کد خبر: ۸۴۶۶
۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۲
رئیس کل سازمان امور مالیاتی:
تعداد واحد‌های صنفی که می‌بایست بیش از ۲۰ میلیون تومان مالیات بپردازند تنها ۳۱ هزار واحد صنفی است که عمدتا شامل پزشکان، دندانپزشکان، طلا فروشان، آهن فروشان، نمایشگاه‌های اتومبیل و سایر اصناف پردرآمد می‌باشد.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور آخرین وضعیت دریافت فرم تبصره ۱۰۰ مشاغل و اصناف و دریافت اظهارنامه از صاحبان مشاغل را تشریح کرد.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از سازمان امور مالیاتی کشور، داود منظور ضمن تشریح آخرین وضعیت دریافت فرم تبصره ۱۰۰ مشاغل و اصناف و دریافت اظهارنامه از صاحبان مشاغل، گفت: تا صبح امروز سی و یکم خرداد ماه، تعداد یک میلیون و هفتصد واحد صنفی که مشمول استفاده از تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم برای پرداخت مالیات عملکرد خود در سال ۱۴۰۰ بوده اند (مالیات مقطوع)، درخواست‌های خود را در سامانه سازمان امور مالیاتی ثبت کرده اند.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور افزود: از این تعداد مؤدی، مالیات متعلق به ۹۶۳ هزار واحد صنفی با توجه به میزان فروش آن‌ها در سال گذشته و ضرایب سود فعالیت‌ها و با در نظر گرفتن سطح درامد معاف طبق قانون بودجه ۱۴۰۰، صفر تعیین شده است.

۳۱ هزار واحد صنفی باید مالیات بیش از ۲۰ میلیون تومان پرداخت کنند

وی ادامه داد: همچنین، مالیات مقطوع تعیین شده برای ۵۱۸ هزار واحد صنفی کمتر از ۵ میلیون تومان بوده است. به علاوه، ۱۱۲ هزار واحد صنفی مالیاتی بین ۵ تا ۱۰ میلیون تومان باید بپردازند و ۵۳ هزار واحد صنفی مالیات بین ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان می‌پردازند.

تعداد واحد‌های صنفی که می‌بایست بیش از ۲۰ میلیون تومان مالیات بپردازند تنها ۳۱ هزار واحد صنفی است که عمدتا شامل پزشکان، دندانپزشکان، طلا فروشان، آهن فروشان، نمایشگاه‌های اتومبیل و سایر اصناف پردرآمد می‌باشد.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: این گروه کوچک از اصناف پردرآمد که دو درصد از کل واحد‌های صنفی را تشکیل می‌دهند، ۳۵ درصد از کل مالیات‌های مقطوع را می‌پردازند.

دکتر منظور بیان داشت: با این وجود، رشد درامد مالیات‌های مقطوع تعیین شده برای اصناف تا کنون نسبت به سال قبل ۶۰ درصد را نشان می‌دهد.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور با تشکر و قدردانی از همکاری ارزنده روسای اصناف و اتحادیه‌ها و تلاش‌های خستگی ناپذیر مدیران و همکاران امور مالیاتی در سراسر کشور، تاکید کرد: نتیجه این همکاری‌ها و تلاش‌های مشترک اصناف و ماموران مالیاتی، توسعه عدالت مالیاتی و وصول عادلانه‌تر مالیات از اصناف مختلف با درنظر گرفتن سطح درآمد و فروش هر یک از واحد‌های صنفی بوده است.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اینکه، به منظور تکریم مؤدیان و تسهیل پرداخت مالیات، کلیه فرآیند‌های درخواست برای پرداخت مالیات‌های مقطوع و قطعی سازی آن به طور کامل از طریق درگاه الکترونیک خدمات مالیاتی و بدون نیاز به مراجعه حضوری به ادارات مالیاتی و فقط با صرف چند دقیقه وقت صورت گرفته است، گفت: تا کنون تعداد ۷۰۰ هزار واحد صنفی اقدام به تنظیم و تسلیم اظهارنامه‌های مالیاتی برای عملکرد ۱۴۰۰ خود نموده اند که پس از پایان مهلت تسلیم اظهارنامه نسبت به رسیدگی آن‌ها اقدام خواهد شد.

وی افزود: در مجموع، از ابتدای خرداد ماه تاکنون در مجموع دو میلیون و چهارصد هزار واحد صنفی برای تبصره ۱۰۰ ثبت نام کرده یا اظهارنامه تسلیم کرده اند.

منظور تاکید کرد: با توجه به تمدید فرصت ارایه اظهارنامه تا پانزدهم تیرماه، از واحد‌های صنفی که تا کنون موفق به ارایه اظهارنامه نشده اند تقاضا می‌شود به منظور استفاده از معافیت‌های پیش بینی شده قانونی و اجتناب از جرایم عدم تسلیم اظهارنامه در فرصت باقیمانده تا ۱۵ تیر ماه نسبت به ارایه اظهارنامه اقدام کنند.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور یادآوری کرد: در غیر اینصورت علاوه بر مطالبه جریمه عدم تسلیم اظهارنامه، سازمان امور مالیاتی با استفاده از بانک اطلاعاتی خود در مورد فعالیت‌های کسب و کار فعالان اقتصادی، برای آن‌ها اظهارنامه برآوردی تولید خواهد کرد.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر