کد خبر: ۶۲۷۲
۰۹ اسفند ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۱
موسیقی با سرعت بالا و صدای بلند، موجب بروز حس لذت بخش‌تر در مقایسه با همان موسیقی با صدای پایین و موجب برانگیختگی بیشتر و سرعت عمل بالاتر شد.

گوش دادن به موسیقی و تاثیر آن در بهبود گرم کردن و آمادگی ذهنی غیرقابل انکار است و از آن می‌توان به منظور انگیختگی، آرام سازی و نظم ذهنی بهره برد.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از ایسنا، موسیقی قبل از مسابقه و رکوردگیری می‌تواند به منظور انگیختگی، آرام سازی و نظم ذهنی به کار گرفته شود.

در ورزش، می‌توان از موسیقی در چهار جنبه بهره گرفت. یکی از این موارد "غیرهمزمان" بوده و منظور زمان‌هایی است که ورزشکار درگیر تمرین یا مسابقه نیست و در این بخش، شنیدن موسیقی‌هایی با کلام قوی و امیدوار کننده در تصویر سازی کمک خواهد کرد.

مورد دوم در "زمان تمرین" است و در مطالعات متعددی تاثیر موسیقی قبل از تمرین بر پاسخ بدن به تمرین مورد بررسی قرار گرفته است.

موسیقی چه اثری بر روی عملکرد ورزشکاران می‌گذارد؟

مطالعات نشان داده اند پاسخ به تمرین، حداکثر ارتفاع پرش، متوسط ارتفاع پرش‌ها و وضعیت احساسی ورزشکار در گروه با موزیک (ملایم و شدید) از گروه بدون موزیک در هر دو نوبت روز بیشتر بوده و در گروه با موزیک تمپوی بیشتر (سریع تر) بهتر از ملایم است و تاثیر موزیک بر تمرینات ساعات صبح بیشتر از ساعات عصر بود.

اما گوش دادن به موسیقی در گرم کردن "قبل از مسابقه"، قدری متفاوت است. در سال ۲۰۰۱ بررسی‌هایی روی تاثیر موسیقی قبل از مسابقه بر اضطراب رقابتی و اعتماد به نفس در بین ورزشکاران کالج در رشته‌های مختلف ورزشی بررسی‌هایی انجام شد و گروه آزمودنی به مدت سه دقیقه پیش از مسابقه به موسیقی مورد علاقه خود گوش دادند و گروه کنترل در این مدت موسیقی گوش نکردند.

یافته‌ها نشان داد گروه آزمودنی به نسبت گروه کنترل اعتماد به نفس بالاتری پیدا کردند.

در مطالعه دیگری نیز که در سال ۲۰۰۹ انجام شد، نمونه‌ای از بازیکنان تنیس در مورد سرعت و بلندی موسیقی و تاثیر آن روی پاسخ عاطفی و پاسخ عملکردی مورد آزمون قرار گرفتند و سه سرعت و دو شدت موسیقی در برابر نویز سفید و سکوت مقایسه شدند.

یافته اصلی این بود که موسیقی با سرعت بالا و صدای بلند، موجب بروز حس لذت بخش‌تر در مقایسه با همان موسیقی با صدای پایین و موجب برانگیختگی بیشتر و سرعت عمل بالاتر شد.

در سال ۲۰۱۲ نیز روی تاثیر موسیقی بر گرم کردن دونده‌های سرعت جوان و حداکثر عملکرد آن‌ها در تست وینگیت تحقیق شد. گرچه اندکس بورگ و شاخص خستگی تحت تاثیر قرار نگرفتند، برون ده توان در طی تست وینگیت در گروه موسیقی به شکل قابل توجهی بالاتر از گروه بدون موسیقی بود.

استفاده از موسیقی در رقابت‌ها موضوع دیگری است که باید به آن اشاره کرد و برای بهره گیری موثر از موسیقی در روز مسابقه، به آمادگی دقیق نیاز دارید. ابتدا خیلی مهم است که بدانیم بهترین سطح برانگیختگی چقدر است تا متوجه شویم نیاز داریم از موسیقی به منظور بیشتر شدن انگیختگی استفاده کنیم یا می‌خواهیم روان خود را آرام سازیم.

موسیقی ملایم با کلام قوی برای آرام بخشی ایده آل است. Kelly Holmes قهرمان دوی ۸۰۰ متر که دو مدال طلای المپیک را در المپیک ۲۰۰۴ آتن از آن خود کرد با گوش دادن به موسیقی آرام با شعر "همه چیز درست خواهد شد، مردم به صحبت کردن ادامه می‌دهند و آن‌ها هر چه می‌خواهند بگویند، اما همه آن چه من می‌دانم این است که همه چیز درست خواهد شد" هیجانات خود را کنترل و توجه خود را به سمت هدف خود متمرکز می‌کرد.

از سوی دیگر، ریتم‌های سریع و شعر‌های حرکت محور برای افزایش سطح انگیختگی مناسب هستند. James Cracknell قهرمان روئینگ، گوش دادن به موسیقی را برای ارتقای عملکرد و جنگندگی خود در مسابقات، بسیار موثر می‌دانست.

Iwan Thomas برنده مدال طلای دوی ۴۰۰ متر رقابت‌های اروپایی نیز به این نتیجه رسیده بود که شنیدن موسیقی محرک، نقش مهمی در افزایش سطح انگیختگی و رسیدن به آمادگی جسمی و روانی دارد.

توماس چند دقیقه قبل از حضور در نقطه شروع مسابقه، به موسیقی گوش می‌کرد و به خط مسابقه خیره می‌شد و در همان زمان پیروزی را تصور می‌کرد.

برای انتخاب موسیقی پیش از مسابقه یا رکوردگیری دقت کنید. موسیقی را انتخاب کنید که موقع زدن کلید خاموش برای رفتن به مسابقه در بالاترین وضعیت عملکردی قرار گرفته باشید و به احتمال زیاد، آخرین موسیقی در ذهن شما می‌ماند؛

بنابراین موثرترین موسیقی را آخر از همه گوش کنید. بعضی از ورزشکاران ترجیح می‌دهند موسیقی بی کلام بشنوند یا در سکوت تمرکز کنند.

بدیهی است قهرمانان بر اساس نوع شخصیت، سلایق، سطح رقابت‌ها و نوع ورزش (با درگیری با حریف یا بدون درگیری) با یکدیگر متفاوت هستند و هر کس باید بهترین روش خود را مشخص و اجرا کند.

مورد آخر نیز به زمان ریکاوری باز می‌گردد و در این بخش معمولا شنیدن موسیقی‌های آرام بدون کلام تاثیر فراوان دارند.

گزارش خطا
برچسب ها: ورزش موسیقی
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر