کد خبر: ۸۹۸۶
۰۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۰
حسین امیرعبداللهیان:
وزیر امور خارجه در نشست مشترک رئیس و اعضای فراکسیون ایرانیان خارج از کشور مجلس، بر عزم دستگاه دیپلماسی برای رفع هرگونه مانع بر سر راه خدمت‌رسانی به ایرانیان خارج از کشور تاکید کرد.

وزیر امور خارجه در نشست مشترک رئیس و اعضای فراکسیون ایرانیان خارج از کشور مجلس، بر عزم دستگاه دیپلماسی برای رفع هرگونه مانع بر سر راه خدمت‌رسانی به ایرانیان خارج از کشور تاکید کرد.

به گزارش اکوپل نیوز، نشست مشترک رئیس و اعضای فراکسیون ایرانیان خارج از کشور مجلس شورای اسلامی با وزیر امور خارجه با هدف تبادل نظر در حوزه ایرانیان خارج از کشور و بهره گرفتن از ظرفیت مجلس شورای اسلامی در حل مسائل اساسی پیش روی هموطنان خارج از کشور، در وزارت امور خارجه برگزار شد.

در آغاز این نشست حسین امیرعبداللهیان به تشریح سیاست‌های دولت سیزدهم در قبال ایرانیان خارج از کشور و اقدامات مهم انجام شده در سال اول فعالیت دولت در زمینه تسهیل تردد ایرانیان، تدوین قانون جامع ایرانیان خارج از کشور، تسهیل نقل و انتقال مالی و بسیاری از خدمات کنسولی ارائه شده به آنان پرداخت.

عزم دستگاه دیپلماسی رفع هرگونه مانع در خدمت‌رسانی به ایرانیان خارج است

وی با برشمردن بخشی از اقدامات دبیرخانه شورای عالی ایرانیان در حوزه شناسایی و تدوین نظام مسائل ایرانیان به منظور ارائه به کارگروه‌های تخصصی شورای عالی با هدف چاره اندیشی و تسهیل مشارکت ایرانیان مقیم خارج از کشور در توسعه و شکوفایی کشور، تشکیل شورای مشورتی و بررسی عرصه‌های جدید مشارکت ایرانیان در امور اجتماعی کشور و ضرورت حمایت‌های حقوقی همه جانبه از ایرانیان را مورد تاکید قرار داد و بر عزم دستگاه دیپلماسی جهت رفع هرگونه مانع بر سر راه خدمت‌رسانی به ایرانیان خارج از کشور تاکید کرد.

در این نشست علیرضا سلیمی رئیس فراکسیون ایرانیان خارج از کشور نیز گزارشی از پیگیری‌های صورت گرفته توسط فراکسیون ارائه کرد و تشکیل شورای عالی ایرانیان خارج از کشور پس از سال‌ها برای اولین بار در دولت سیزدهم به ریاست رئیس جمهور را بسیار مثبت ارزیابی کرد.

وی ضمن اشاره به مجموعه نشست‌های اعضای فراکسیون در مجلس و وزارت خارجه، بر حل مسائل پیش روی ایرانیان و استفاده حداکثری از ظرفیت ایرانیان خارج از کشور تأکید نمود.

در ادامه جلسه تعدادی از اعضای فراکسیون، طی سخنانی به مسائلی همچون ضرورت حضور ایرانیان خارج از کشور در پروژه‌های اقتصادی و سرمایه گذاری، ضرورت تقویت مدارس ایرانی خارج از کشور برای تقویت ارتباط نسل‌های سوم و چهارم ایرانی خارج از کشور، فعالیت بیشتر رایزنی‌های فرهنگی در ارتباط با ایرانیان و دانشجویان، ارائه تسهیلات پایدار به بسیاری از دانشجویان ایرانی خارج از کشور که خواهان ادامه تحصیل در دانشگاه‌های داخل کشور هستند، استفاده از تجربیات نمایندگان مجلس برای رفع برخی مشکلات ایرانیان خارج از کشور، قدردانی از پیشنهاد رئیس جمهور و رئیس شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور در تدوین لایحه قانون جامع ایرانیان و درخواست تسریع در ارسال لایحه پیش نهادی به مجلس شورای اسلامی و بیان برخی دیدگاه‌ها در مسائل منطقه‌ای و بین المللی مرتبط با سیاست خارجی پرداختند.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر