کد خبر: ۳۵۲۳
۰۸ آبان ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۲
رئیس کل بانک مرکزی:
در هفت ماهه سال جاری معادل کل سال قبل از محل صادرات نفتی و فرآورده‌های نفتی ارزآوری داشتیم.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: در حال حاضر شرایط فعلی کشور رو به بهبود است و امیدوارم در آینده نیز این روند تداوم یابد، این امر به گونه‌ای است که در هفت ماهه امسال میزان ارز عرضه شده در سامانه نیما توسط صادرکنندگان، معادل کل سال قبل بوده است.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از بانک مرکزی، «علی صالح آبادی» در دیدار با جمعی از فعالان اقتصادی، اعضای اتاق‌های بازرگانی و تولیدکنندگان اظهار داشت: حمایت از بخش تولید، صادرات و نیز واردات کالا‌های سرمایه‌ای، ماشین‌آلات و مواد اولیه از ضروریات کشور است که باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که علاوه بر تشویق صادرات، واردات مواد اولیه و ماشین‌آلات نیز مدنظر باشد.

وی تصریح کرد: ارز حاصل از صادرات یا ناشی از نفت و میعانات و بخشی از آن که در بازار نیما نیز عرضه می‌شود برای واردات مواد «اولیه و مصرفی» و بخشی نیز برای واردات کالا‌های سرمایه‌ای استفاده می‌شود.

ی

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: البته با برنامه‌ریزی‌های انجام شده، تأمین ارز و سرمایه برای پروژه‌های با توجیه اقتصادی را نیز به طور جدی مدنظر داریم.

رییس شورای پول و اعتبار درباره احیای واحد‌های تملک شده توسط بانک‌ها عنوان کرد: در حال حاضر برای جلوگیری از توقف تولید واحدها، این موضوع در دستور کار شورای و پول و اعتبار است و دستورالعملی در این زمینه تدوین شده که امیدوارم مشکلات تولید به واسطه این تصمیم‌ها برطرف شود.

وی در خصوص بازار ارز گفت: به طور مشخص دو بازار رسمی در کشور یعنی بازار نیما و بازار متشکل معاملات ارزی وجود دارد؛ بازار نیما معطوف به حواله و واردات کشور است و در بازار متشکل معاملات ارزی، اسکناس معامله می‌شود که عمق این بازار نیز نسبت به گذشته بیشتر شده است.

صالح آبادی تاکید کرد: بانک مرکزی در بازار متشکل معاملات ارزی به عنوان بازارگردان حضور دارد، اما خود صادرکنندگان هستند که در این بازار نسبت به فروش اسکناس ناشی از صادرات خود اقدام می‌کنند.

وی ادامه داد: از ابتدای آغاز به کار بازار متشکل معاملات ارزی در اول آبان ماه ۱۳۹۸ تا پایان سال ۹۸، در این بازار حدود ۵۰ میلیون دلار، در سال ۹۹ حدود ۷۰۰ میلیون دلار و در امسال حدود ۱ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار معامله شده است که این امر نشان از عمیق شدن بازار دارد و قطعاً برای بهبود عملکرد این بازار‌ها نیز از فعالان اقتصادی کمک خواهیم گرفت.

رییس شورای پول و اعتبار درباره ارز با نرخ ترجیحی (۴۲۰۰ تومانی) گفت: به ایراد‌ها و مشکلات مرتبط با این ارز واقف هستم و البته در تعامل با اعضای دولت ضروری است سازوکاری در این باره اندیشیده شود که در آینده و در صورت اتخاذ هرگونه تصمیم در این زمینه، اطلاع‌رسانی لازم انجام خواهد شد.

وی ضمن تأکید بر استقلال بانک مرکزی عنوان کرد: از آنجایی که طی سالیان طولانی، اقتصاد ایران متکی به نفت بوده است، عملاً بانک مرکزی به عنوان فروشنده ارز دولت و تأمین‌کننده ریال دولت تلقی شده است و لذا طی این سال‌ها سلطه سیاست‌های مالی بر سیاست پولی غلبه داشته است. این درحالی است که در کشور‌های پیشرفته دولت‌ها برای تأمین کسری خود به بانک مرکزی مراجعه نمی‌کنند، بلکه از درآمد‌های مالیاتی خود، کشور را مدیریت می‌کنند.

صالح آبادی خاطرنشان کرد: اگر به دنبال آن هستیم که منابع اقتصادی به سمت تولید هدایت شود باید تلاش کرد که در سیاست‌گذاری مالیاتی، تعادل ایجاد شود تا در نهایت این منابع به صورت خودکار و به دور از دستور و رویه‌های موجود، به سمت تولید هدایت شود.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: با همکاری وزرای اقتصاد و سایر ارکان اقتصادی دولت موضوع استقلال بانک مرکزی را دنبال می‌کنیم و در این باره ضروری است که تأمین کسری بودجه دولت نیز از منابع دیگری پی گرفته شود و البته باید با مجلس نیز تعاملات و همکاری‌های لازم را داشته باشیم.

وی تصریح کرد: استقلال بانک مرکزی به معنای آن است که بخش مالی از بخش پولی مستقل باشد و در نهایت با تلاش و همکاری فعالان اقتصادی کنترل تورم غیر رکودی را محقق کنیم.

رئیس شورای پول و اعتبار بیان کرد: در بخش دولتی در هفت ماهه سال جاری معادل کل سال قبل از محل صادرات نفتی و فرآورده‌های نفتی ارزآوری داشتیم.

رئیس کل بانک مرکزی تعامل بازار پول و سرمایه را ضروری دانست و گفت: قطعاً بازار پول و سرمایه هر یک به تنهایی نمی‌توانند برطرف‌کننده مشکلات باشند و البته بازار سرمایه نیز از ظرفیت‌های مطلوبی برخوردار است؛ لذا ضروری است که با تشکیل کمیته‌ای در این زمینه به افزایش همکاری‌ها میان این دو بخش کمک کنیم.

وی بر بازگشت ارز حاصل صادرات به چرخه اقتصادی کشور، تأکید و خواستار برطرف شدن چالش‌های پیش‌روی صادرکنندگان شد.

صالح آبادی یادآور شد: جلسات ستاد اقتصادی دولت به صورت منظم در حال برگزاری است و بخش‌های مختلف دولت، تیم اقتصادی و به ویژه رییس جمهوری پیگیر مشکلات مردم و بهبود وضعیت اقتصادی هستند.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر