کد خبر: ۱۰۹۵۵
۲۱ آبان ۱۴۰۲ - ۰۹:۰۲
فعالیت‌های سبک، ایستادن و خوابیدن، بهترین فعالیت‌های روزانه برای سلامت قلب هستند.

نتایج یک تحقیق جدید نشان می‌دهد که برای سلامت قلب، ایستادن یا خوابیدن بهتر از بی‌تحرکی است.

بر اساس نتایج این تحقیق که در مجله قلب اروپا منتشر شده است، چند دقیقه ورزش در روز به جای نشستن، می‌تواند روی سلامت قلب مؤثر باشد.

پژوهشگران در این تحقیق، به بررسی تأثیر حرکات مختلف روی سلامت قلب در طول روز پرداخته‌اند.

دکتر جو بلاجت، محقق در کالج دانشگاهی لندن به یورونیوز نکست گفت: «در گذشته، مفید بودن فعالیت بیشتر برای سلامت قلب مشخص شده بود، اما تحقیق ما با در نظر گرفتن کل ۲۴ ساعت در شبانه روز، دیدگاه منحصر به فرد و جدیدی را از سلسله مراتب رفتار‌های روزانه ارائه می‌کند.»

او در ادامه گفت که «بهترین» فعالیتی که می‌توان برای سلامتی قلب انجام داد، فعالیت‌های بدنی با شدت متوسط تا شدید معمول روزانه است.

تحرک داشته باشید تا سکته نکنید

بنا به گفته دکتر بلاجت، فعالیت‌های سبک، ایستادن و خوابیدن، بهترین فعالیت‌های روزانه برای سلامت قلب هستند.

محققان کالج دانشگاهی لندن و دانشگاه سیدنی، داده‌های به دست آمده از بیش از ۱۵ هزار شرکت‌کننده از ۵ کشور را تجزیه و تحلیل کردند.

شرکت‌کنندگان در این تحقیق، یک دستگاه را روی ران خود قرار داده بودند تا فعالیت‌های روزانه خود را اندازه‌گیری کنند.

محققان پس از بررسی این داده‌ها دریافتند که فعالیت بدنی با شدت متوسط تا شدید حتی با کمترین میزان در حد پنج دقیقه، بیشترین مزایا را برای سلامت قلب داشته است.

آن‌ها سپس تأثیر ایستادن و خوابیدن روی سلامتی قلب را با زمان نشستن مقایسه کردند. محققان دریافتند که هر چه شدت فعالیت بدنی کمتر باشد، مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا قلب از مزایای آن بهره‌مند شود.

بنا به گفته دکتر بلاجت، نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که جایگزین کردن نشستن با خواب، تأثیرات ملموسی بر شاخص توده بدنی، موسوم به «بی‌ام‌آی» و دور کمر داشته، اما تأثیرات قابل توجهی بر کلسترول، تری گلیسیرید یا سطح گلوکز خون نداشته است.

تحرک داشته باشید تا سکته نکنید

دکتر بلاجت گفت محققان بر این نظرند که مزیت خوابیدن برای سلامت قلب نسبت به نشستن، در اصل ناشی از تأثیر منفی عوامل غیرمستقیم مانند مصرف تنقلات در زمان تماشای تلویزیون به هنگام نشستن است که منجر به افزایش وزن می‌شوند.

در نهایت، پژوهشگران دریافتند که جایگزین کردن ۳۰ دقیقه ایستادن، خوابیدن یا فعالیت‌های بدنی با شدت سبک با فعالیت‌های بدنی با شدت متوسط تا شدید، منجر به کاهش شاخص توده بدنی می‌شوند.

نتیجه این تحقیق همچنین نشان داد که بیشتر نشستن با افزایش شاخص توده بدنی مرتبط است.

دکتر بلاجت گفت: «فعالیت‌های بدنی با شدت بالا، مانند دویدن یا دوچرخه‌سواری بهترین حالت هستند، اما اگر این امکان وجود نداشته باشد، با جایگزین کردن فعالیت‌های سبک‌تر مانند پیاده‌روی، ایستادن یا حتی کمی زودتر به خواب رفتن به جای بی‌تحرکی، می‌توان از مزایای آن‌ها بهره‌مند شد.

فعالیت‌های بدنی خطر حمله قلبی یا سکته را کاهش می‌دهند

افرادی که کمترین فعالیت‌های بدنی را داشتند، بیشترین سود را از تغییر رفتارشان به دست آوردند.

جیمز لیپر، یکی از مسئولان مرکز قلب بریتانیا که بودجه این تحقیق را تامین کرده است، گفت: «این تحقیق نشان می‌دهد که چند دقیقه فعالیت بدنی با شدت متوسط به جای نشستن می‌تواند شاخص توده بدنی، اندازه دور کمر و میزان کلسترول را بهبود بخشد.»

تحقیق دیگری در دانشگاه سیدنی که نتایج آن در ماه ژوئیه منتشر شد، نشان می‌دهد که فقط ۴.۵ دقیقه فعالیت بدنی شدید در هر روز می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به برخی سرطان‌ها کمک کند.

سازمان بهداشت جهانی دست‌کم ۱۵۰ دقیقه فعالیت بدنی با شدت متوسط در هفته یا دست‌کم ۷۵ دقیقه فعالیت بدنی با شدت شدید در هفته را توصیه می‌کند.

در حال حاضر، بیماری‌های قلبی عروقی مانند سکته مغزی یکی از عوامل اصلی مرگ و میر در جهان هستند که منجر به مرگ ۱۷.۹ میلیون نفر در سال می‌شوند.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر