محاسبات است و مجلس هم تا مدت زمانی مهلت خواهد داد؛ وزیر کار هفته جاری باید گزارش مبسوطی را به ما ارائه کند.

روح الامینی ادامه داد: گفتنی‌ها در مورد طلب و مطالبات گفته شده و مجلس باید جواب بگیرد و چنانچه جواب نگیرد، به سراغ سوال می‌رود هر چند مجلس تمایلی ندارد وزیری را استیضاح کند، اما ۹ ماه مهلت داشتید و همچنان تکرار صورت مسئله می‌کنید در این رابطه باید به مجلس پاسخ عملی دهید چرا که تکرار صورت مسئله دردی از مردم و وظیفه نظارتی ما دوا نمی‌کند؛ می‌طلبد تا هفته جاری تفاهم نامه‌ای را برای پرداخت مطالبات به ما ارائه کنید و ما در مقام داوری مطالبات شما نیستیم و نباید مجلس را دور بزنید.

دانشگاه‌های علوم پزشکی برخلاف قانون، پول دارو را در جایی دیگر هزینه می‌کند

یحیی ابراهیمی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در ادامه با بیان اینکه بیشترین بدهی به شرکت‌های پخش مربوط به شستا است، گفت: در این رابطه سلامت مردم در خطر است و نرخ دارویی که شرکت‌های پخش تولید می‌کنند، نسبت به سال ۹۷ تفاوت دارد و بی انصافی است که به آن‌ها توجه نشود؛

دانشگاه‌های علوم پزشکی برخلاف قانون پول دارو را در جایی دیگر هزینه کرده و برایشان مهم نیست که چه مشکلاتی گریبان گیر شرکت‌های پخش می‌شود و وزارت بهداشت را باید مکلف کرد که قانون را اجرا کند و هیچ دلیلی وجود ندارد که بدهی پرداخت نشده مربوط به سال‌های ۹۷ و ۹۸ داشته باشیم.

وی ادامه داد: وزارت بهداشت باید مکلف شود پول دارو را در جایی دیگر هزینه نکند؛ در حق شرکت‌های پخش ظلم شده و نمی‌توان گفت دارو را تامین و تولید کنند، اما پول دارو‌ها را سه سال بعد به آن‌ها بدهیم؛ در مورد بسیاری از دارو‌ها با کمبود مواجهیم و با توجه به مشکلات موجود مواد اولیه دارو هنوز تهیه نشده و انتظار هم داریم با مشکل مواجه نشوند.

حداقل دو دهه است که سیاست اقتصادی کشور به صورت روزانه درمان می‌شود

همایون سامه یح نجف آبادی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هم در این نشست گفت: حداقل دو دهه است که سیاست اقتصادی کشور به صورت روزانه درمان می‌شود.

وی با اشاره به ضرورت تدوین برنامه بلندمدت برای دارو گفت: زمانی که فروش نفت و وضعیت اقتصادی کشور مطلوب بود، می‌توانستیم برای دارو سرمایه گذاری کنیم، اما متاسفانه به جای انجام این کار پول نفت صرف خرید کالا‌های بی کیفیت از کشور‌های خارجی شد و اگر سرمایه گذاری مورد توجه قرار می‌گرفت، در حال حاضر با این مشکلات مواجه نبودیم؛

متاسفانه در حوزه دارو همه یکدیگر را به هم پاس می‌دهند و اگر ارز دارو آزاد شود، برخلاف اینکه صنعت به آزاد شدن ارز تمایل دارد، اما اگر قیمت ارز از ۴۲۰۰ تومان بالاتر رود به طور قطع بدهی‌ها سنگین‌تر و بیمه‌ها توان بازپرداخت آن را ندارند و مشکلات عدیده‌ای پیش خواهد آمد که در این رابطه نیاز است اتاق فکری ایجاد شده و برنامه‌های طولانی و بلندمدت را تدوین کرد و در نهایت با تصمیم گیری‌های درست وضعیت صنعت دارو را بهبود بخشیم.

حیدر محمدی کارشناس کمیته اقتصاد، سلامت، تجهیزات و ملزومات پزشکی و آزمایشگاهی گفت: زنجیره درمان و دارو به هم متصل است و تامین کننده نمی‌تواند مواد اولیه را برای ارائه به شرکت پخش تامین کند و همچنین داروخانه‌ها نیز نقدینگی ندارند که از تامین کننده خریداری کنند. البته داروخانه‌های شخصی هم به دلیل مطالبات از بیمه‌ها با مشکلات مواجهند و این زنجیره مشکل دارد و اصل مشکل هم مربوط به سازمان تامین اجتماعی است که اعتبارات بیمه‌ها را پرداخت نکرده است؛ سال گذشته دارو‌های کرونا یعنی فاویپیراویر و رمدسیور را بیمه کردیم و مشخص نیست آیا اعتباری به سازمان‌های بیمه گر داده شده یا خیر؟

علت اصلی شلوغی داروخانه‌های مرجع نبود دارو در داروخانه‌های بیمارستانی است

وی ادامه داد: علت اصلی شلوغی داروخانه‌های مرجع نبود دارو در داروخانه‌های بیمارستانی است و نمی‌توانند داروی مورد نیاز خود را تامین کنند، زیرا شرکت‌های پخش به آن‌ها دارو نمی‌دهند، بنابراین نیاز است دولت به صورت جدی این موضوع را تعیین تکلیف کند. پیشنهاد ما پرداخت بدهی سازمان‌های بیمه گر و اختصاص اعتبار به موقع به آن‌ها است.

فراهانی از سازمان برنامه و بودجه در این نشست گفت: بحث تجهیزات و ملزومات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی بحث درمان و هزینه است، یعنی در واقع می‌خرند و می‌فروشند و در قالب درآمد اختصاصی تلقی می‌شود و تکلیفی برای ردیف‌های منابع عمومی ندارد و چنانچه تخصیص ردیفی کمتر از ۱۰۰ درصد باشد به بدهی‌ها ربط دارد؛

مقرر شد حسابی جداگانه در دانشگاه‌ها برای پول دارو ایجاد شود تا درآمد و هزینه سر به سر شود؛ دانشگاه‌های علوم پزشکی حدود ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از بیمه‌های پایه اصلی طلب دارند البته در عین حال دانشگاه‌ها هم بدهی‌هایی دارند، به عنوان مثال ۱۱۰۰ میلیارد تومان به شرکت پخش البرز دارو و ۳ هزار میلیارد تومان به تیپیکو (شرکت سرمایه گذاری دارویی تامین) بدهی داشتند؛

در مورد تهاتر نفت قرار شد ۲۱۰۰ میلیارد تومان انجام شود و در بحث مطالبات سازمان تامین اجتماعی از یک طرف دانشگاه‌ها ۳ هزار میلیارد تومان به تیپیکو بدهکار بودند و از سویی دانشگاه‌ها حدود ۸ هزار میلیارد تومان از ارائه کنندگان خدمات طلب دارند و ۳ هزار میلیارد تومان به این نحو تهاتر می‌شود، البته به سازمان بیمه سلامت هم ۳ هزار میلیارد تومان تخصیص داده شد که بدهی‌های سازمان به دانشگاه‌ها پرداخت شود و بتواند کل بدهی را به شرکت‌ها پرداخت کند.

دولت ۳۵ هزار میلیارد تومان به وزارت بهداشت در دوران کرونا کمک کرد/ تخصیص ۱۲۲ درصدی حوزه بهداشت و درمان در پایان سال ۱۴۰۰

وی ادامه داد: در این رابطه می‌شود ۵ هزار میلیارد تومان به صورت مستقیم به تامین اجتماعی و ۳ هزار میلیارد تومان تهاتر با تامین اجتماعی، یک هزار میلیارد تومان از طریق برکت به صورت تهاتر و ۳ هزار میلیارد تومان از طریق بیمه سلامت تخصیص داد؛ دولت ۳۵ هزار میلیارد تومان به وزارت بهداشت در دوران کرونا کمک کرد که این رقم کمی نیست، البته حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان آن جبران درآمد اختصاصی بود و همچنین تخصیص پایان سال حوزه بهداشت و درمان در سال ۱۴۰۰ هم ۱۲۲ درصد بوده است.

مدیرکل بودجه وزارت بهداشت در این نشست گفت: در مورد پول کرونا ۲۰ هزار میلیارد تومان داده شد که ۵ هزار میلیارد آن به صورت مستقیم سازمان برنامه و بودجه تخصیص و همچنین ۱۵ هزار میلیارد تومان به وزارت بهداشت داده شد، اما ۱۲۲ درصد تنها به دانشگاه‌های علوم پزشکی تخصیص داده شد و این مبلغ ۱۳ هزار میلیارد تومان بوده است.

همچنین ارزش افزوده سال ۱۴۰۰ در حدود ۱۷ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان بوده که در مجموع ۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان اختصاص داده شد و عملا ۱۴ هزار میلیارد تومان پرداخت نشده است.

ضرغام صادقی معاون امور مجلس وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این نشست گفت: ۴۰۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی در کشور داریم، اما برای تخصیص ۹۰۰ هزار میلیارد تومان برای پروژه‌های عمرانی گرفتاریم و وزارت کار از تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی ماهانه ۳۲ هزار میلیارد تومان و همچنین سازمان تامین اجتماعی ۱۹ هزار میلیارد تومان درآمد دارد و ۲۳ هزار میلیارد تومان پرداخت ماهانه دارد و بهترین خروجی این نشست باید این باشد که به صورت بنیادین یکی از معضلات مهم جامعه را حل کنیم.

وی ادامه داد: طی یک تا دو ماه آینده مهمترین سند برنامه کشور طراحی می‌شود، بنابراین باید پیشنهادات مصرح، تاثیرگذار و ماندگار داشته باشیم و همچنین در پرداخت مطالبات تلاش کنیم کسانی که ذینفع هستند، در پرداخت به کسانی که طلبکار هستند، عدالت رعایت شود و اینکه کسی که چانه زنی بیشتری را داشته باشد، مطالباتش زودتر پرداخت شود، درست نیست و نباید در گیرودار‌های قانونی حکمی را صادر کنیم.

صادقی یادآور شد: دارو در آینده گران خواهد شد و بار سنگینی را به سازمان‌های بیمه گر و وزارت بهداشت تحمیل می‌کند و اگر قوانین وضع و ابلاغ شود و همزمان با آن تدبیر در قوانین مورد توجه قرار گیرد، بسیار مطلوب است و همچنین سازمان تامین اجتماعی حدود ۵ هزار میلیارد تومان از دولت طلب دارد و شستا که یکی از دو رُکن مهم سرمایه گذاری است در حال حاضر حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان برای ۱۲۴ شرکت سرمایه گذاری می‌کند و پیشنهاد می‌شود ۱۰۰ درصد طلب دولت را از پروژه‌های بزرگ مانند پتروشیمی، پالایشگاه، فولاد و خودروسازی به تامین اجتماعی، بیمه‌ها و داروسازی اختصاص دهیم.

سندیکای صنایع دارویی: صنعت دارویی کشور در حال نابودی است

صنعت دارویی در حال ورشکستگی است

مرتضی خیرآبادی عضو هیات مدیره سندیکای دارویی در این نشست با بیان اینکه صنعت دارویی در حال ورشکستگی است، گفت: ۸۳ هزار دارو صنعت داروسازی در کشور داریم که مایه افتخار است، اما در حال نابودی هستند؛ مطرح می‌شود که، چون پول نداریم، قیمت دارو نباید بیش از ۱۰ درصد بالا رود، این چه قانونی است؟ اگر نمی‌توانید پول بگیرید، چرا صنعت دارو را فلج می‌کنید؟ چگونه شما به تورم و مباحث دیگر توجهی نمی‌کنید و هر روز به قیمت دارو دست اندازی می‌کنید؟

وی ادامه داد: در حال حاضر حقوق و دستمزد کارگران ۵۷ درصد افزایش یافته و قیمت مواد جانبی به طور متوسط ۳۰۰ تا ۵۰۰ درصد رشد داشته و بر اساس شرکت‌های توزیع، بالاترین طلب را شرکت داروپخش از بیمه‌ها دارد که ۱۸۰۰ میلیارد تومان و پایین‌ترین طلب را شرکت محیا با ۱۸۰ میلیارد تومان، البرز ۱۱ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان، رازی ۱۰۰۰ میلیارد تومان و هجرت ۸۰۰ میلیارد تومان دارند و این مطالبات مربوط به قبل از سال ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۰ است. در واقع شرکت توزیع دارو ۱۱۰۰ میلیارد تومان از پخش و بیمه طلبکار است و پول صنعت دارو را نمی‌دهد و صنعت هم نمی‌تواند تولید دارو داشته باشد و دارند صنعت دارو را از بین می‌برند و نابود می‌کنند و شرکت‌های پخش مجبور نمی‌شوند اوراق بگیرند.

دانشگاه علوم پزشکی تهران حدود ۴۴۰ میلیارد تومان بدهی دارد

خیرآبادی یادآور شد: دانشگاه علوم پزشکی تهران حدود ۴۴۰ میلیارد تومان بدهی دارد و به دو دانشگاه بزرگ کشور یعنی گلستان و مازندران اخطار داده شده که، چون پول دارو را نداده اند به آن‌ها دیگر دارو نمی‌دهند! و این دو دانشگاه حدود ۴۷۰ میلیارد تومان بدهی دارند. البته شرکت‌های پخش تصمیم گرفتند تا یک ماه آینده به این دو دانشگاه دارو بدهند و پس از آن ندهند، زیرا چاره‌ای ندارند؛ در مجموع ۷ هزار میلیارد تومان بابت سال‌های گذشته از سازمان‌های بیمه گر طلب داریم.

محمود بیگلر معاون توسعه سازمان غذا و دارو با اشاره به طلب دانشگاه‌های علوم پزشکی از سازمان‌های بیمه گر گفت: در حوزه دارو ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان مطالبات دانشگاه‌ها از سازمان‌های بیمه گر تا پایان اسفند ۱۴۰۰ است که از این میزان حدود ۶۳۰۰ میلیارد تومان مربوط به دارو و تجهیزات و مابقی خدماتی است که دانشگاه‌ها ارائه کرده اند البته هفته گذشته ۵ هزار میلیارد تومان تهاتر نفتی انجام دادند تا بتوانند در اختیار سازمان تامین اجتماعی قرار دهند، زیرا بدهی اصلی مربوط به این سازمان است و تامین اجتماعی مکلف شد ماهانه ۱۲۵۰ میلیارد تومان مطالبات دانشگاه‌ها را پرداخت کند، البته ۱۱۰۰ میلیارد تومان تهاتر با شرکت پخش البرز است و عملاً به سازمان اصرار کردیم و قرار شد تهاتر نفتی اعمال شود تا بتوان ۱۱۰۰ میلیارد تومان را براساس تهاتر تامین کرد؛ به طور قطع تهاتر با دانشگاه‌ها مشکلی از آن‌ها حل نمی‌کند.

وی یادآور شد: سازمان تامین اجتماعی می‌گوید ۲۵۰۰ میلیارد تومان از سازمان غذا و دارو بابت تفاهم نامه دارو‌هایی که در فهرست نیستند، طلب داریم و ردیف‌هایی که در قانون مصوب شده در بهترین حالت ۷۵ درصد تحقق یافته یعنی دولت نتوانسته تعهداتش را به سازمان تامین اجتماعی عملیاتی کند؛ خدمات هم در بیمه سلامت و تامین اجتماعی متوقف نخواهد شد و دولت هم نتوانسته مبغلی را در اختیارش قرار دهد.

بیگلر افزود: وقتی دولت به تعهداتش عمل نکرده چرا دانشگاه‌ها باید بار خدمات را به دوش بکشند و تهاتر در جایی مفهوم می‌یابد که بتواند مشکلی از دانشگاه‌ها را حل کند؛ در حال حاضر دانشگاه‌ها زیر بار این مطالبات نمی‌روند و هدلینگ پخش تی پی کو و داروپخش اگر بتوانند تهاتر انجام دهند باری از روی دوش وزارت بهداشت و دانشگاه‌ها برداشته خواهد شد؛

کرونا تمامی دانشگاه‌های علوم پزشکی را با مشکل مواجه کرد و بخشی از دارو‌ها در عرصه کرونا وارد مصرف شده که نتوانستند منابع را جذب کنند و دانشگاه‌ها نتوانستند به تعهدات خود عمل کنند و اگر کمیسیون بهداشت و دانشگاه‌ها بتوانند مسیر تهاتر با شرکت‌ها را ریل گذاری کند، بخشی از مشکلات دانشگاه‌ها حل خواهد شد.

ابراهیم بازیان از شستا در این نشست گفت: حوزه تولید دارو روز به روز مظلوم‌تر می‌شود و به جای کمک به آن مشکلاتش را افزایش می‌دهند بی شک صنعت دارو با این مشکلات ورشکسته خواهد شد؛ مجموعه‌ای که ۲ هزار میلیارد تومان مطالبه دارد و بر هزینه هایش هر روز افزوده می‌شود، طی دو تا سه سال آینده با مشکلات جدی مواجه خواهد شد.

متاسفانه تی پی کو که ۶۰ درصد داروی کشور را تولید می‌کرد در حال حاضر تولید آن به ۳۰ درصد رسیده و این در حالی است که رهبر معظم انقلاب طی ۱۰ سال گذشته بر ضرورت توجه به اشتغال، تولید و جهش دانش بنیان تاکید کرده اند، اما متاسفانه به آن توجهی نمی‌شود؛ در مجموعه شستا مصمم هستیم با تصمیماتی که در مجموعه هیات مدیره و سازمان تامین اجتماعی و وزارتخانه‌ها گرفته می‌شود، این مجموعه را از وضعیت ناهمترازی که به جهت شرایط حاکم ایجاد شده نجات دهیم.

مشکلات تی پی کو داخلی نیست، بلکه فراسازمانی است

وی با بیان اینکه مشکلات تیپیکو داخلی نیست، بلکه فراسازمانی است، تصریح کرد: این مجموعه در رابطه با بازار، مشتریان، دولت و مطالبات با مشکلات جدی مواجه است و در بازدیدی که از شرکت داروپخش داشتیم مطرح شد که می‌خواهند شرکت را توسعه دهند، اما تصمیمی برای سود ندارند، در حالی که ما نمی‌توانیم به شستا تنفس دهیم و این موضوع پول و سرمایه گذاری می‌خواهد.

نادری مدیرعامل شرکت تیپیکو در این نشست یادآور شد: در حال حاضر ۳ بخش توزیع دارو داریم که ۲ هزار و ۱۰۰ هزار میلیارد تومان معوقات سررسید شده از دانشگاه‌های علوم پزشکی است و شرکت توزیع دارو و پخش ما بیشترین مطالبات را از دانشگاه علوم پزشکی دارند که از این میزان ۱۹۰۰ میلیارد تومان مربوط به قبل از سال ۱۴۰۰ است؛

شرایطی پیش آمده که شرکت‌های پخش دیگر نمی‌توانند به دانشگاه‌های علوم پزشکی اهواز، مازندران، لرستان و گلستان دارو دهند و اگر دخالت اینجانب طی چند هفته گذشته نبود، دارو نمی‌دادند و اگر به این مراکز ماه گذشته دارو ارائه نمی‌شد، فلج می‌شدند؛

ماه گذشته ۳ نشست در تامین اجتماعی داشتیم و با تمام تفاسیر تهاتر ۳ در مورد تامین اجتماعی، دانشگاه‌های علوم پزشکی و شرکت‌های پخش وجود دارد و اگر بخواهیم سود سهام را پرداخت کنیم، مجامع برگزار نشده و برای برگزاری آن ۸ ماه فرصت داریم که بخواهیم سود سهام را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کنیم و با توجه به سیاست‌های دولت قبول کردیم بخشی از مطالبات را تهاتر کنیم، اما به ما اعلام شد که دانشگاه‌های علوم پزشکی قادر به تهاتر نیستند.

ما بیشترین طلب را از دانشگاه‌های علوم پزشکی داریم و تقریبا ۴۰ درصد دارو را سیستم ما توزیع می‌کند، اما برای تهاتر نفت کنار گذاشته شدیم و در این رابطه تقاضا داریم بخشی از تهاتر را به ما اختصاص دهند و حاضریم بخشی از طلبمان را تهاتر کنیم، به شرطی که دانشگاه‌های علوم پزشکی قبول کنند و تقاضا داریم مانند سنوات گذشته بخشی از مطالبات ما به صورت اوراق خزانه پرداخت شود.

۳۰ تا ۴۰ درصد دارو‌های کشور را تیپیکو تولید می‌کند

وی ادامه داد: ۳۰ تا ۴۰ درصد دارو‌های کشور را تی پی کو تولید می‌کند و اگر زمین بخورد، تامین داروی مردم با مشکل مواجه می‌شود. ما ۳ هزار میلیارد تومان از دانشگاه علوم پزشکی طلب داریم که ۲ هزار میلیارد تومان آن معوقه شده و با تهاتر پول به شرکت ما تزریق نمی‌شود.

مسئولی از وزارت بهداشت در این نشست گفت: بخشی از مشکلات این حوزه مربوط به وزارت بهداشت و عدم دریافت مطالبات از سازمان برنامه و بودجه است؛ از ردیف‌های متمرکز سال گذشته حدود ۴ هزار میلیارد تومان به وزارت بهداشت پرداخت شده و همچنین ۱۴ هزار میلیارد تومان از ردیف ارزش افزوده و کرونا از ۲۲ هزار میلیارد تومان تنها ۳ هزار میلیارد تومان پرداخت شده، در حالی که با استفاده از مبالغی که اختصاص داده نشد، می‌توانستیم مطالبات سازمان‌ها و شرکت‌ها را پرداخت کنیم، یعنی در واقع بیش از ۳۸ هزار میلیارد تومان پول ما را ندادند و مطالبات ما از تامین اجتماعی هم حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان است که این سازمان باید ۶۰ درصد پرداخت را ماهانه به صورت علی الحساب به ما داشته باشد، اما متاسفانه پرداخت نکرده و همچنین ۲۰ هزار میلیارد تومان مبلغ مصوبه ستاد کرونا است که وزارت بهداشت دریافت نکرده و این بی نظمی‌ها اتفاق افتاده و اگر قرار است در این رابطه اقدامی انجام دهیم باید حداقل یکی از مبالغ را به ما اختصاص دهند.

وی ادامه داد: ۲ ماه از سال جاری گذشته و هنوز ارزش افزوده امسال به وزارت بهداشت پرداخت نشده و در حال حاضر دانشگاه‌ها درآمد اختصاصی خود را نمی‌توانند از خزانه دریافت کنند، زیرا برنامه و بودجه می‌گوید سقف افزایش یافته، در حالی که اگر در ماه یک مطالبه بیمه پرداخت شود، مسلماً سقف ماهانه افزایش می‌یابد و باید به برنامه و بودجه فشار وارد شود که مبالغ مذکور را به ما اختصاص دهد.

فرهنگ دوست نماینده سازمان بیمه سلامت در این نشست گفت: با دانشگاه علوم پزشکی و مراکز داروخانه‌ها حساب و کتاب داریم و آخرین تخصیصی از سازمان برنامه و بودجه ۲۹۶۳ میلیارد تومان در هفته گذشته بود که با این تخصیص تا سال ۱۴۰۰ هیچ بدهی به دانشگاه‌ها از بابت دارو و درمان نداریم و بدهی تسویه شده است البته ۳۰۰ میلیارد تومان بدهی به داروخانه‌های خصوصی داریم که پرداخت خواهیم کرد.

امیرعباس منوچهری معاون درمان سازمان تامین اجتماعی در این نشست با بیان اینکه آخرین پرداختی ما به مراکز درمانی مرداد سال گذشته بود، گفت: از کل مطالبات وزارت بهداشت در سال ۱۴۰۰ حدود ۱۳ هزار میلیارد به ما رسیده است که نیمی از آن پرداخت شده و ۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد مطالبات آماده پرداخت در بخش دانشگاهی دارند و در چند هفته اخیر جلسات زیادی برگزار کردیم و مباحث در سازمان برنامه و بودجه و وزارت بهداشت مطرح شده و در آخرین نشست با سازمان برنامه و بودجه مقرر شد وزارت بهداشت، سازمان غذا و دارو، بیمه سلامت و تامین اجتماعی برای تهاتر توافق کنند و بر این اساس قرار شد نامه ۴ امضایی خطاب به سازمان برنامه و بودجه تهیه شده و در آن مطالبات و بدهی‌ها به سازمان برنامه، معاون اول رئیس جمهور یا رئیس جمهور ارسال شود و در این نامه تاکید شده همانگونه که بدهکار هستیم، طلبکار هم هستیم و حاضریم که مبالغ را به شکل تهاتر پرداخت کنیم.

وی ادامه داد: البته در مورد بحث مطالبات ما از سازمان بیمه سلامت و غذا و دارو از سال ۹۲ یک تفاهم نامه با سازمان غذا و دارو و یک تفاهم نامه برای بیماران خاص با بیمه سلامت منعقد کردیم که در واقع دولت پذیرفته که هزینه آن‌ها را پرداخت کند، اما متاسفانه تخصیص‌ها به اندازه کافی داده نشد و قرار شد که دولت برای بیماران خاص و برخی بیماران سرطانی، هموفیلی، ام اس و دیالیز کمک هزینه‌ای پرداخت کند، یعنی به عنوان مثال قرار بود در یک سال خاص ۸۰۰ میلیارد تومان پرداخت کند، اما ۵۰۰ میلیارد تومان پرداخت کرد و ما به اتکای تفاهم نامه هزینه کردیم، اما ۳۰۰ میلیارد تومان تخصیص پیدا نکرده است.

این مقام مسئول یادآور شد: در راستای تفاهم نامه‌های مذکور تاکنون ۲۵۰۰ میلیارد تومان از سازمان غذا و دارو و ۱۵۰۰ میلیارد تومان از سازمان بیمه سلامت طلب داریم و از سوی برخی از مسئولان سازمان برنامه مطرح شد که تعهد فراتر از تخصیص، تخلف است و باید پاسخگو باشید البته در مورد ارز ترجیحی دارو هم نگرانی وجود دارد و برآورد ما این است که حداقل ۳۸ هزار میلیارد تومان بار مالی برای سازمان تامین اجتماعی به دنبال دارد.

در حال حاضر بودجه درمان ما ۷۲ هزار میلیارد تومان است و همچنین ۱۰ درصد تخت‌های بستری کشور در اختیار سازمان تامین اجتماعی و همچنین ۳۱۰ درمانگاه داریم و تا امروز براساس پرونده بیمارستانی ۳۰۰ هزار نفر بیمار کرونایی در بیمارستان‌های ما بستری شده اند که متوسط برای هر کدام ۶ و نیم میلیون تومان هزینه شده که تاکنون ۸۸۰۰ میلیارد تومان بار مالی به سازمان تحمیل شده بدون اینکه حتی یک ریال دولت به ما پول بدهد و در این رابطه حداقل خواسته ما این بود که به ما اوراق داده شود، اما گفتند برای کار‌های عمرانی است و نمی‌دهیم یا حتی خط اعتباری به ما داده شود، اما حتی وام هم به ما نمی‌دهند.

وی گفت: در اسفند ماه سال ۹۸ پرداختی مستمری ماهانه ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بود و این عدد در ابتدای سال ۹۹ تنها با اعمال ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی به ۸ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان و سپس در مردادماه همان سال با متناسب سازی مرحله اول به ۱۰ هزار میلیارد تومان رسید و در ابتدای سال ۱۴۰۰ که حاصل افزایش حقوق کارکنان لشگری و کشوری، بازنشستگان و افزایش تورم بود، پرداخت حقوق از ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اسفند ۱۳۹۸ به ۱۷ هزار میلیارد تومان رسید و این موضوع باعث شد علی رغم این که مطالبات دانشگاه‌ها با مراکز غیردانشگاهی را در سال ۹۹ صفر کرده بودیم این اتفاق ما را مجدد به عقب راند و همچنین مطالبات ما از دولت، بخش حسابرسی شده تا پایان سال ۹۹ در حدود ۳۲۰ هزار میلیارد تومان بوده، البته سازمان حسابرسی مطالبات ما را ۴۵ هزار میلیارد تومان کاهش داد و حق بیمه سهم دولت را مانند رانندگان و قالیبافان که در بودجه ما پیش بینی می‌شد، سازمان حسابرسی به علت اینکه دولت در بودجه خود منظور نکرد، حذف و به جای اینکه به دولت بگویند باید طبق قانون آن را پیش بینی کنند، اما، چون دولت پیش بینی نکرد، حذف کرد و سرجمع حسابرسی نشده از دولت تا پایان ۱۴۰۰ حدود ۴۹۵ هزار میلیارد تومان است و اگر بخواهیم به اندازه ۱۵ هزار میلیارد طلب ما از دولت کسر شود، تمامی این چرخه به قبل باز می‌گردد.

گزارش خطا
برچسب ها: دارو
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر