کد خبر: ۷۸۱۹
۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۶
وضعیت بارشی کشور در هفته منتهی به پایان اردیبهشت‌ماه با کاهش چشمگیری همراه خواهد بود.

بر اساس پیش‌بینی موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو، وضعیت بارش‌های کشور نشان از آن دارد که هرچه به خردادماه نزدیک می‌شویم میزان بارش‌ها کاهش چشمگیری پیدا خواهد کرد، گرچه این هفته حوضه آبریز دریای خزر با ۹۷ میلی‌متر بارندگی پر بارش‌ترین حوضه آبریز کشور است.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از وزارت نیرو، گزارش تازه موسسه تحقیقات آب نشان می‌دهد، وضعیت بارشی کشور در هفته منتهی به پایان اردیبهشت‌ماه با کاهش چشمگیری همراه خواهد بود.

بر این اساس برای هفته جاری، وقوع بارش‌ها برای نوار شمالی کشور و به‌صورت پراکنده در برخی از مناطق واقع در محدوده رشته‌کوه‌های زاگرس پیش‌بینی می‌شود.

هفته پایانی اردیبهشت بارندگی‌ها بسیار کم می‌شود

همچنین با توجه به چشم‌انداز بارش پیش‌بینی شده برای هفته دوم، وقوع بارش‌های پراکنده برای مناطق واقع در نوار شمالی و برخی از مناطق واقع در مرکز کشور مورد انتظار است.

میزان بارش حوضه آبریز دریای خزر در این هفته با بیشینه ۹۷ میلی‌متری و متوسط محدوده ۲۱ میلی‌متر بالاترین میزان بارش است که به وقوع می‌پیوندد.

حوضه آبریز قره قوم با بیشینه بارش ۷۶ میلی‌متر و متوسط محدوده ۱۲ میلی‌متری مقام دوم پر بارش‌های این هفته را دارد.

این هفته حوضه آبریز دریاچه ارومیه با بیشینه بارش ۷۳ میلی‌متری با متوسط محدوده ۲۱ میلی‌متری مقام سوم پر بارش‌ها را به خود اختصاص می‌دهد.

حوضه آبریز فلات مرکزی بیشینه بارش ۲۶ میلی‌متر و متوسط محدوده یک میلی‌متر را تجربه می‌کند و پس‌ازآن حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان با بیشینه بارش ۲۲ میلی‌متر و متوسط محدوده یک میلی‌متری قرار دارد.

مقام کم بارش‌ترین حوضه‌های آبریز کشور هم به حوضه آبریز مرزی شرق با بیشینه ۷ میلی‌متری با متوسط محدوده صفر میلی‌متر می‌رسد.

در هفته منتهی به ۲۳ اردیبهشت هیچ‌کدام از حوضه‌های آبریز درجه دو و سه بدون بارش نیستند.

در هفته منتهی به ۳۰ اردیبهشت حوضه آبریز دریای خزر بالاترین میزان بارش با بیشینه ۲۱ میلی‌متر و متوسط محدوده ۳ میلی‌متر خواهد داشت.

حوضه آبریز دریاچه ارومیه و قره قوم در هفته منتهی به ۳۰ اردیبهشت از نظر میزان بارش شبیه یکدیگر خواهند بود و مشترکاً مقام دوم با بیشینه بارش ۱۴ میلی‌متر و متوسط محدوده یک میلی‌متر را تجربه خواهند کرد.

وضعیت بارش در حوضه آبریز فلات مرکزی برای هفته منتهی به ۳۰ اردیبهشت بیشینه بارش ۱۰ میلی‌متر و متوسط محدوده صفر میلی‌متری را تجربه می‌کند.

بر این اساس، حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان هم در هفته منتهی به ۳۰ اردیبهشت بیشینه بارش ۳ میلی‌متری خواهد داشت که محدوده متوسط آن نیز صفر میلی‌متر خواهد بود.

همچنین در هفته منتهی به ۳۰ اردیبهشت‌ماه حوضه آبریز مرزی شرق کم‌ترین بارش را خواهد داشت به‌گونه‌ای که بیشینه بارش آن یک میلی‌متر با متوسط محدوده صفر میلی‌متر است.

در هفته منتهی به ۳۰ اردیبهشت، از میان حوضه‌های ۳۰ گانه آبریز درجه دو کشور ۱۰ حوضه بدون بارش خواهند بود و در بین حوضه‌های ۹ گانه درجه سه هم یک حوضه بدون بارش است.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر