کد خبر: ۳۷۳۶
۱۹ آبان ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۷
بهترین گزینه برای ما توافقی است که حقوق مردم و منافع ما را تامین کند. قرار نیست تا ابد میز مذاکرات در وین برقرار باشد بلکه قرار است مذاکرات در وین به توافق منجر شود.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت: اولویت اساسی ایران این است که موضوع لغو تحریم‌های غیرقانونی باید محور اصلی گفتگو‌ها در دور جدید باشد. چون مسئله اصلی خروج آمریکا از توافق است.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از ایرنا، ژرژ مالبرونو خبرنگار ارشد لوفیگارو در مصاحبه‌ای اختصاصی نظر علی باقری کنی معاون سیاسی وزارت خارجه و مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان را که به چند کشور کشور اروپایی از جمله فرانسه سفر کرده است، جویا شد.

باقری در پاسخ به این سوال که اولویت‌های ایران در از سرگیری مذاکرات وین از ۸ آذر (۲۹ نوامبر) چیست، گفت: اولویت اساسی ایران این است که موضوع لغو تحریم‌های غیرقانونی باید محور اصلی گفتگو‌ها در دور جدید باشد. چون مسئله اصلی خروج آمریکا از توافق است، لذا تبعات و پیامد‌های این خروج، تحریم‌های غیرقانونی بوده است.

علی باقری کنی: قرار نیست میز مذاکرات تا ابد برقرار باشد

معاون وزیر امور خارجه تصریح کرد: دستیابی به توافقی که نتایج عملی برای مردم ایران داشته باشد، مسئله اصلی است و این برای ما اهمیت دارد.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره تاکید رییس جمهوری مبنی بر عدم طرح درخواست‌های غیر واقع بینانه از سوی طرف‌های مذکره کننده اظهار داشت: هر چیزی که مغایر با توافق ۲۰۱۵ باشد باید کنار گذاشته شود.

باقری با بیان اینکه موضوعات خارج از برجام اصلا قابل طرح نیستند، گفت: بحث مذاکرات موضوعی است که به توافق سال ۲۰۱۵ مربوط است و مثلا توان دفاعی ایران هیچ ارتباطی با آن ندارد. هر کس بخواهد دستیابی به توافق در چارچوب توافق ۲۰۱۵ را به تاخیر بیندازد، موضوعات دیگر را مطرح می‌کند.

باقری کنی همچنین درباره درخواست تضمین ایران از کاخ سفید گفت: آمریکایی‌ها، تعهدات شان را نقض کرده‌اند و اروپایی‌ها نیز ناتوان از احترام به تعهدات‌شان بوده‌اند. ما باید در شرایط پیش رو توافقی را انجام دهیم که این بار، پایدار باشد.

قرار نیست میز مذاکرات تا ابد برقرار باشد

معاون سیاسی وزارت خارجه در پاسخ به این پرسش خبرنگار فیگارو که هزینه مالی عدم توافق برای ایران در سه سال پایانی دوره ریاست جمهوری بایدن قریب به ۱۰۰ میلیارد دلار ضرر ناشی از کاهش درآمد نفتی بوده و آیا ایران که با تحریم‌ها و مسایل ناشی از همه گیری کرونا مواجه است می‌تواند از چنین رقمی چشم پوشی کند، گفت: طرف‌های توافق باید ضمانت‌هایی را بدهند که این توافق پایدار بماند، چون می‌خواهیم توافقی داشته باشیم که جلوی ضرر‌های آتی را هم بگیرد.

وی گفت: بهترین گزینه برای ما توافقی است که حقوق مردم و منافع ما را تامین کند. قرار نیست تا ابد میز مذاکرات در وین برقرار باشد بلکه قرار است مذاکرات در وین به توافق منجر شود.

باقری با بیان اینکه تمام فعالیت‌های هسته‌ای ایران منطبق با معاهده ان پی تی و توافقنامه پادمان است، گفت: همه این اقدامات زیر نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی انجام می‌شود و ایران هیچ فعالیت هسته‌ای غیرقانونی ندارد.

مذاکره کننده ارشد کشورمان یادآور شد: هر زمان طرف مقابل اراده عملی برای لغو تحریم‌های غیر قانونی داشته باشد ایران نیز با راستی آزمایی مناسب در چارچوب توافق ۲۰۱۵ عمل خواهد کرد؛ بنابراین همه چیز به آمادگی طرف مقابل بستگی دارد.

معاون وزیر امور خارجه در این مصاحبه جلسه خود با فیلیپ ارِرا، مدیر کل سیاسی و امنیتی وزارت خارجه فرانسه را بسیار خوب دانست و آن را صریح، جدی، سازنده و رو به جلو توصیف کرد.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران با اشاره به مواضع بسیار نزدیک چین و روسیه با ایران گفت: ارزیابی من بعد از دیدار امروزم این است که فرانسه به دنبال نقش آفرینی جدی‌تری در این مسیر است.

وی افزود: اگر فرانسه نقش مستقلانه خودش را بتواند ایفا کند می‌تواند نقش موثری داشته باشد.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر