کد خبر: ۳۴۶۷
۰۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۳
گاهی برخی تصمیمات قضایی محدودیت و مانع برای تولیدکنندگان ایجاد می‌کند که باید تا جایی که می‌توان از صدور چنین احکامی پرهیز کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با اشاره به همدلی قوای سه گانه و همه دستگاه‌ها و نهاد‌ها برای خدمت رسانی به مردم افزود: امروز همه مسئولان، اعم از مسئولان دولت، مجلس شورای اسلامی و قوه قضاییه مصمم هستند که تمام توان خود را برای رفع مشکلات کشور به ویژه استان خوزستان به کار گیرند.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضاییه صبح امروز پنجشنبه ششم آبان در سومین سفر استانی خود به همراه یک هیئت از مقامات عالی‌رتبه قضایی وارد استان خوزستان شد.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین محسنی اژه‌ای در دیدار با صنعتگران و تولیدکنندگان خوزستان از تولید به عنوان نیاز اصلی کشور یاد کرد و گفت: بهترین و ارزشمندترین کار در شرایط فعلی، تولید و ایجاد اشتغال است.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: اگر نتوانیم تولید و اشتغال را توسعه دهیم و صنایع را به روز کنیم و از فناوری‌های نوین بهره ببریم ممکن است در مسائل دیگر نیز موفق نشویم و درگیر مشکلات مختلفی بشویم.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با اشاره به آثار بیکاری در تولید ناهنجاری‌های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی به آمار پرونده‌های کیفری در استان خوزستان اشاره کرد و گفت که درصد بالایی از این پرونده‌ها مربوط به سرقت می‌شود و دومین جرم نیز مربوط به مواد مخدر می‌شود که مقابله با آن‌ها هزینه‌های فراوانی در پی دارد که با حمایت از تولید و صنعت می‌تواند بر این مشکلات به صورت جدی غلبه کرد.

محسنی اژه‌ای: برخی تصمیمات قضایی محدودیت و مانع برای تولیدکنندگان ایجاد می‌کند

رئیس دستگاه قضا با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری بر مسئله اقتصاد و رونق تولید و رفع موانع آن در دهه اخیر گفت: هر کاری مشکلاتی دارد و نباید با دیدن یک مشکل کاسه صبرمان لبریز شود و عقب‌نشینی کنیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر صبر و بردباری در دیدار اخیرشان با کارگزاران نظام اظهار داشت: اگر در راه رسیدن به هدف مقدس تلاش و استقامت کنیم حتی اگر به نتیجه نرسیم باز هم از این کار منفعت خواهیم برد.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش به مشکلات پیش روی صنعتگران و تولیدکنندگان اشاره کرد و از بانک‌ها و عقود بانکی به عنوان یکی از این معضلات یاد کرد و گفت: اقتصاد ما بانک‌محور است و اگر مشکلات مربوط به قرارداد‌های بانکی حل نشود بسیاری از مشکلات لاینحل خواهند ماند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای بر همین اساس از صنعتگران و تولیدکنندگان خواست که با همفکری دولت، بازنگری در نحوه در مدیریت اقتصادی به ویژه در حوزه بانکی را پیگیری کنند.

رئیس دستگاه قضا از امور مالیاتی به عنوان معضل دیگر پیش روی صنعتگران و تولیدکنندگان یاد کرد و گفت: از یک سو با فرار‌های مالیاتی بزرگ در کشور مواجه هستیم درحالیکه عده‌ای هم مالیات خود را قبل از دریافت حقوق تا ریال آخر می‌پردازند، اما از سویی دیگر برخی به نحوه محاسبه مالیات معترض هستند همه مسائل مطروحه در مورد مالیات باید جمع بندی و به یک سرانجام درست برسند

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با اشاره به بلوکه شدن پول‌ها بخاطر اختلافات مالیاتی خاطرنشان کرد که دولت، مجلس و دستگاه قضایی باید برای اصلاح قوانین و مقررات مربوط به حوزه مالیات گام جدی بردارند.

رئیس قوه قضاییه یکی از این معضلات را ممنوع‌الخروج و مسدودسازی حساب‌های بانکی افراد از سوی سازمان امور مالیاتی عنوان کرد و تاکید کرد: لزومی ندارد در همه موارد حکم ممنوع‌الخروجی و بستن حساب‌ها صادر شود و ما به جدّ دنبال اصلاح این روند هستیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای افزود: اگر دستگاهی خواستار ممنوع‌الخروجی فردی شد قاضی باید موضوع را به دقت بررسی کند و نظر بدهد چرا که اگر بخواهیم با فوریت و بدون در نظر گرفتن جوانب امر حکم به ممنوع‌الخروجی بدهیم، فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی افراد مختل می‌شود.

رئیس دستگاه قضا از فقدان نقدینگی به عنوان دیگر معضل صنعتگران و تولیدکنندگان یاد کرد و با تاکید بر لزوم حمایت از فعالان این عرصه گفت: اگر تولید مسئله اول کشور و بهترین کار است باید زمینه‌های تولید را فراهم کنیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای افزود: اگر تولیدکننده ماده اولیه یا نقدینگی نداشته باشد نمی‌تواند تولید کند و اگر تولید کرد و نتوانست محصول خود را بفروشد یا صادر کند و مجبور به دپوی کالا شد، این کار هم سودی ندارد پرا که بدون گردش مالی در کار او اختلال به وجود می‌آید.

رئیس دستگاه قضا برخی مشکلات قضایی را نیز مانع فعالیت صنعتگران و تولیدکنندگان دانست و با اشاره به درددل‌های یکی از تولیدکنندگان درباره بلوکه شدن پول‌های شرکتش با اعمال ماده ۴۷۷ و بلاتکلیفی این پرونده در دیوان عالی کشور گفت: گاهی برخی تصمیمات قضایی محدودیت و مانع برای تولیدکنندگان ایجاد می‌کند که باید تا جایی که می‌توان از صدور چنین احکامی پرهیز کرد.

وی تاکید کرد: گاهی اطاله دادرسی در پرونده‌ها مشکلات زیادی را برای تولیدکنندگان به وجود می‌آورد که این مساله در قوه قضائیه باید به حداقل ممکن برسد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با بیان اینکه امکان انتخاب قاضی متخصص برای رسیدگی به همه موضوعات تخصصی در حوزه‌های اقتصادی و صنعتی وجود ندارد، گفت که دستگاه قضایی تلاش می‌کند این نوع پرونده‌ها را با کمک نمایندگان اقشار و صنوف حل و فصل کند.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به فعالیت‌های ستاد اقتصاد مقاومتی قوه قضاییه و همچنین ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در استان‌ها، تاکید کرد که این امکان وجود دارد هر پرونده‌ای که مربوط به تولید می‌شود، ابتدا در کارگروهی تخصصی بررسی و حل و فصل شود و اگر به نتیجه نرسید از مسیر قضایی مورد رسیدگی قرار گیرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با تاکید بر لزوم بازنگری در فعالیت‌های ستاد تسهیل و ستاد اقتصاد مقاومتی برای پرهیز از موازی‌کاری‌ها گفت: هر مسئله‌ای که در این ستاد‌ها قابل حل و فصل نبود، آماده‌ایم تا در کارگروهی مشترک از نمایندگان صنوف و نمایندگان تام الاختیار استاندار و رئیس کل دادگستری و دیگر دستگاه‌ها به آن‌ها رسیدگی کنیم.

وی تاکید کرد: هر پرونده‌ای نباید به سرعت وارد قوه قضاییه شود با قطعیت می‌گویم چنانچه طی سال‌های گذشته جوانب مختلف برخی پرونده‌ها مورد بررسی قرار می‌گرفت تا این اندازه بعضی پرونده‌های بزرگ با اطاله مواجه نمی‌شدند و مشکلات به وجود نمی‌آمد.

در همین استان خوزستان پرونده‌هایی که با اطاله همراه بوده اند و‌موجود داریم که اگر تمام جوانب آن در زمان تشکیل مورد بررسی قرار می‌گرفت با آسیب‌های کمتری مواجه می‌شدیم.

قوه قضائیه در حال حاضر آمادگی برگزاری جلسات تخصصی برای پرونده‌های اقتصادی و به ویژه کثیرالشاکی را دارد تا هم مردم به حق خود برسند و هم صنعتگر و تولید کننده متضرر نشوند و اگر جرمی هم اتفاق افتاده به آن رسیدگی شود.

وی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری بر تدوین پیوست عدالتخواهانه برای قوانین و تصمیمات متذکر شد: اگر فردی بازداشت شد و این کار موجب افزایش شاکیان و تاخیر در رسیدن مردم به حق و حقوقشان شد از عدالت دور شده ایم و این نیازمند تدبیر قاضی است که با یک تصمیم درست اجازه ندهد چنین اتفاقی بیفتد.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه برخی مسائل نیازمند تصمیم و اقدام فوری است و برخی مسائل را با مُسکِن می‌توان برطرف کرد و برخی مشکلات در درازمدت قابل حل است از همه صنعتگران و تولیدکنندگان خواست هر مسئله‌ای که مربوط به قوه قضاییه می‌شود و مانع از فعالیت‌های تولیدی است به سرعت به مسئولان قضایی اطلاع دهند.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین محسنی اژه‌ای در جریان سفر به استان خوزستان، با قضات و کارکنان قضایی این استان دیدار کرد و از استان خوزستان به عنوان استانی یاد کرد که بیش از ۱۲۰۰ سال قبل مامن انتشار مکتب ائمه اطهار بوده و مردم آن در مقاطع مختلف در برابر هجمه‌های بیرونی و توطئه‌های دشمنان ایستادند و متحمل رنج‌های فراوان شدند.

رئیس قوه قضاییه در این دیدار اظهار داشت: امروز همه مسئولان و در راس آن‌ها مقام معظم رهبری با نهایت دلسوزی و خیرخواهی تلاش می‌کنند گرفتاری‌های مردم را کم و یا برطرف کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با بیان اینکه استان خوزستان با تاریخ درخشان و با ظرفیت بالای معنوی و مادی نباید با مشکلات مستمر مواجه باشد تصریح کرد: همانقدر که مسئولان تلاش می‌کنند تا مشکلات برطرف شود دشمنان و شیطان صفتان هم بر تلاش و فشار خود می‌افزایند.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری بر توجه به سه موضوع صبر، عدل و اخلاق به عنوان نیاز‌های امروز جامعه گفت: امروز مردم مشکلات روزمره و گرفتاری‌های مختلفی دارند و شرایط هم واقعا سخت است، اما سخت‌تر آن است که بی‌عدالتی و بی‌اخلاقی هم ببینند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای افزود: بخشی از بی‌اخلاقی زبانی و بخشی هم عملی است، اما اینکه بتوان کاری برای مردم کرد و مرهمی بر زخم آن‌ها گذاشت و باری از دوش آن‌ها برداشت، ولی در انجام خدمت کوتاهی کرد هم بی‌اخلاقی است.

رئیس دستگاه قضا با ملی دانستن مسائل مربوط به استان خوزستان گفت: مسائل استان خوزستان را باید به طور ویژه مورد تجزیه و تحلیل قرار داد که چرا با این همه ذخایر مادی نفت و گاز و زمین حاصلخیز که دارد همچنان گرفتار برخی مشکلات است.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای افزود: این مسئله باید بررسی شود که چرا مواهب الهی که باید موجب رفاه مردم منطقه و حتی گشایش کار مردم دیگر استان‌های کشور شود، خودش زمینه‌ساز رنج و گرفتاری مردم شده است.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه پیش از سفر به استان خوزستان گزارشی که همکارانش از وضعیت این استان تهیه کردند را مورد بررسی قرار داده اظهار داشت: امروز تقریبا همه مدیران عالی دستگاه قضا برای بررسی میدانی مشکلات مردم خوزستان به این استان سفر کرده اند تا برای رفع مشکلات مربوط به قوه قضاییه راه حل پیدا کنیم و برای سایر مشکلات نیز با دولت و مجلس و در جلسات سران قوا هم‌اندیشی و تدبیر کنیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با خطیر خواندن امر قضا و با بیان اینکه همکاران دستگاه قضایی در لبه پرتگاهی قرار دارند که کوچکترین غفلت موجب لغزش و سقوط می‌شود به قضات و کارکنان عدلیه متذکر شد مراقب باشند مشکلات، گرفتاری‌ها و فشار‌ها سبب خروج آن‌ها از مسیر درست نشود.

رئیس دستگاه قضا با تقدیر از همکاران قضایی در استان خوزستان و با اشاره به اظهارات مسئولان قضایی این استان که اعلام کردند در آستانه این سفر ۲۰۰ پیام از همکاران دریافت کرده‌اند، گفت که گاهی اوقات در یک شبانه‌روز بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ پیام برای وی ارسال می‌شود که برخی از آن‌ها را در حد مقدور جواب می‌دهد و شخصا پیگیری می‌کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای افزود: من در جریان مشکلات همکارانم هستم و مسائل آن‌ها را درک می‌کنم شهادت می‌دهم همکاران‌قضایی شبانه روز از طریق گفتگو با دولت و نمایندگان مجلس برای رفع مشکلات و تأمین حقوق همکاران قضایی تلاش می‌کنند؛ به طوری که واقعا گاهی شرمنده ایشان می‌شوم.

رئیس قوه قضاییه این نکته را نیز متذکر شد که در جلسات که سران قوا که به صورت هفتگی برگزار می‌کنند، مسائل و مشکلات قوه قضاییه را مطرح و پیگیری می‌کند و کمتر جلسه‌ای بوده که این مسائل مورد توجه و بررسی قرار نگرفته باشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در فراز پایانی سخنانش گفت:باید خود را مدیون مردم بدانیم و خدمت به مردم را عبادت و معروف بزرگ ارج نهیم.

بیش از یک پیش از سخنان رئیس قوه قضاییه، حجت‌الاسلام «صادق مرادی» رئیس کل دادگستری استان خوزستان و تعدادی از مدیران قضایی و قضات به بیان دیدگاه‌های خود و مشکلات و مسائل واحد‌های قضایی و اداری این استان پرداختند.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در بدو ورود به فرودگاه شهید سلیمانی اهواز مورد استقبال مسئولان و مقامات استان خوزستان از جمله استاندار و نماینده، ولی فقیه در این استان قرار گرفت و طی سخنانی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه استان خوزستان از ابعاد مختلف مثال‌زدنی است گفت: خداوند عنایت کرده این استان در طول قرون متمادی مدافع حریم اهل بیت، دین و ارزش‌های دینی بوده و هست.

رئیس قوه قضاییه با تجلیل از مقام شامخ شهدا و ایثارگران استان خوزستان تصریح کرد: مردم خوزستان همواره در مقاطع مختلف در مقابل مهاجمان بیرونی و توطئه‌ها ایستادگی کرده و مدالی که حضرت امام خمینی (ره) به مردم این استان دادند، مدالی بی‌مانند بود که فرمودند مردم خوزستان دین خود را به اسلام ادا کردند.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای ادامه داد: استان خوزستان با سابقه تاریخی درخشان و افتخارات و امکانات مادی گسترده‌ای که دارد، قطب دوم اقتصادی کشور است و نباید بیکاری در آن باشد.

رئیس قوه قضاییه با بیان این‌که حقیقتا مردم استان خوزستان سزاوار بهترین خدمات هستند، اظهار داشت: متاسفانه برخی مشکلات وجود دارد که باید دست به دست هم دهیم تا آن‌ها را برطرف کنیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با اشاره به همدلی قوای سه گانه و همه دستگاه‌ها و نهاد‌ها برای خدمت رسانی به مردم افزود: امروز همه مسئولان، اعم از مسئولان دولت، مجلس شورای اسلامی و قوه قضاییه مصمم هستند که تمام توان خود را برای رفع مشکلات کشور به ویژه استان خوزستان به کار گیرند.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر گزارش‌هایی که همکارانم درباره وضعیت استان خوزستان تهیه کردند که آن‌ها را به دقت مطالعه کرده‌ام، مصمم شدم با سفر به استان از نزدیک در جریان مسائل و مشکلات منطقه قرار گیرم تا در حد مقدور و ممکن مشکلات قضایی و دیگر مشکلاتی که قوه قضاییه می‌تواند برای حل آن‌ها به دیگر دستگاه‌ها کمک کند مرتفع شود.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر