کد خبر: ۷۹۰۳
۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۱:۴۹
به دنبال درخواست عضویت فوری فنلاند در پیمان دفاعی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی موسوم بە ناتو، روسیه صادرات برق به این کشور را متوقف می‌کند.

به دنبال درخواست عضویت فوری فنلاند در پیمان دفاعی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی موسوم بە ناتو، روسیه صادرات برق به این کشور را متوقف می‌کند. فنلاند می‌گوید تأمین برق به خطر نمی‌افتد، اما قیمت‌ها افزایش می‌یابند.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از دویچه وله، در بحبوحه تنش‌ها بر سر عضویت احتمالی فنلاند در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، روسیه از ساعت یک بامداد روز شنبه ۲۴ اردیبهشت (۱۴ مە) عرضه برق به فنلاند را متوقف خواهد کرد.

"فینگرید" (Fingrid)، اپراتور شبکه ملی برق فنلاند در بیانیەای اعلام کردە کە شرکت انرژی "رائو نوردیک"، آن‌ها را در این زمینه مطلع کردە و گفتە کە بە دلیل عدم پرداخت قبوض ماه مە صادرات برق بە این کشور متوقف خواهد شد.

"رائو نوردیک" یک شرکت فعال در حوزه انرژی و زیر مجموعە‌های گروه روسی "اینتر رائو" (InterRAO) است. این غول روسی در زمینه تولید برق، بازرگانی انرژی و طراحی و توسعه زیرساخت‌های الکتریکی، فعالیت می‌کند و صادرات و واردات برق در روسیه را، در انحصار خود دارد.

روسیه صادرات برق بە فنلاند را تعلیق می‌کند

شرکت انرژی "رائو نوردیک" کە در هلسینکی مستقر است، گفتە با توجه به این‌کە هنوز پولی برای مقادیر برق فروخته شده در ماه مه از طرف فنلاندی دریافت نکردە است، بنابراین نمی‌تواند قبوض واردات برق از روسیه را پرداخت کند.

قبوض برق وارداتی فنلاند از روسیه، باید توسط بازار بورس "نورد پول ای‌اس" (Nord Pool AS) پرداخت می‌شد. "نورد پول" تاکنون در مورد چرایی عدم پرداخت این قبوض واکنشی نشان ندادە است.

"رائو نوردیک" در یک بیانیە به این موضوع واکنش نشان دادە و وضعیت پیش آمده را استثنایی خواندە است و گفتە کە برای اولین‌بار در تاریخ بیست ساله تجارت ما، همچنین اتفاقی رخ می‌دهد. او در عین حال ابراز امیدواری کردە کە "به زودی" وضعیت بهبود یابد و تجارت دو طرف از سر گرفته شود.

اما در طرف دیگر تیمو کائوکونن، مدیر فینگرید، از توضیحات بیشتر خودداری کردە و تنها بە خبرگزاری فرانسه گفتە است: «ما برای این وضعیت آماده بودیم. انتظار مشکلی در عرضه نداریم. ما می‌توانیم میزان واردات از سوئد و نروژ و تولید داخل را کمی بالا ببریم.»

با وجود این مدیر فینگرید گفتە کە توقف عرضه از جانب روسیه، منجر به افزایش بهای انرژی در فنلاند خواهد شد.

به گزارش نشریه آلمانی ولت، حدود ١٠ درصد برق مصرفی فنلاند از طریق واردات از روسیه تامین می‌شود.

روسیه: ورود فنلاند به ناتو را یک تهدید می‌بینیم

سائولی نینیسته، رئیس‌جمهور و سانا مارین، نخست‌وزیر فنلاند روز پنجشنبه ۱۲ مه (۲۲ اردیبهشت) با انتشار بیانیه‌ای خواستار عضویت فوری این کشور در پیمان دفاعی ناتو شدند.

در این بیانیه که به امضای هر دو مقام بلندپایه فنلاند رسیده، آمده است: «در هفته‌های اخیر مباحث مهمی در مورد عضویت احتمالی فنلاند در ناتو صورت گرفت. ما به‌زودی در مشورت با پارلمان و با در نظر گرفتن خواست جامعه فنلاند، موضع خود را در این خصوص اعلام خواهیم کرد.»

بنا بر این بیانیه، قرار است دولت فنلاند تصمیم قطعی خود دراین‌باره را روز یکشنبه ۱۵ مه (۲۵ اردیبهشت) پس از بررسی پارلمان به صورت رسمی اعلام کند. وبسایت آلمانی "تاگس شاو" از این تصمیم دولت فنلاند با عنوان "تصمیم تاریخی" یاد کرده است.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو پس از انتشار بیانیه رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر فنلاند، از تصمیم این کشور استقبال کرد و گفت: «اگر فنلاند به صورت رسمی درخواست عضویت کند، از آن استقبال و شرایط الحاق سریع را مهیا می‌کنیم. فنلاند یکی از نزدیک‌ترین شرکای ناتو، یک دموکراسی بالغ، یک عضو اتحادیه اروپا و یک مشارکت‌کننده مهم در امنیت یورو آتلانتیک است. من با رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر فنلاند موافقم که عضویت در ناتو امنیت فنلاند و ناتو را تقویت خواهد کرد. ناتو به تصمیم فنلاند احترام می‌گذارد.»

دمیتری مدودف، معاون رئیس شورای امنیت ملی روسیه نیز پیش از این هشدار داده بود، در صورت پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو، روسیه سیاست دفاعی خود را تقویت خواهد کرد، چرا که ''دیگر نمی‌توان در مورد وضعیت عاری از سلاح هسته‌ای در منطقه بالتیک صحبت کرد و تعادل باید برقرار شود''.

دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در این‌بارە گفتە کە گسترش ائتلاف نظامی و نزدیک شدن ناتو به مرز‌های روسیه "جهان و قاره ما را پایدارتر و امن‌تر نمی‌کند".

سخنگوی کرملین در پاسخ به این سوال که آیا روسیه عضویت فنلاند در ناتو را به عنوان یک تهدید می‌بیند یا خیر، گفت: «قطعا.»

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر