کد خبر: ۷۹۶۳
۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۲
در سال گذشته پنج هزار و ۳۴۲ نفر بر اثر سوءمصرف مواد و دارو‌های مخدر و محرک در کشور جان خود را از دست دادند. از این تعداد چهار هزار و ۵۶۱ نفر مرد و ۷۸۱ نفر زن بودند.

در سال گذشته پنج هزار و ۳۴۲ نفر بر اثر سوءمصرف مواد و دارو‌های مخدر و محرک در کشور جان خود را از دست دادند. از این تعداد چهار هزار و ۵۶۱ نفر مرد و ۷۸۱ نفر زن بودند.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از سازمان پزشکی قانونی کشور، آمار تلفات سوءمصرف مواد در سال ۱۴۰۰ با رشد ۱۵.۲ درصدی نسبت به سال قبل از آن مواجه بود و اعتیاد در این سال پنج هزار و ۳۴۲ نفر را به کام مرگ کشاند.

بر اساس این گزارش در سال گذشته استان‌های تهران با یکهزار و ۳۳۷، فارس با ۴۴۷ و اصفهان با ۴۳۳ فوتی بیشترین و استان‌های خراسان جنوبی با ۲۵، ایلام با ۲۷ و خراسان شمالی با ۲۹ فوتی کمترین آمار تلفات اعتیاد را داشتند.

۵۳۰۰ نفر در سال ۱۴۰۰ بر اثر سوءمصرف مواد فوت کردند

بیشترین مرگ ناشی از اعتیاد بر اساس نرخ جمعیت هر استان

اما آمار تلفات اعتیاد بر اساس جمعیت هر استان، رتبه بندی استان‌ها را در ثبت بیشترین تلفات متفاوت می‌کند. در سال ۱۴۰۰ استان‌های کرمانشاه، لرستان، تهران و مرکزی بیشترین و استان‌های آذربایجان غربی، هرمزگان و کردستان کمترین آمار تلفات را بر اساس جمعیت استان داشته اند.

بیشترین موارد فوت بر اثر مواد مصرفی

در سال گذشته بیشترین موارد تلفات اعتیاد مربوط به دارو‌های مخدر با دو هزار و ۴۱۷ فوتی بوده است که از این تعاد دو هزار و ۱۰۱ نفر بر اثر مصرف متادون، ۲۲۴ نفر ترامادول و ۹۲ نفر نیز سایر دارو‌های مخدر جان باخته اند.

در این مدت یکهزار و ۷۴ نفر نیز بر اثر مصرف مواد مخدر، ۲۸۲ نفر مواد محرک و یکهزار و ۵۶۹ نفر بر اثر مصرف همزمان چند دسته مواد و دارو جان خود را از دست داده اند.

هشدار تلفات بادی پکر و بادی سافرها

اما یکی از دلایل مرگ در حوزه مواد مخدر بلع مواد با هدف جابجایی است که متاسفانه در بسیاری موارد باز شدن بسته‌های بلعیده شده موجب مرگ افراد می‌شود. چندی پیش نیز خبری مبنی بر مرگ یک زن در قطار کرمان – مشهد منتشر شد که پس از انتقال به پزشکی قانونی مشهد علت مرگ او بلع مواد مخدر و باز شدن محتویات آن در معده زن عنوان شد.

در این حادثه یک کیلوگرم تریاک در ۳۴ بسته از معده زن کشف شد.

بر اساس این گزارش دکتر علی ضیایی کارشناس حوزه تشریح با هشدار در خصوص مرگ بادی پکر و بادی سافر گفت: بادی پکر‌ها افرادی هستند که حجم بالایی از مواد مخدر را برای جابجایی و معمولا عبور از مرز می‌بلعند و و پس از دفع آن‌ها را توزیع می‌کنند.

وی ادامه داد: اما بادی سافر فرد معتادی است که مواد مصرفی خود را برای مخفی کردن در پلاستیک‌های کوچک بسته بندی کرده و آن را می‌بلعد تا بتواند آن را دوباره مورد استفاده قرار دهد که در خیلی موارد مشاهده می‌شود این بسته‌ها در معده فرد نشتی داده و خطراتی را برای افراد ایجاد می‌کند.

این کارشناس حوزه تشریح با اشاره به اینکه معمولا در سال دو یا سه جسد از بادی پکر‌ها به سالن تشریح کهریزک ارجاع می‌شود، تصریح کرد: در موضوع بادی پکر‌ها از آنجا که حجم بسته‌های بلعیده شده بسیار زیاد است، افراد در صورت نشت مواد در معده یا روده هایشان به سرعت و حتی پیش از رسیدن به مرکز درمانی جانشان را از دست می‌دهند.

دکتر ضیایی به نمونه ارجاعی از بادی پکر‌ها به سالن تشریح کهریزک اشاره کرد و گفت: در یکی از پرونده‌های ارجاعی فردی در فرودگاه دچار مسمومیت و پیش از رسیدن به بیمارستان فوت کرده بود. پس از ارجاع به سالن تشریح ۴۲ بسته مواد در روده‌های این شخص وجود داشت که به دلیل نشتی و حجم و غلظت بالا، فرد دچار نارسایی تنفسی و مرگ شده بود.

وی با بیان اینکه اغلب بادی پکر‌ها برای سود مالی به این کار تن می‌دهند، اظهار داشت: در موارد بلع مواد علاوه بر نشتی مواد در معده، گاهی انسداد روده‌ها نیز پیش خواهد آمد که پس از انتقال به مرکز درمانی علت آن مشخص می‌شود.

این کارشناس حوزه تشریح در خصوص برخی دلایل مرگ معتادان در زندان‌ها نیز تصریح کرد: گیرنده‌های درد در افراد معتاد به دلیل مصرف بالای مواد مخدر، فعال نیست و از آنجا که بیشتر معتادان دچار زخم معده و زخم‌های مزمن گوارشی هستند، بدون آنکه متوجه درد باشند بر اثر زخم‌های گوارشی و ریختن اسید معده در حفره شکمی جانشان را از دست می‌دهند.

دکتر ضیایی گفت: زخم‌های مزمن گوارشی معمولا با استرس‌هایی که به فرد وارد می‌شود عمیق‌تر شده و موجب سوراخ شدن و ریختن محتویات معده به حفره شکمی می‌شود که کشندگی بسیار بالایی دارد.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر