کد خبر: ۶۱۵۳
۰۵ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۷
در این ساعات تاریک، فکر ما با اوکراین و زنان و مردان و کودکان بی‌گناه آن است؛ چراکه آن‌ها با یک حمله غیرموجه مواجه شده‌اند و جانشان در خظر است. ما کرملین را پاسخگو خواهیم کرد.

اتحادیه اروپا در اولین واکنش‌ها به یورش نظامی روسیه به خاک اوکراین و هدف گرفتن شهر‌های این کشور اعلام کرد که کرملین را در قبال این حملۀ «غیرموجه» پاسخگو خواهد کرد.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از یورونیوز، اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا بامداد پنج‌شنبه در یک پیام توییتری ضمن محکوم کردن این حمله نوشت: «در این ساعات تاریک، فکر ما با اوکراین و زنان و مردان و کودکان بی‌گناه آن است؛ چراکه آن‌ها با یک حمله غیرموجه مواجه شده‌اند و جانشان در خظر است. ما کرملین را پاسخگو خواهیم کرد.»

واکنش‌های اتحادیه اروپا و ناتو به حملۀ روسیه به خاک اوکراین

او همچنین بیانیه مستقلی را منتشر و در آن ضمن محکوم کردن «تجاوز نظامی» اوکراین آنهم با «شدیدترین وجه ممکن» از مسکو خواست تا «فوراً خصومت‌ها را متوقف کند، ارتش خود را از اوکراین خارج کند و به تمامیت ارضی، حاکمیت و استقلال اوکراین احترام بگذارد».

خانم فن در لاین افزود: «چنین زور و اجباری در قرن ۲۱ جایی ندارد. اتحادیه اروپا در مواجهه با این بحران بی‌سابقه، در کنار اوکراین و مردمش محکم ایستاده است.»

او همچنین اعلام کرد که روز پنج‌شنبه به ابتکار شارل میشل، رئیس شورای اروپا یک جلسۀ فوق‌العاده با حضور رهبران اتحادیه اروپا در بروکسل برگزار خواهد شد تا درباره اقدامات محدودکنندۀ بیشتر در قبال مسکو گفتگو شود.

این اتحادیه تنها یک روز پیش از این اولین دور تحریم‌ها علیه روسیه را به اجرا گذاشته بود و بر اساس این بیانیه، قرار است در جریان جلسه فوق‌العادۀ امروز نیز یک بستۀ تحریمی جدید که توسط کمیسیون اروپا و با هماهنگی شرکاء آماده شده، به تصویب اعضا برسد و به سرعت به اجرا گذاشته شود.

واکنش ناتو

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو نیز اعلام کرد که «روسیه مسیر تجاوز به یک کشور مستقل را انتخاب کرده است».

او در بیانیه‌ای گفت: «این حمله جان تعداد بی‌شماری از غیرنظامیان را به خطر می‌اندازد و نقض فاحش قوانین بین‌المللی و تهدیدی جدی برای امنیت اروپا‌-آتلانتیک است.»

قرار است سفرای ناتو (شامل ۲۷ کشور اروپایی به همراه ترکیه، کانادا و ایالات متحده آمریکا) امروز در نشستی اضطراری موضوع این حمله و چگونگی واکنش به آن را به بحث بگذارند.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر