کد خبر: ۸۳۴۷
۲۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۶
دبیرکل انجمن صنفی صنعت پتروشیمی:
در حال حاضر هیچ واردکننده‌ای معطل ارز نیست و در بسیاری مواقع شرکت‌های پتروشیمی خریداری برای ارز خود ندارند و در صف منتظر می‌مانند تا ارزشان را به نرخ نیمایی بفروشند.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به تصمیمات اتخاذ شده در جلسه روز گذشته با اعضای کانون صرافان گفت: با هماهنگی و توافقات خوبی که روز گذشته انجام شد مقرر شد عرضه ارز بر اساس مکانیزم عرضه و تقاضا باشد و خوشبختانه با اجرایی شدن تصمیمات از امروز شاهد اثرات خوبی در بازار بودیم.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از بانک مرکزی، علی صالح آبادی عصر امروز در نشست با اعضای انجمن صنفی صنعت پتروشیمی با بیان اینکه پتروشیمی‌ها جزو بهترین و مهمترین صادرکنندگان غیرنفتی کشور به شمار می‌روند از همکاری و هماهنگی فعالان این صنعت در عرضه ارز قدردانی کرد.

وی افزود: حجم فروش و ارزش صادرات صنعت پتروشیمی کشور نسبت به گذشته افزایش قابل توجهی داشته و پتروشیمی‌ها به عنوان دارندگان ارز غیرنقتی عرضه‌های خوبی در سامانه نیما داشته اند و نقش آن‌ها به عنوان پیشرو در ایجاد تعادل در بازار ارز غیرقابل انکار و موثر است.

تعداد بازدید : 19

صالح آبادی ادامه داد: قطعا حضور شرکت‌های پتروشیمی در بازار ارز به ایجاد تعادل کمک می‌کند و بانک مرکزی نیز حمایت‌ها و اقدامات لازم را در این خصوص انجام خواهد داد.

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: بانک مرکزی حمایت از صنعت و تولید به ویژه پتروشیمی را در دستور کار دارد و اگر مشکل تولید را حل کنیم قطعا به نفع اقتصاد کشور است.

شرکت‌های پتروشیمی خریداری برای ارز خود ندارند

دبیرکل انجمن صنفی صنعت پتروشیمی، در این نشست با بیان اینکه پتروشیمی صنعت پیشرو و مزیت اصلی کشور است گفت: شرکت‌های پتروشیمی از ابتدای سال ۳ میلیارد و ۲۷۰ میلیون دلار در سامانه نیما عرضه داشته اند و پیش بینی می‌شود امسال در مجموع حداقل ۱۵ میلیارد دلار ارز توسط پتروشیمی‌ها به کشور وارد شود.

احمد مهدوی ابهری افزود: خوشبختانه چشم انداز صنعت پتروشیمی در کشور روشن است و رشد قابل توجه ارز آوری این صنعت صرفا به دلیل افزایش نرخ‌های جهانی نبوده بلکه هم میزان تولید و هم میزان صادرات محصولات پتروشمی افزایش قابل توجهی داشته و این روند افزایشی امسال با ورود واحد‌های جدید به مدار تولید تداوم خواهد داشت.

تعداد بازدید : 6

وی با اشاره به اینکه هماهنگی خوبی میان بانک مرکزی و شرکت‌های پتروشیمی در راستای انجام وظیفه و کمک به اقتصاد ملی در شرایط جنگ اقتصادی وجود دارد از حمایت‌های رییس کل بانک مرکزی تشکر کرد و افزود: در حال حاضر هیچ واردکننده‌ای معطل ارز نیست و در بسیاری مواقع شرکت‌های پتروشیمی خریداری برای ارز خود ندارند و در صف منتظر می‌مانند تا ارزشان را به نرخ نیمایی بفروشند و معلوم نیست این نرخ‌ها در بازار آزاد چه منطقی دارد.

مهدوی ابهری ادامه داد: تصمیمات روز گذشته بانک مرکزی در خصوص عرضه ارز توسط صرافی‌ها و صادرکنندگان یک گام رو به جلو بود و باید کاری کنیم تا موانع کمتر شده و صادرکنندگان راحت‌تر ارز‌های خود را به بازار عرضه کنند. در واقع باید تلاش شود تا بازار ساختگی ارز که برخی به آن بازار سیاه هم می‌گویند کوچک شود.

دبیرکل انجمن صنفی صنعت پتروشیمی افزود: امیدواریم با نگاه جدید بانک مرکزی به حوزه واردات و صادرات در راستای کشف قیمت ارز بر اساس عرضه و تقاضا بزودی شاهد آثار مثبت باشیم و بازار به تعادل مناسبی برسد.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر