کد خبر: ۶۴۲۸
۱۵ اسفند ۱۴۰۰ - ۰۱:۴۷
سهام دو باشگاه پرسپولیس و استقلال از روز یکشنبه ۱۵ اسفندماه عرضه خواهد شد.

رئیس سازمان خصوصی سازی در نشست خبری آغاز واگذاری سهام پرسپولیس و استقلال به مردم خطاب به هواداران دو تیم گفت از فردا می‌توانند سهامدار این باشگاه‌ها شوند.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از شادا، حسین قربانزاده طی سخنانی در این نشست که با حضور مدیران عامل دو باشگاه و مدیرعامل فرابورس ایران برگزار شد، با اشاره به واگذاری مذکور در ۱۵ اسفندماه، اظهار داشت: اتفاقی که فردا آغاز می‌شود یک فرایند صحیح در واگذاری دو باشگاه است؛ اتفاقی که سالیان سال منتظر بودیم تا این باشگاه‌ها با مشارکت مردم به جایگاه شایسته خود برسند.

وی که در جمع پر شمار نمایندگان رسانه‌های گروهی در محل وزارت اقتصاد سخن می‌گفت، با بیان اینکه دو باشگاه، میراث ورزشی دو کشور هستند، گفت: این وظیفه مسئولان امر را در وزارت اقتصاد و وزارت ورزش سنگین‌تر می‌کند.

رئیس سازمان خصوصی سازی با اشاره به اقداماتی که پیش از این برای بورسی شدن سرخابی‌ها انجام شده است، عنوان کرد: این پیگیری‌ها و اقدامات در سه ماه گذشته جدی‌تر شد. از سال ۱۳۷۶ که این موضوع مطرح شد و از سال ۱۳۸۸ که شرکت‌ها در فهرست واگذاری قرار گرفتند همه منتظر این روز بودند تا مردم بر اساس علاقه‌مندی خود سهامدار این باشگاه‌ها شوند.

واگذاری سهام پرسپولیس و استقلال از ۱۵ اسفند

قربانزاده ادامه داد: یکی از مهم‌ترین کار‌ها در سه ماه گذشته، تشکیل ستاد هماهنگی برای واگذاری باشگاه‌ها در سازمان خصوصی سازی بود که از همه دست اندرکاران دعوت شد در این ستاد حضور داشته باشند.

وی ادامه داد: وظیفه این ستاد، اصلاح مشکلاتی بود که سر راه واگذاری دو باشگاه قرار داشت؛ از جمله تعیین تکلیف وضعیت بدهی، طرح کسب و کار و درآمد زایی دو باشگاه، تعیین تکلیف املاک و اموال غیرمنقول دو باشگاه و نکاتی که به فرایند واگذاری و شرایط لازم برای حضور در فرابورس مربوط می‌شد.

قربانزاده با بیان اینکه، دو باشگاه علی رغم مشکلات، توانستند در بازار پایه فرابورس پذیرش شوند، گفت: مهم‌ترین دستاورد این اتفاق، شفافیت بود که منتج به انتشار بی کم وکاست صورت‌های مالی دو شرکت شد و ما شاهد بارگذاری اسناد و وضعیت صورت حساب‌های مالی این دو باشگاه در سایت کدال بودیم و هر باشگاه اقدام به انتشار۴٠ سند مالی و غیر مالی کرد.

رئیس سازمان خصوصی سازی با بیان بر اینکه، باشگاه استقلال اسناد بیشتری را منتشر کرده و پرسپولیس هم سعی می‌کند به انتشار اسناد بپردازد؛ گفت: مهم‌ترین اتفاق فردا، نظارت مردم بر وضعیت اقتصادی دو باشگاه خواهد بود. هرچند فعلاً ۱۰ درصد سهام به مردم عرضه می‌شود، اما دیگرمردم مالک باشگاه‌ها هستند و امیدواریم آغاز مشارکت مردم و وضعیت سهامداری تا شهریور سال آینده، طوری باشد که سهم دولت به زیر ۵۰ درصد برسد.

رئیس سازمان خصوصی سازی در ادامه در مورد نحوه ارزشگذاری دو باشگاه گفت: ارزش واقعی دو باشگاه، بیشتر از چیزی است که تعیین شده، چراکه آن‌ها در قلب همه هواداران جا دارند.

وی با بیان اینکه سازمان خصوصی سازی باید برای ارزشگذاری قوانینی را رعایت کند، گفت: در این راستا برای شرکت‌هایی که طی سه سال گذشته سودآور نبودند از ارزش روز خالص دارایی‌ها استفاده شده است. یعنی دارایی‌های قبلی، دارایی‌های ثابت، املاک و مستغلات و برند دو باشگاه ارزشگذاری شده است.

قربانزاده درمورد تفاوت قیمت دو باشگاه نیز توضیح داد: تفاوت قیمت دو باشگاه بر اساس اسناد و مدارکی بوده که معطوف بر درآمدزایی است. این ارزشگذاری توسط کارشناسان رسمی دادگستری صورت گرفت، سپس در هیئت واگذاری مطرح شد و هردو کارشناسان اذعان کردند که از روش یکسانی برای ارزشگذاری دو باشگاه استفاده شده است.

وی با بیان اینکه در ایران برای نخستین مرتبه ارزشگذاری برند باشگاه اتفاق می‌افتد، گفت: این فرایند ممکن است نقد‌هایی به دنبال داشته باشد، اما هر آنچه کارشناسان رسمی دادگستری تایید کرده اند تصویب شده است.

رئیس سازمان خصوصی سازی با تاکید بر اینکه راه برای افزایش دارایی دو باشگاه بسته نیست، توضیح داد: باشگاه‌ها می‌توانند برای افزایش دارایی خود تلاش کنند. برای مثال ۱۶ هزار متر کمپ مرحوم ناصر حجازی به دارایی‌های استقلال اضافه شد و این افزایش دارایی روی صورت‌های مالی و تابلوی معاملات تاثیرگذار خواهد بود.

قربانزاده در ادامه در مورد کاهش سهم دولت تا شهریورماه ۱۴۰۱ به زیر ۵۰ درصد نیز گفت: عرضه تا شهریور به صورت خرد و بلوکی خواهد بود. شرکت‌های تعاونی می‌توانند در این فرایند مشارکت کنند.

رئیس سازمان خصوصی سازی یادآور شد: البته با توجه به جایگاه خاص این دو باشگاه، نسبت به اهلیت سهامدار، حساسیت ویژه‌ای وجود دارد، زیرا رئیس جمهوری هم تأکید ویژه‌ای را نسبت به این موضوع داشته است.

وی در پاسخ به سؤالی در مورد فروش بلوکی سهام دو باشگاه، گفت: مذاکرات سازمان برای عرضه بلوکی آغاز شده است و ادامه دارد. همه شرکت‌هایی که توانایی، علاقه‌مندی و صلاحیت و اهلیت دارند می‌توانند برای خرید سیت مدیریتی دو باشگاه مذاکره کنند سپس مزایده برگزار شده و عرضه بلوکی صورت می‌گیرد.

رئیس سازمان خصوصی سازی درمورد بدهی‌های مالیاتی دو باشگاه اظهار کرد: درمورد مالیات به باشگاه‌ها ظلم شده است. زیرا دو باشگاه معاف از مالیات بودند، اما، چون اظهارنامه مالیاتی نداشتند مشمول مالیات شده اند. به همین خاطر، با واگذاری سهام دو باشگاه دیگر شاهد این اتفاق نخواهیم بود.

قربانزاده ادامه داد: در این راستا جلسه‌ای با وزیر اقتصاد برگزار شد تا بدهی‌های قابل بخشش و غیرقابل بخشش باشگاه‌ها تعیین تکلیف شوند. در این راستا حدود ۲۰۰ میلیارد تومان از هر باشگاه مشمول بخشش مالیات شده و بدهی‌های غیرقابل بخشش دو باشگاه بسیار پایین‌تر از این میزان است.

وی در پاسخ به سؤالی در مورد میزان سهام اختصاصی به پیشکسوتان دو باشگاه، با بیان اینکه در این مورد در هفته‌های آتی تصمیم‌گیری خواهد شد، گفت: پنج درصد سهام ترجیحی هم به کارکنان هر شرکت داده می‌شود که می‌تواند تا ۱۰ درصد افزایش یابد و پنج درصد مابقی به مدیران متخصص داده می‌شود.

رئیس سازمان خصوصی سازی در ادامه با بیان اینکه در مورد خرید سهام دو باشگاه، کسب سود را تضمین نمی‌کنیم، اظهار کرد: اما این اطمینان خاطر را می‌دهیم که استقلال و پرسپولیس سال ۱۴۰۱ به بعد با سال‌های قبل آن فرق دارد بویژه آنکه این دو باشگاه بخاطر ۴۰ میلیون نفر هوادار، قطعاً بسیار درآمد زا خواهند بود، از جمله آنکه، جدا از حق پخش صدا و سیما، باشگاه‌ها می‌توانند از حق پخش فضای مجازی نیز استفاده کنند.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر