کد خبر: ۳۴۶۹
۰۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۶
در بیانیه مشترک دولت‌های آلمان، فرانسه، بلژیک، اسپانیا، ایتالیا، لهستان، سوئد، نروژ، فنلاند، دانمارک، هلند و ایرلند آمده است: «از دولت اسرائیل می‌خواهیم که فورا در تصمیم خود تجدیدنظر کند.»

دوازده کشور اروپایی روز پنجشنبه در بیانیه‌ای مشترک از اسرائیل خواستند که از ساخت سه هزار واحد مسکونی جدید در کرانه باختری رود اردن صرف نظر کند.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از یورونیوز، این ابتکار که در راستای سیاست توسعه شهرک‌ سازی برای یهودیان در سرزمین‌های اشغالی در پیش گرفته شده پیش‌تر مورد انتقاد ایالات متحده آمریکا نیز قرار گرفته بود.

اسرائیل روز چهارشنبه از اجرایی شدن طرح ساخت بیش از سه هزار واحد مسکونی جدید در کرانه باختری خبر داد.

این طرح پس از آن قابلیت عملیاتی پیدا کرد که با موافقت کمیته‌ای تخصصی موسوم به «طرح و برنامه» از تشکیلات زیر مجموعه ورازت دفاع اسرائیل همراه شد.

بیانیه ۱۲ کشور اروپایی: اسرائیل از طرح شهرک سازی جدید در کرانه باختری صرف نظر کند

در بیانیه مشترک دولت‌های آلمان، فرانسه، بلژیک، اسپانیا، ایتالیا، لهستان، سوئد، نروژ، فنلاند، دانمارک، هلند و ایرلند آمده است: «از دولت اسرائیل می‌خواهیم که فورا در تصمیم خود تجدیدنظر کند.»

دولت‌های اروپایی در این بیانیه بار دیگر بر مخالفت قاطع و شدید خود با سیاست گسترش شهرک‌سازی در سراسر سرزمین‌های اشغالی تاکید کردند و این رویکرد را مغایر با مقررات بین‌المللی و عامل تضعیف طرح تشکیل دو کشور دانستند.

مجوز‌های ساخت و ساز که روز چهارشنبه به تایید کمیته طرح و برنامه وزارت دفاع رسید کلیه شهرک‌های یهودی‌نشین از شمال تا جنوب کرانه باختری رود اردن را در بر می‌گیرد.

این ابتکار عمل در جهت توسعه شهرک‌ سازی حتی پیش از تایید توسط مقامات و نهاد‌های ذی‌صلاح اسرائیلی از سوی واشنگتن محکوم شده و مورد انتقاد شدید قرار گرفته بود.

بیشتر بخوانید: اسرائیل هزاران خانه جدید در سرزمین‌های اشغالی کرانه باختری می‌سازد

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا یک روز پیش از تایید این طرح با تکرار موضع کاخ سفید گفته بود که گسترش شهرک‌ سازی «کاملا با تلاش‌های صورت گرفته برای کاهش تنش و تضمین آرامش و امنیت مغایرت دارد و چشم انداز راه حل تشکیل دو کشور را به خطر می‌اندازد.»

بیش از ۶۰۰ هزار یهودی اسرائیلی در شهرک‌های کرانه باختری رود اردن و شرق بیت المقدس زندگی می‌کنند؛ سرزمین‌هایی فلسطینی که در طول جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ توسط اسرائیل اشغال شد محل زندگی میلیون‌ها فلسطینی است.

دوازده کشور اروپایی همچنین از دو طرف مناقشه اسرائیل-فلسطینی خواسته‌اند که به تلاش‌های خود برای بهبود همکاری‌ها و کاهش از تنش‌های موجود ادامه دهند.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر