کد خبر: ۷۹۹۵
۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۸
۸۲ پروژه صنعتی، عمرانی و کشاورزی در ۵ منطقه آزاد و ۷ منطقه ویژه اقتصادی روز پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت ماه در فاز نخست افتتاح پروژه‌های مناطق آزاد در دولت سیزدهم افتتاح می‌شود.

۸۲ پروژه صنعتی، عمرانی و کشاورزی در ۵ منطقه آزاد و ۷ منطقه ویژه اقتصادی فردا در فاز نخست افتتاح پروژه‌های مناطق آزاد در دولت سیزدهم به افتتاح می‌رسد.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، ۸۲ پروژه صنعتی، عمرانی و کشاورزی با بیش از ۶۱ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری در مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی قشم، ارس، کیش، انزلی و ماکو و مناطق ویژه اقتصادی پارسیان، سهلان، بوشهر، لرستان، لامرد، بجنورد و نمین به صورت همزان توسط رییس جمهور محترم به بهره برداری می‌رسد.

در این دوره از افتتاح پروژه‌های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی؛ اشتغالزایی به صورت مستقیم و غیرمستقیم برای بیش از ۸ هزار نفر ایجاد خواهد شد.

افتتاح ۸۲ پروژه صنعتی، عمرانی و کشاورزی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به دست رییس جمهور

بر این اساس؛ ۲۵ پروژه صنعتی و کشاورزی در منطقه آزاد ارس به بهره برداری می‌رسد که مهم‌ترین آن افتتاح واحد‌های پرشیان خودرو ارس، احداث گلخانه هیدرویونیک و صنایع سازه است. ارزش سرمایه گذاری‌ها در پروژه‌های «منطقه آزاد ارس» ۱۰ هزار و ۴۵۴ میلیارد ریال و ۸.۵ میلیون دلار است که برای ۳۹۵ نفر به صورت مستقیم فرصت شغلی جدید ایجاد کرده است.

۲۶ پروژه نیز در منطقه آزاد قشم به بهره برداری می‌رسد. ارزش سرمایه گذاری این پروژه‌ها در قشم ۲۰۷ میلیارد ریال و ۹۰ میلیون یورو است و تعداد فرصت شغلی ایجاد شده نیز ۴۷۷ نفر است.

همچنین در نخستین مراسم افتتاح پروژه‌های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ۸ پروژه را در منطقه آزاد کیش افتتاح می‌شود.

ارزش سرمایه گذاری پروژه‌ها در کیش ۱۴ هزار و ۵۰۵ میلیارد ریال است که تماما توسط بخش دولتی و خصوصی تامین شده است. فرصت شغلی ایجاد شده نیز در این پروژه‌ها ۳۷۴ نفر خواهد بود که مهم‌ترین آن افتتاح هلی پورت و هلی پد فرودگاه، احداث انبار و سیستم انتقال بار از دریا به خشکی و بازسازی و به سازی سالن‌های ورزشی اسکواش است.

در منطقه آزاد انزلی نیز ۱۲ پروژه به ارزش سرمایه گذاری ۳ هزار و ۴۷۰ میلیارد ریال به بهره برداری می‌رسد. این پروژه‌ها امکان اشتغال ۳۵۵ نفر را به صورت مستقیم فراهم کرده است. ساخت خطوط لوله انتقال فراورده‌های فله مایع، واحد تولید تجهیزات پزشکی و واحد تولید لوازم جانبی تلفن همراه از جمله پروژه‌هایی است که قرار است در منطقه آزاد اروند افتتاح شود.

بهره برداری از فاز اول دام پروری ۱۰ هزار راس منطقه آزاد ماکو با سرمایه گذاری ۲ هزار میلیارد ریالی که ۳۰۰ فرصت شغلی به صورت مستقیم و غیرمستقیم ایجاد می‌کند، در این روز صورت می‌گیرد.

همچنین ۱۱ پروژه نیز در مناطق ویژه اقتصادی پارسیان، نمین، سهلان، بوشهر، لرستان، لامرد و بجنورد به بهره برداری می‌رسد.

مجموع ارزش پروژه‌های قابل افتتاح در منطقه ویژه اقتصادی پارسیان ۲۷.۹ میلیون یورو توسط بخش دولتی است. پست شماره ۷ و شماره ۸ بندر پارسیان از جمله مهم‌ترین موارد قابل افتتاح در این منطقه است. این پروژه‌ها در مجموع در منطقه ویژه اقتصادی پارسیان اشتغال ۱۰۰ نفر را به همراه دارد.

در منطقه ویژه اقتصادی سهلان نیز واحد‌های طراحی و مونتاژ ماشین آلات صنایع کاغذسازی، تولید مواد ضدعفونی کننده و پاک کننده غیرالکلی، انواع یخچال و فریز افقی و عمودی غیر خانگی و یخچال و فریزر صندوقی خانگی با حجم سرمایه گذاری یکهزار و ۴۲۱ میلیارد ریال و اشتغالزایی ۲۷۵ نفر به بهره برداری می‌رسد.

طرح توسعه کود شیمیایی و طرح توسعه واحد تولید قند کله از جمله طرح‌هایی است که در منطقه ویژه اقتصادی بوشهر با سرمایه گذاری ۵۲۰ میلیارد ریالی توسط بخش خصوصی به بهره برداری می‌رسد و بالغ بر ۸۰ فرصت شغلی به صورت مستقیم ایجاد می‌کند.

تصفیه خانه فاضلاب منطقه ویژه اقتصادی لرستان نیز روز پنجشنبه به بهره برداری می‌رسد که قابلیت تصفیه ۶۰۰ متر مکعب آب در روز را دارد و ۱۷ فرصت شغلی به صورت مستقیم و غیرمستقیم ایجاد می‌کند. این طرح با سرمایه گذاری ۱۴۴ میلیارد ریالی بخش دولتی ساخته شد.

تکمیل عملیات اجرای سیل بند غربی منطقه ویژه لامرد که ۱۱۰ فرصت شغلی به صورت مستقیم و غیرمستقیم ایجاد کرده است با سرمایه گذاری ۸۴ میلیارد ریالی بخش دولتی به نتیجه رسید.

اجرای شبکه روشنایی معابر منطقه ویژه اقتصادی بجنورد نیز طرح دیگری است که در مناطق ویژه اقتصادی با سرمایه گذاری ۱۳ میلیارد ریالی به بهره برداری خواهد رسید و ۲۰ فرصت شغلی نیز ایجاد می‌کند.

در مجموع این ۱۱ پروژه در مناطق ویژه اقتصادی، ۵۱۷ فرصت شغلی به صورت مستقیم، بالغ بر ۲ هزار و ۳۳۰ فرصت شغلی به صورت غیرمستقیم ایجاد می‌کند که با سرمایه گذاری ۲۴۱ میلیارد ریالی بخش دولتی، ۱۹۴۱ میلیارد ریالی بخش خصوصی و ۲۷.۹ میلیون یورویی ارزی به سرانجام رسید.

گفتنی است؛ در مجموع ۳۹ طرح صنعتی، ۳۹ طرح عمرانی و ۴ طرح کشاورزی در اولین فاز از افتتاح طرح‌های صنعتی، عمرانی و کشاورزی در مناطق آزاد در دولت سیزدهم افتتاح می‌شود و بالغ بر ۸ هزار فرصت شغلی به صورت مستقیم و غیرمستقیم در این مناطق ایجاد می‌کند و نقشی بسزا در رفع بیکاری در مناطق محروم ایفا می‌کند.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر