کد خبر: ۹۱۰۲
۲۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۷
موضوع استان شدن جنوب کرمان در دستور کار دولت است و استان جنوبی کرمان حتما تشکیل خواهد شد.

رییس جمهور گفت: موضوع استان شدن جنوب کرمان در دستور کار دولت است و استان جنوبی کرمان حتما تشکیل خواهد شد.

به گزارش اکوپل نیوز، آیت الله سید ابراهیم رییسی روز جمعه در جمع اقشار مختلف مردم جنوب کرمان در محل مصلای شهر جیرفت اظهارداشت: این موضوع بار‌ها مطرح شده، اما اجرای آن با تاخیر مواجه بوده و این موضوع با توجه به مطالعات و ظرفیت‌هایی که در جنوب استان وجود دارد حتما در دستور است.

معادن فاریاب به افراد اهل واگذار می‌شود

وی در ادامه با اشاره به درخواست‌ها برای حل مشکل کارگران شرکت معادن فاریاب (معدن آسمینون واقع در شهرستان منوجان) اظهارداشت: خلع ید (بهره بردار) انجام شده و بزودی این معادن به افراد اهل واگذار خواهد شد، لذا نگرانی عزیزان مرتفع می‌شود.

رییسی با اشاره به اینکه استان کرمان به بهشت معادن ایران معروف است، ادامه داد: مساله نه تنها شرکت فاریاب بلکه امروز در شورای اداری نیز اعلام خواهم کرد که باید مساله معادن دچار تحول شود و اداره معادن را اینگونه نمی‌پسندیم؛ باید کار انقلابی و تحولی در حوزه معادن کرمان انجام شود.

ابراهیم رییسی: استان جنوبی کرمان حتما تشکیل می شود

منطقه ویژه جازموریان فعال می‌شود

رییسی همچنین با بیان اینکه به دنبال رفع مشکل منطقه ویژه جازموریان هستیم گفت: بعد از ۱۵ سال هیچ اقدامی برای این منطقه انجام نشده است لذا دولت به دنبال فعال سازی آن است تا با اجرای فاز عملیاتی آن، تولید و اشتغال منطقه نیز رونق گیرد.

لذت رفع دغدغه‌های مردم

رییس جمهور با اشاره به اینکه وقتی در اجتماعات مردمی هستم احساس خستگی نمی‌کنم و لذت من در بین مردم بودن و رفع دغدغه‌های مردم است تاکید کرد:
به عنوان یک طلبه خدمتگزار برای من بسیار لذت بخش است که احساس کنم گرهی از زندگی مردم گشوده شده است.

ایفای نقش جنوب کرمان در استقلال کشاورزی کشور

وی یادآور شد: منطقه جیرفت علاوه برداشتن مردمی با دانش، بصیرت، زمان شناسی، صبر و همراهی با نظام و انقلاب در ۴۳ سال گذشته در عرصه‌های تولید و کشاورزی نیز مردمانی تولید کننده و نقش آفرین در استقلال کشور دارد.

رییسی افزود: نقش تولید در استقلال کشور امروز بسیار مهم است و آنچه رهبر حکیم و فرزانه ما فرمودند را شما در میدان عمل دارید انجام می‌دهید؛ تولید محصولات کشاورزی بسیار اهمیت دارد و موانع این حوزه باید برطرف شود و الگوی کشت نیز مورد توجه قرار گیرد.
وی اظهارداشت: کشت شما می‌تواند ضمن آنکه منافعی برای کشاورز داشته باشد، گامی در جهت استقلال کشور باشد.

رییسی گفت: امروز نسبت به کالا‌های اساسی باید واردات داشته باشیم، اما سرزمین حاصلخیز این منطقه این ظرفیت را دارد که گام اساسی در استقلال کالا‌های اساسی در کشور بردارد.

اهتمام دولت برای تکمیل سیل بند

رییس جمهور در ادامه با اشاره به خسارت‌های سیل در جنوب کرمان طی چند مقطع اظهار داشت: در سفر قبل شاهد بودم سیل در این منطقه خسارت بسیار وارد کرد و این درحالی است که می‌توان سیلاب‌ها را به جای تهدید به فرصت تبدیل کرد.

به گفته وی احداث سیل بند جیرفت که مدت‌های زیادی از اجرای آن باقی مانده باید عملیاتی شد.

رییسی اظهار داشت: سیل در این منطقه تهدید جدی است و در جازمویان احساس کردیم هر لحظه ممکن است زندگی و اراضی کشاورزی مردم با خسارت روبه رو شود.

رییس جمهور بیان کرد: احداث سد جیرفت و بند‌ها در مصوبات سفر قرار گرفته است و در شورای اداری بر آن تاکید می‌کنم.

آیت الله رییسی افزود: از اولویت‌های جدی در این منطقه زدن سد جیرفت و آب بند‌ها است تا با آمدن باران مردم احساس نگرانی و مشکل نکنند و این کار باید سریعا انجام شود؛ کار با سرعت باید انجام شود و حداکثر یک سال و نیم آینده کار به اتمام برسد.

توجه به جاده‌های جنوب کرمان

رییس جمهور همچنین اظهارداشت: جاده‌های مواصلاتی در جیرفت و مناطق دورافتاده نیز از نکاتی است که بسیار اهمیت دارد که در مصوبات سفر به آن‌ها توجه شده است.

وی اظهار داشت: یکی دیگر از نکات محوری که سال‌ها مطرح شده و در عمل اتفاقی نیفتاده، شهرستان شدن جازموریان بود؛ این موضوع در وزارت کشور مطرح است و در دولت نیز پیگیری می‌شود که در دستور کار دولت قرار گیرد.

رییسی در بخش دیگری از سخنان خود از مردم جنوب استان کرمان به عنوان متدین، انقلابی، با بصیرت و ولایی یاد کرد و افزود: مردم متدین و انقلابی منطقه حقیقتا در روز‌های پیروزی انقلاب و در دوران دفاع مقدس خیلی خوش درخشیدند و مردمی صادق در اعتقادات و باور‌های خودشان هستند؛ گواه صدق این مدعا نیز شهدا، جانبازان و ایثارگرانی هستند که این منطقه تقدیم انقلاب کرده است.

رییسی با اشاره به اینکه زنان و مردان جنوب استان کرمان باوجود برخی مشکلات و کاستی ها، همواره نسبت به ارزش ها، انقلاب و نسبت به پیام‌ها و سخنان امام و رهبری خود را پایبند می‌دانند، یادآور شد: مردم کرمان وجنوب این استان وضعیت ویژه‌ای دارند.

وی افزود: هروقت با حاج قاسم سلیمانی دیدار داشتیم نسبت به مناطق جنوب کرمان نگاه خاصی داشت و باور داشت که مردم جنوب استان بسیار صادق و وفادار به انقلاب اسلامی، ولایت و پایبند به خون مطهر شهیدان هستند.

رییسی تاکید کرد: در عرصه‌های مختلف بصیرت، زمانه شناسی و اعلام موضع در زمان خودش را در شما مردم دیده ایم و شما مردم در جایی که نیاز بوده، از مواضع، ولی حمایت شود نه تنها در سخن بلکه در عمل نشان مواقع انقلابی خود را نشان داده اید.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر