کد خبر: ۷۹۴۷
۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۲
سرپرست اداره کل برنامه ریزی و راهبردنگاری معاونت راهبردی قوه قضاییه:
باید برای معاملات خودرو پلتفرم‌ها و زیرساخت‌های امن، با کیفیت و کم هزینه را ایجاد کنیم.

سرپرست اداره کل برنامه ریزی و راهبردنگاری معاونت راهبردی قوه قضاییه گفت: باید برای معاملات خودرو پلتفرم‌ها و زیرساخت‌های امن، با کیفیت و کم هزینه را ایجاد کنیم.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از قوه قضاییه، سرپرست اداره کل برنامه ریزی و راهبردنگاری معاونت راهبردی قوه قضاییه امروز چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ در نشست نحوه استفاده از ظرفیت پلتفرم‌های معاملات خودرو در کاهش پرونده ها‌ی قوه قضاییه اظهار کرد: توسعه ابزار‌های آی تی و فناوری‌ها به طور جدی مدل‌های حکمرانی را در کشور‌ها متحول کرده است.

در کشور نیز حضور پررنگ زیست بوم فناوری، استارت‌آپ ها، انواع شرکت‌های دانش بنیان و پلتفرم‌های آی تی در نقش حاکمیت خیلی پررنگ بوده و طی این سال‌ها با نقش آفرینی زیست بوم فناوری بسیاری خدمات با کیفیت و هزینه بسیار پایین‌تر عرضه می‌شود.

باید برای معاملات خودرو پلتفرم‌های امن ایجاد کنیم

محمد طاهری نژاد افزود: پیگیری سند تحول توسط رئیس قوه قضاییه ما را به این نقطه می‌رساند که بحث تحول در قوه قضاییه جدی است.

طاهری نژاد بیان کرد: یکی از چالش‌های جدی که در سند تحول مدنظر قرار گرفته است، شناسایی ریشه‌های شکل گیری جرایم، دعاوی و پرونده‌ها در دستگاه قضایی است. برای رفع این چالش باید راهبرد‌ها و راهکار‌هایی در نظر گرفت که یکی از آن‌ها هوشمند سازی شناسایی ریشه‌های شکل گیری جرایم و استفاده از ظرفیت‌های بیرون از قوه قضاییه است.

وی گفت: یکی از مهمترین ارکان محیط کسب و کار کشور ضمانت اجرای قرارداد‌ها بوده که در نظام قضایی کشور به طور جدی مسئولیت آن بر عهده قوه قضاییه است به منظور اینکه ضمانت اجرای قرارداد‌ها بین آحاد مختلف جامعه افزایش پیدا کند باید رویکرد‌های نوین حکمرانی قضایی در قوه قضاییه توسعه یابد.

سرپرست اداره کل برنامه ریزی و راهبردنگاری معاونت راهبردی قوه قضاییه اظهار کرد: باید برای معاملات خودرو پلتفرم‌ها و زیرساخت‌های امن، با کیفیت و کم هزینه را ایجاد کنیم، زیرا بخش زیادی از مشکلاتی که در قوه قضاییه مطرح می‌شود مربوط به پرونده‌های کیفری و جرایم مختلف از جمله انواع کلاهبرداری و انواع اختلافات در دعاوی است.

در ادامه نشست معاون مدیرکل نظارت بر فضای مجازی دادستانی کل کشور اظهار کرد: مسائلی در بحث معاملات خودرو و فروش کالا در سایت‌های آگهی وجود دارد که بخشی از آن کلاهبردارانی است که کالایی ندارند، ولی اقدام به فروش کالا می‌کنند و چون هزینه پیگیری جرایم سایبری برای افراد قابل توجه است بنابراین بسیاری از مواقع اشخاص مسیر قضایی را انجام نمی‌دهند.

مهدی امیری، افزود: مساله دیگر فروش کالا‌های سرقتی است و اشخاص با استفاده از هویت‌های مجهول اقدام به فروش اموال سرقتی از جمله خودرو می‌کنند.

امیری در ادامه بیان کرد: مسئله دیگر قیمت سازی و اخلال در بازار است به طوری که اشخاص به صورت سازمان یافته تقاضای کاذب با قیمت‌های بالا ایجاد و بازار را تحریک می‌کنند که این امر منجر به اخلال در نظام اقتصادی کشور می‌شود که مجازات‌های سنگینی برای این اخلال در نظر گرفته شده‌ است.

معاون مدیرکل نظارت بر فضای مجازی دادستانی کل کشور بیان کرد: در این نشست می‌توانیم بحث حوزه موجودیت‌هایی که در سیستم فروش آنلاین وجود دارد را مطرح کنیم که این موجودیت شامل موجودیت کالا و عنصر خریدار و فروشنده است به طوری که کاربر و کالا باید احراز هویت و اعتبار سنجی شوند و این موضوع به کاهش جرم کمک می‌کند.

وی در ادامه گفت: بهترین راهکار این است که یک سرویس اعتبارسنجی داشته باشیم تا موجودیت‌ها از این طریق مشخص شود.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر