کد خبر: ۹۲۶۲
۳۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۱
وزیر بهداشت:
تا پایان امسال هیچ تغییری در قیمت لوازم و وسایل پزشکی و پروتز‌ها انجام نمی‌گیرد.

وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی گفت: تا پایان امسال هیچ تغییری در قیمت لوازم و وسایل پزشکی و پروتز‌ها انجام نمی‌گیرد.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از وبدا، بهرام عین اللهی در آیین افتتاحیه شصت و نهمین آزمون دانشنامه تخصصی و سی و ششمین دوره آزمون دانشنامه فوق تخصصی با اشاره به مرتبه و ارزش شغل معلمی در جامعه افزود: علم نافع در دین اسلام از ارزش و جایگاه بالایی برخوردار است و دانش وقتی ارزش و اعتبار دارد که در خدمت مردم قرار گیرد و بتواند نیاز جامعه را برآورده کرده و مشکلات مردم را حل کند.

وی اظهار داشت: علم و دانش در حوزه پزشکی و درمان توانسته است به کمک مردم بشتابد و از بسیاری از مشکلات آنان گره گشایی کند.

وزیر بهداشت ادغام آموزش پزشکی و بهداشت و درمان را از افتخارات جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد و افزود: با این ادغام، دانش و نیاز جامعه تلفیق یافته و به عبارتی دانشگاه‌های ما در خدمت جامعه قرار گرفته‌اند که ما باید این را قدر بدانیم.

تا پایان سال لوازم پزشکی و پروتز‌ها گران نمی‌شود/ تعرفه‌های خصوصی و دولتی برابر می‌شود

عین اللهی یادآور شد: با گفت وگویی که با بسیاری از وزرای بهداشت کشور‌های مختلف در اجلاس ژنو داشتم، ادغام بهداشت و درمان و آموزش پزشکی را افتخاری برای کشور ما تلقی می‌کردند و موجب مباهات است که اعلام کنیم جمهوری اسلامی ایران در علوم و دانش پزشکی رشد بسیار چشمگیری داشته است.

وی، وظیفه اصلی استادان علوم پزشکی را تربیت دانشجو و نخبه‌پروری برشمرد و تاکید کرد: هر دانشگاه را به استادان برجسته‌ای که در آن تدریس می‌کنند، می‌شناسند و از سوی دیگر استادان را نیز به دانشجوی‌هایی که تربیت می‌کنند، خواهند شناخت.

عین اللهی ادامه داد: برای ما قابل قبول نیست که حاصل کار یک استاد تنها مقاله باشد؛ بلکه شاخص اصلی یک استاد، محصولاتی است که بتواند نیاز جامعه را تامین کند.

وزیر بهداشت با انتقاد از اینکه برخی از استادان آموزش و درمانگاه‌های خود را تعطیل کردند و فقط به تولید مقاله در مراکز تحقیقاتی مشغول هستند، افزود: این روش پاسخگوی نیاز‌ها نیست. مهارت، آموزش، فراگرفتن شیوه‌های تدریس، ایجاد انگیزه در دانشجو و بهره‌گیری از ابزار کمک آموزشی و الزامات امروز آموزش علوم پزشکی در کشور است.

نخستین دانشگاه هوشمند در کشور ایجاد شد

وی با اعلام این خبر که نخستین دانشگاه هوشمند در کشور ایجاد شده است، گفت: در این دانشگاه هوشمند به دنبال آن هستیم که از ابزار‌ها و روش‌های جدید آموزش تؤام با فناوری‌های نوین بهره گیریم، زیرا امروزه تدریس، سر کلاس حاضر شدن و جزوه دادن نیست بلکه باید از انواع و اقسام شبیه‌سازها، دستگاه‌های سمعی و بصری و انیمیشن‌ها که بتوانند روش‌های دشوار آموزش پزشکی را اجرا کنند و در اختیار دانشجو قرار دهند، استفاده کنیم.

وزیر بهداشت ادامه داد: البته در دانشگاه‌های علوم پزشکی مختلف کشور اقدامات خوبی در بحث سیمولاتور‌ها (شبیه‌سازها) و سیمولیشن‌ها (شبیه‌سازی) صورت گرفته به عبارتی رزیدنت‌ها قبل از حضور در اتاق عمل، باید با نرم‌افزار‌ها و سیمولاتور‌ها کار کنند و سپس وارد اتاق عمل شوند.

عین‌اللهی با بیان اینکه استادان می‌توانند برای تدریس خود برنامه داشته باشند، توانمندسازی اساتید را یک ضرورت عنوان کرد و افزود: دانشگاه‌های علوم پزشکی باید بتوانند استادان را در ارتباط با روش‌های آموزشی تجهیز و توانمند کنند و یکی از ویژگی‌های مهم اساتید، دانش‌پژوهی است.

وی با تاکید بر اینکه در گام دوم انقلاب اسلامی، اعتلای ارزش‌های معنوی و اخلاقی در استاد و دانشجو اهمیتی ویژه دارد، گفت: ما استاد را فرمانده معنوی و علمی دانشگاه و دانشجو را رزمنده عرصه علم و خوداتکایی می‌دانیم.

وزیر بهداشت از دبیران شورای آموزش پزشکی و تخصصی و گروه‌های بورد خواست که تابع قانون باشند و بر اجرای درست و کامل آن تاکید کنند.

عین‌اللهی به دیپلماسی علمی اشاره کرد و افزود: از استادان انتظار داریم اگر در همایش‌ها و برنامه‌های بین‌المللی شرکت می‌کنند به مثابه یک دیپلمات علمی برای کشور و با حفظ ماهیت فرهنگی خود در این گونه مجامع ظاهر شوند.

وی با تاکید بر اینکه راهبرد اصلی وزارت بهداشت، افزایش بهره‌وری است، خاطرنشان کرد: نزدیک به ۶۰۰ هزار پرسنل، هزار بیمارستان و ۱۵۰ هزار تخت بیمارستانی وجود دارد، اما از این همه تجهیزات، متوسط بهره وری ۲۵ درصد است که باید سعی کنیم بهره‌وری ما در مراکز دانشگاهی افزایش یابد.

به گفته عین اللهی، باید با استفاده از نیروی‌های تمام وقت، بهره‌وری را در مراکز دانشگاهی و درمانی بالا ببریم.

وی با اشاره مصوبه روز چهارشنبه ۲۶ مرداد هیات دولت گفت: سقف کارانه در مناطق محروم به طور کلی برداشته شد و سقف کارانه در مراکز علوم پزشکی غیر محروم ۱۲۰ میلیون تومان تعیین که به میزان ۲۰ درصد با نظر وزیر قابل افزایش است. این مصوبه برای یک سال است و اگر به نتایج خوبی رسیدیم، تمدید خواهد شد.

تعرفه‌های خصوصی و دولتی در سال آینده برابر می‌شود

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره تعرفه‌های بخش دولتی و خصوصی نیز تاکید کرد که این وزارتخانه در نظر دارد تا در سال آینده (۱۴۰۲) این تعرفه‌ها برابر شود.

عین‌اللهی با اشاره به طرح دارویار ضمن برشمردن موفقیت‌های حاصل از این طرح گفت: لازمه اجرای طرح دارویار نسخه نویسی الکترونیک بود و ما باید به سمت پرونده الکترونیک می‌رفتیم تا داده‌های خود را کامل کنیم.

وی طرح پزشک خانواده را از جمله طرح‌هایی عنوان کرد که ۱۸ سال بر روی آن مطالعه صورت گرفته و اجرایی شدنش نیازمند نهایی‌سازی پرونده الکترونیک است.

عین‌ اللهی با بیان اینکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیشترین همکاری را با نخبگان داشته و دارد، گفت: سه هزار عضو بورد با وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی همکاری می‌کنند که این یک فرصت است و باید از همه اساتید در تمام فرآیند‌ها استفاده کنیم.

وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه در برگزاری برخی امتحانات روش نادرست اتخاذ می‌شود، گفت: چرا باید بسیاری از کار‌ها از جمله «امتحانات ارتقا» را متمرکز کرد؟ من شخصا اعتقادی ندارم که ارتقا متمرکز باشد بلکه باید به خود بخش‌ها واگذار شود و فقط امتحانات خروجی، گواهینامه و دانشنامه متمرکز باشد.

عین‌ اللهی بر توجه کافی به آموزش کیفی دانشجویان علوم پزشکی تاکید و تصریح کرد: فارغ التحصیلان ما باید جوابگوی نیاز جامعه باشند. از این حیث ارزشیابی مراکز مختلف دانشگاهی کشور را انتظار داریم.

وی از اعضای بورد خواست تا خطوط قرمز آموزشی را مدنظر قرار دهند؛ چرا که تامین سلامت و حفاظت آزمون ها، اعتبار و آبروی کشور است و مسئولیت برگزاری هر رشته به عهده دبیر آن رشته است؛ بنابراین وقتی دبیر تعیین شد ما دبیر را به عنوان نماینده تام الاختیار خود می‌شناسیم و انتظار داریم خطوط قرمز را رعایت کنند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: لازم است در طراحی سوالات وقت کافی گذاشته شود چرا که آموزشی بودن سوالات مهم است. ما امتحان را جزیی از فرایند آموزش می‌دانیم که در زندگی دستیار نقش مهمی دارد.

عین‌ اللهی با بیان اینکه قوی‌ترین نظام سلامت منطقه از آن ماست، گفت: این به دلیل زحمات همه نیرو‌های نظام سلامت است و وظیفه داریم این توفیق را حفظ کنیم و ارتقا دهیم و امیدواریم با همکاری هم موفقیت‌های بزرگی را برای جمهوری اسلامی ایران رقم بزنیم.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر