کد خبر: ۹۴۰۱
۰۷ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۵
میدانستم این خبر دروغ است. محض احتیاط با خود آقای خاتمی هم حرف زدم. ایشان هم قاطعانه تکذیب می‌کرد.

پس از انتشار گزارشی در شبکه بی‌بی سی انگلیسی مبنی بر نقش سید محمد خاتمی در صدور فتوای قتل سلمان رشدی از سوی امام خمینی، محمدعلی ابطحی در اینستاگرام نوشت: سید محمد خاتمی این خبر را تکذیب کرده است.

به گزارش اکوپل نیوز، محمدعلی ابطحی طی یادداشتی اینستاگرامی نوشت: شبکه بی بی سی جهانی در خبری مدعی شده است که آقای [سید محمد] خاتمی تحت تاثیر یکی از شخصیت‌های پاکستانی، در فرودگاه تهران، خبر اهانت سلمان رشدی به پیامبر را به امام رسانده و امام فتوای مشهور خودشان را داده اند.

«محمدعلی ابطحی» ادعای بی بی سی را تکذیب کرد

من، چون آن زمان معاون بین الملل وزارت ارشادی بود که آقای خاتمی وزیرش بود و مسایل بین المللی را معاونت ما پیگیری می‌کرد و در جزییات خبر بودم، از این خبر تعجب کردم. میدانستم این خبر دروغ است. محض احتیاط با خود آقای خاتمی هم حرف زدم. ایشان هم قاطعانه تکذیب می‌کرد.

میدانید که من خاطراتم را همیشه مینویسم. در خاطرات آن سال‌ها دیدم اولین باردر سال ۶۷ آقای محتشمی -وزیر کشور وقت- خبر چاپ کتاب را به ما در بخش بین‌الملل ارشاد رساند. گفت در پاکستان اعتراضات و تظاهراتی علیه مطالب کتاب اتفاق افتاده و حتی کشته هم داده اند.

واکنش پاکستان عملا آن کشور را پیشتاز ماجرا نشان داد و این در حالی بود که هنوز از ام‌القرای جهان اسلام صدایی بلند نشده بود. تا اینکه فتوای امام در خصوص مهدورالدم خواندن سلمان رشدی صادر شد.

آقای محتشمی همان عصر که خبر را به ما داد به دفتر امام رفت و خبر را به ایشان رساند. پس از رسیدن خبر به دفتر امام بلافاصله با ما تماس گرفتند، دستور دادند که تا فردا شب یک نسخه‌ی ترجمه شده از کتاب را حاضر کنیم. و فتوا انتشار یافت.

آقای محتشمی می‌گفت با اینکه پاکستان، تظاهرات را شروع کرد و کشور‌هایی مثل عربستان سعودی هم بیانیه دادند، ولی فتوای امام همه جهان اسلام را دنبال ایشان کشاند...

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر