کد خبر: ۳۸۷۶
۲۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۴
دولت روحانی به اجرای قوانین مربوط به اخذ مالیات از خانه‌های خالی و لوکس و خودرو‌های گران‌ قیمت تمایلی نداشت در حالی که جامعه هدف این قوانین، اقشار بسیار مرفه جامعه هستند.

رئیس‌ کل سازمان مالیاتی با بیان اینکه دولت قبل تمایلی به اخذ مالیات از مرفهان نداشت، از برنامه جدی دولت سیزدهم برای اخذ مالیات از خانه‌های خالی و لوکس و خودرو‌های گران‌قیمت خبر داد.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از تسنیم، داود منظور رئیس‌ کل سازمان مالیاتی کشور در واکنش به یک گزارش انتقادی درباره تأخیر در اجرای قوانین مربوط به اخذ مالیات از خانه‌های خالی و لوکس و خودرو‌های گران‌ قیمت، توضیحاتی ارائه کرد.

رئیس سازمان مالیاتی کشور سه دلیل برای عدم اجرای قوانین مربوط به اخذ مالیات از خانه‌های خالی و لوکس و خودرو‌های گران‌ قیمت بیان کرد و گفت: دلیل اول عدم تمایل دولت آقای روحانی به اجرای این قوانین بود، در حالی که جامعه هدف این قوانین، اقشار بسیار مرفه جامعه هستند، اما دولت قبل هیچ‌گاه تمایلی به افزایش مالیات آن‌ها نداشت و به همین دلیل هر قانونی که مجلس در این زمینه مصوب می‌کرد، به در بسته خورد، آن هم در شرایطی که کشور با کسری بودجه عظیم مواجه است و مالیات از اقشار کارمند و کارگر، گرفته می‌شود.

دولت حسن روحانی تمایلی به اخذ مالیات از مرفهین نداشت

منظور افزود: به همین دلیل هم بود که دولت قبل تا زمانی که بر سر کار بود از تصویب آیین‌نامه بند‌های (خ) و (ش) تبصره ۶ ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور، موضوع مالیات بر واحد‌های مسکونی و باغ‌ویلا‌های گران‌ قیمت و خودرو‌های لوکس خودداری کرد، این در حالی بود که سازمان امور مالیاتی کشور در همان دولت، پیش‌نویس آیین‌نامه‌های اجرایی مربوطه را در فروردین‌ماه سال جاری تنظیم و از طریق وزارت امور اقتصادی و دارایی جهت تصویب، تقدیم هیئت دولت نموده بود که مورد بی‌توجهی قرار گرفت.

بیشتر بخوانید: مهلت اعتراض به اوراق مالیاتی ۳ ماه تمدید شد

رئیس سازمان مالیاتی اضافه کرد: به‌علت عدم تصویب این آیین‌نامه‌ها در دولت قبل، دولت جدید که بر سر کار آمد از آنجا که در جهت عدالت مالیاتی عزمی جدی داشت، آیین‌نامه بند (خ) تبصره ۶ بودجه امسال را در مورخ ۱۴۰۰/۷/۱۴ به تصویب رساند، به‌دنبال ابلاغ آن هم اقدامات لازم در زمینه طراحی و تبیین فرایند‌های سیستمی و ایجاد امکانات سامانه و طراحی نرم‌افزار جمع‌آوری داده‌ها و همچنین مکاتبات با دستگاه‌های ذی‌ربط برای اخذ اطلاعات لازم به‌موجب قانون و آیین‌نامه مذکور به‌عمل آمده است.

رئیس سازمان مالیاتی دلیل دوم در عدم اجرای قوانین مربوط به اخذ مالیات از خانه‌های خالی و لوکس و خودرو‌های گران‌قیمت را ناهماهنگی بین دستگاه‌ها خواند و گفت: مثلاً شناسایی خانه‌های خالی به‌ عهده وزارت راه و شهرسازی است و سازمان مالیاتی همچنان منتظر اعلام این خانه‌ها از سوی این وزارتخانه مانده است، البته باید در این زمینه آسیب‌شناسی کنیم و برای بهبود امور اگر نیاز به اصلاح قانون است فوراً با همکاری مجلس نسبت به انجام آن اقدام خواهیم کرد.

منظور دلیل سوم در عدم اجرای قوانین مربوط به اخذ مالیات از خانه‌های خالی و لوکس و خودرو‌های گران‌قیمت را هم شیوع کرونا خواند که سبب تأخیر در اجرای برخی قوانین شده است.

وی در این زمینه توضیح داد: وفق مقررات ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم، تشخیص واحد‌های مسکونی خالی به‌استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور صورت می‌گیرد که متولی آن سامانه، وزارت راه و شهرسازی می‌باشد.

از آن‌ جایی که بخش اعظم اطلاعات سامانه ملی املاک و اسکان کشور با استفاده از خوداظهاری مالکان املاک در سراسر کشور تکمیل می‌شود، ستاد کرونا مقرر نمود جهت کاهش ازدحام و مراجعات حضوری مردم به مراجع ذی‌ربط برای ثبت اطلاعات، مهلت زمانی خوداظهاری واحد‌های مسکونی و اقامتگاه‌های اصلی و فرعی خانوار‌ها در سامانه ملی املاک و اسکان کشور تا پایان مهرماه ۱۴۰۰ تمدید شود که متعاقباً آن به‌موجب مصوبه مورخ ۱۴۰۰/۷/۱۴ هیئت محترم وزیران، این مهلت تا پایان آذرماه سال ۱۴۰۰ تمدید شده است.

منظور اضافه کرد: البته با توجه به بانک‌های اطلاعاتی موجود در کشور شاید نیاز به خوداظهاری نباشد و باید این موضوع را بررسی کنیم و چه‌بسا با سرعت بیشتری بتوان آمار خانه‌های خالی را به دست آورد.

رئیس سازمان مالیاتی ادامه داد: با وجودی که چند سال از طرح این موضوع می‌گذرد، اما دولت قبل هیچ قدمی در این زمینه برنداشت به‌طوری که بررسی‌های ما نشان می‌دهد متأسفانه اطلاعات این سامانه تاکنون کفایت لازم را برای شناسایی واحد‌های مسکونی خالی از سکنه نداشته است و هیچ‌گونه داده و اطلاعاتی اعم از رسمی و غیررسمی از سوی وزارت راه و شهرسازی به این سازمان واصل نشده است که البته با عزمی که کلّیت دولت در این زمینه دارد به‌زودی جبران عقب‌ماندگی‌های دولت قبل صورت خواهد گرفت.

وی افزود: خوداظهاری مالکان املاک در سراسر کشور در سامانه مربوط به‌نشانی www.amlak.mrud.ir صورت می‌گیرد و وزارت راه و شهرسازی موظف است پس از اتمام مهلت خوداظهاری مذکور، اطلاعات جمع‌آوری‌شده را به‌صورت برخط و از طریق وب‌سرویس در اختیار سازمان امور مالیاتی کشور قرار دهد.

طبعاً پس از دریافت اطلاعات، خانه‌های مسکونی خالی مشمول مالیاتی بر مبنای مالیات بر درآمد اجاره املاک خواهند شد که ضرایب آن به‌ ترتیب برای سال اول، معادل شش برابر مالیات متعلقه، برای سال دوم، معادل دوازده برابر مالیات متعلقه و برای سال سوم به بعد، معادل هجده برابر مالیات متعلقه می‌باشد و سازمان امور مالیاتی کشور اقدامات قانونی را برای وصول این مالیات‌ها انجام خواهد داد.

منظور درباره اخذ مالیات از خودرو‌های گران‌قیمت طبق بند (ش) تبصره ۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور هم گفت: در این زمینه هم دولت قبل هیچ اقدامی نکرده بود و دولت جدید در حال بررسی آیین‌نامه اجرای آن است و سازمان امور مالیاتی کشور آمادگی دارد به‌ محض تصویب و ابلاغ آیین‌نامه آن از سوی هیئت محترم دولت اقدامات لازم جهت مطالبه وصول مالیات از دارندگان وسایط نقلیه سواری و دوکابین که ارزش آن‌ها بیش از ۱۰ میلیارد ریال باشد به‌عمل آورد.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر