کد خبر: ۶۴۹۵
۱۷ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۰
رئیس مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی:
ما به عنوان مرکز فضای مجازی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید نظامی را ارائه کنیم که یک مقدار فراگیر باشد و همه مصادیق تولید محتوایی در فضای مجازی را در بر بگیرد.

دومین جلسه هم‌اندیشی رده‌بندی محتوا و خدمات در فضای مجازی با تاکید رئیس مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی بر استفاده از مشارکت عمومی در اجرای نظام رده‌بندی محتوا و خدمات مربوط به کودک و نوجوانان برگزار شد.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی؛ حامد حاجی ملامیرزایی با اشاره به اینکه جلسات تدوین نظام رده‌بندی محتوا و خدمات در فضای مجازی وظیفه حاکمیتی است که ذیل سند ابلاغی از مرکز ملی فضای مجازی در حوزه کودک و نوجوان برای مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی تعریف شده، گفت: در این جلسات می‌خواهیم این نظام رده‌بندی را با مشارکت دستگاه‌ها استخراج کنیم و به عنوان نظام رده‌بندی و رگولاتوری همه عرصه‌های محتوایی برای کودکان و نوجوانان مبنا قرار دهیم.

وی با بیان اینکه تا کنون پنج نظام رده‌بندی پیشنهاد شده شامل نظام مصوب بازی‌های رایانه‌ای، نظام رده‌بندی تبیان، پیش‌نویس نظام‌های رده‌بندی ساترا و سازمان سینمایی و نظام رده‌بندی انارستان به عنوان یکی از مدعیان بخش خصوصی که در این حوزه فعالیت می‌کند و تجربیات ارزشمندی دارد در این جلسات بررسی شده است، افزود: این نظام‌های رده‌بندی بر اساس گونه‌های مختلف محتوا و خدمات تعریف شده و در واقع مبنا قرار دادن هر کدام از این نظام‌های رده‌بندی به صورت جداگانه نمی‌تواند محور نظام جامعی باشد که ما به دنبال آن هستیم.

استفاده از هوش مصنوعی ضمانت اجرای دقیق نظام رده‌بندی است

رئیس مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی خاطرنشان کرد: ما به عنوان مرکز فضای مجازی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید نظامی را ارائه کنیم که یک مقدار فراگیر باشد و همه مصادیق تولید محتوایی در فضای مجازی را در بر بگیرد.

ملامیرزایی تصریح کرد: هم اکنون همکاران ما با بررسی آن پنج نسخه نظام رده‌بندی و نظر کارشناسان پیش‌نویس طرح نظام رده‌بندی‌ای را به عنوان قدر مشترک از تعریف رده‌بندی، شاخص‌ها، مولفه‌ها، ابعاد سنی و رده‌بندی سنی استخراج کرده‌اند که نمایندگان سازمان‌ها و نهاد‌های مدعو در این جلسه برای تدوین یک نظام رده‌بندی به جمع‌بندی برسند تا بتوانیم آن را به عنوان نظام رده‌بندی محتوا و خدمات کودک و نوجوانان در همه حوزه‌های محتوایی و خدمت‌رسانی فضای مجازی مبنا قرار دهیم.

ملامیرزایی با بیان اینکه بنای ما بر این است که نظام رده‌بندی در دست اقدام، برای همه محتوا‌ها و خدمات کودک و نوجوانان فراگیر باشد، خاطرنشان کرد: درگاهی در سایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان پنجره واحد رگولاتوری تولید محتوا و خدمات برای کودکان و نوجوانان طراحی و آماده شده که می‌توانیم کسب و کار‌ها را برای فعالیت در این چهارچوب به آن درگاه هدایت کنیم.

وی از نمایندگان سازمان‌ها و نهاد‌های حاضر در جلسه خواست تا در تدوین این نظام رده‌بندی جامع، اهتمام ورزند.

رییس مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی درباره ضمانت اجرایی نظام‌رده‌بندی در دست اقدام کودک و نوجوان تصریح کرد: هر چند به کارگیری هوش مصنوعی به منظور رهگیری اجرایی شدن این نظام مفید است، اما بنا به تجربه برخی سازمان‌ها بهتر است از مشارکت عمومی و تجربه جمع سپاری در بهره‌برداری خانواده‌ها از فضای مجازی برای کودکان و نوجوانانشان استفاده کنیم.

بنا بر این گزارش، دومین جلسه هم‌اندیشی رده‌بندی محتوا و خدمات کودک و نوجوان در فضای مجازی با حضور رییس بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای و نمایندگانی از مرکز ملی فضای مجازی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، وزارت آموزش و پرورش و موسسه فرهنگی تبیان برگزار شد.

در این جلسه نماینده انارستان توضیحاتی درباره نظام رده‌بندی این شرکت و تجربیات خود در حوزه رده‌بندی سنی و محتوایی برای حضار ارائه کرد و هر یک از نمایندگان نظرات خود را با دیگر مدعوین به اشتراک گذاشتند.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر