کد خبر: ۴۹۴۰
۱۵ دی ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۹
من از صبح تا شب به دولت غر می‌زنم که آقا، مانع کار و زندگی مردم نشوید. ولی این‌هایی که واکسن نمی‌زنند، این‌ها را من واقعا می‌خواهم حال‌شان را بگیرم.

سخنان تند امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه درباره واکسن‌نزده‌ها، موجی از خشم را در جبهه مخالفان سیاسی او برانگیخته است.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از یورونیوز، امانوئل مکرون روز سه‌شنبه در برنامه تبادل نظر با خوانندگان روزنامه فرانسوی «لوپاریزین» گفت: «بدترین دشمن دموکراسی، دروغ و حماقت است.

ما افراد واکسینه نشده (در برابر کرونا) را با محدود کردن دسترسی آن‌ها به فعالیت‌های زندگی اجتماعی، تا حد امکان تحت فشار قرار می‌دهیم. البته تقریباً همه مردم، یعنی بیش از ۹۰ درصد جمعیت موافقند و تنها اقلیت بسیار کوچکی هستند که مقاومت می‌کنند.»

امانوئل ماکرون: دلم می‌خواهد حال کسانی که واکسن کرونا نزده‌اند را بگیرم

آقای امانوئل مکرون با انتقاد شدید از «اقلیت بسیار کوچک» شهروندان ضد واکسن، اضافه کرد: «چگونه می‌توان این اقلیت را باز هم کاهش داد؟ ما آن‌ها را کاهش می‌دهیم.

ببخشید که این‌طور می‌گویم، با هر چه بیشتر عصبانی کردن آنها. من قصد ندارم مردم فرانسه را عصبانی کنم. من از صبح تا شب به دولت غر می‌زنم که آقا، مانع کار و زندگی مردم نشوید. ولی این‌هایی که واکسن نمی‌زنند، این‌ها را من واقعا می‌خواهم حال‌شان را بگیرم. ما تا آخرش هم ایستاده‌ایم. استراتژی ما همین است.»

رئیس جمهوری فرانسه تاکید کرد که زمانیکه آزادی شهروندی تهدیدی برای آزادی دیگری باشد او به یک فرد غیرمسئول بدل شده و یک غیرمسئول دیگر نمی‌تواند شهروند باقی بماند.»

این سخنان امانوئل مکرون با واکنش شدید اپوزیسیون روبرو شد و بحث بر سر لایحه محدودیت‌های کرونایی دولت را بار دیگر به تعویق انداخت.

دولت فرانسه لایحه‌ای را به مجلس داده که در صورت تصویب آن، از ۱۵ ژانویه (۲۵ دی) کسانی که واکسن کرونا نزده‌اند اجازه دسترسی به رستوران ها، بار‌ها و حتی سینما‌ها را نخواهند داشت. امانوئل مکرون می‌گوید سیاست او اجباری کردن قانونی واکسن نیست، اما از مفاد لایحه برمی‌آید که او قصد دارد عملا فشار بر شهروندان واکسن‌نزده را بیشتر کند، به طوری که همه مجبور بشوند واکسن بزنند.

مارین لوپن از چهره‌های سرشناس راست افراطی و از رقبای مکرون در انتخابات آتی ریاست جمهوری این کشور با انتقاد از سخنان او گفت: «مکرون لیاقت پست و جایگاهش را ندارد. یک رئیس جمهور که قاعدتا باید ضامن وحدت ملت باشد نباید چنین حرف‌هایی بزند.»

فابین روسل نامزد حزب کمونیست فرانسه هم این سخنان را «ناشایست» و «غیرمسئولانه» توصیف و در پستی توئیتری نوشت: «هفت میلیون فرانسوی در کویر دارویی بسر می‌برند و دسترسی به درمان ندارند، از جمله واکسن. آیا مکرون می‌خواهد حال آن‌ها را هم بگیرد؟»

یانیک ژودا، نامزد سبز‌ها هم این را «سیاست اشتباه» مکرون دانست و این در حالی بود که ژان لوک ملانشون از این اقدام مکرون بعنوان «اعتراف حیرت انگیز او» یاد کرد. از سوی دیگر والری پکرس، کاندیدای راستگرای حزب جمهوریخواه این سخنان را «خشم برانگیز» دانست و خواستار پایان «دوره پنج ساله تحقیر» شد.

ادوارفیلیب، نخست وزیر پیشین دولت ماکرون، اما به ابراز موافقت خود با قانونی شدن واکسیناسیون اجباری بسنده کرد.

با این حال الکساندر ایریس، از پژوهشگران ارشد علوم ارتباطات دانشگاه بورگونی فرانسه معتقد است استفاده از چنین ادبیاتی در آستانه انتخابات به مکرون این امکان را می‌دهد که نشان دهد به زبان مردم حرف می‌زند و با آن‌ها فاصله ندارد. به اعتقاد او امانوئل مکرون «آگاهانه» و «حساب شده» از این ادبیات در مصاحبه اش استفاده کرده است.

بیشتر از۸۰ درصد از بیماران کرونایی در فرانسه که در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند واکسن نزده‌اند. این درحالیست که روند صعودی موارد ابتلا به کووید ۱۹ در فرانسه با سرعت در حال افزایش است. تنها در ۲۴ ساعت گذشته بیش از۲۷۱ هزار مورد ابتلای جدید ثبت شده است.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر