کد خبر: ۱۵۶۸
۲۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۱:۲۰
روز پنجشنبه ایالات متحده آمریکا و بریتانیا از اعزام نیروی نظامی به افغانستان برای خارج کردن شهروندان خود از این کشور خبر دادند.

جوزپ بورل، رئیس دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا شامگاه پنجشنبه با صدور بیانیه‌ای با درخواست مجدد از طالبان برای توقف خشونت‌ها و بازگشت فوری به مذاکرات صلح، جمهوری اسلامی افغانستان را به مشارکت دادن طالبان در یک چشم‌انداز واحد، تشویق کرد.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از یورونیوز، آقای بورل حملات طالبان را نقض آشکار تعهد این گروه بر مشارکت در گفتگو‌های روند صلح دوحه توصیف و افزایش نقض حقوق بین‌الملل بشردوستانه و حقوق بشر، به‌ویژه در مناطق تحت کنترل طالبان را محکوم کرد.

در این بیانیه، اتحادیه اروپا از طالبان می‌خواهد تا ضمن توقف فوری خشونت‌ها به روند مذاکرات جدی و سازنده باز گردد و برای برقراری یک آتش‌بس دائمی و فوری تلاش کند.

همچنین از دولت افغانستان خواسته شده است تا با شناسایی تفاوت‌ها، سهم همه [گروه‌ها]در قدرت را افزایش دهد.

اعزام نیرو‌های نظامی آمریکا و انگلیس به کابل

این بیانیه همزمان با پیشروی‌های طالبان در بسیاری از مناطق افغانستان صادر شده است. بسیاری از ناظران معتقدند در صورت ادامه روند کنونی، شمال این کشور به زودی عملا از کنترل دولت خارج می‌شود.

اتحادیه اروپا می‌گوید خشونت‌های اخیر، رنج و دردی قبول ناکردنی بر مردم افغانستان تحمیل کرده و شمار آوارگان داخلی و خارجی این کشور را افزایش می‌دهد.

جوزپ بورل در همین بیانیه هشدار داده است که اگرچه اتحادیه اروپا مایل به ادامه همکاری و حمایت از مردم افغانستان است، اما اعطای کمک‌ها به حل و فصل صلح‌آمیز و فراگیر مخاصمه مشروط است؛ راه حلی که باید حقوق تمام شهروندان، از جمله زنان، جوانان و اقلیت‌ها را تضمین کند.

اعزام نیرو‌های نظامی آمریکا و انگلیس به کابل

بریتانیا و آمریکا برای خارج کردن شهروندانشان به افغانستان نیروی نظامی می‌فرستند

همزمان، روز پنجشنبه ایالات متحده آمریکا و بریتانیا از اعزام نیروی نظامی به افغانستان برای خارج کردن شهروندان خود از این کشور خبر دادند.

سفارت دانمارک در کابل اعلام کرد ۴۵ شهروند افغان را که برای دولت دانمارک کار کرده‌اند از افغانستان خارج می‌کند.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر