کد خبر: ۹۰۰۴
۰۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۴
متأسفانه افرادی با زدوبند تسهیلات را از بانک‌ها دریافت می‌کنند و آن تسهیلات را در جای دیگری صرف می‌کنند و وقتی می‌خواهد با آن‌ها برخورد قانونی صورت گیرد، ادعا می‌کنند که قصد ضربه زدن به تولیدش وجود دارد.

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر ضرورت باز کردن بیشتر فضا برای فعالیت و اثرگذاری بخش خصوصی گفت: متأسفانه با سخنان، تصمیمات و قوانین متناقضی در مورد سپردن کار‌ها به بخش خصوصی مواجه‌ایم.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، غلامحسین محسنی اژه‌ای در سفر به استان بوشهر، طی سخنانی در جمع فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان این استان، ضمن اشاره به مشکلات تسهیلات‌گیرندگان از بانک‌ها، اظهار کرد: ما با یک سری مسائل چندوجهی مواجه‌ایم که یکی از آن مسائل، بانک‌ها و مقوله تسهیلات هستند؛ اینکه آیا هر تسهیلات‌گیرنده‌ای این تسهیلات را در جای خود صرف می‌کند؟ آیا توانایی بازگرداندن این تسهیلات را دارد؟ متأسفانه افرادی با زدوبند تسهیلات را از بانک‌ها دریافت می‌کنند و آن تسهیلات را در جای دیگری صرف می‌کنند و وقتی می‌خواهد با آن‌ها برخورد قانونی صورت گیرد، ادعا می‌کنند که قصد ضربه زدن به تولیدش وجود دارد.

رئیس قوه قضاییه: افرادی با زدوبند تسهیلات را از بانک‌ها دریافت و در جای دیگری صرف می‌کنند

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: من‌باب مثال، فردی در حال حاضر بیش از ۵ هزار میلیارد تومان بدهی بانکی دارد و بخشی از این مبلغ را به عنوان تسهیلات برای ورود به حوزه تولید، از بانک دریافت کرده است؛ اما او با این تسهیلات، زمین خریده است و اکنون ارزش آن زمین بالغ بر ۱۰ برابر شده است؛ این فرد وقتی تحت تعقیب قرار می‌گیرد و قصد برخورد قانونی با او وجود دارد، می‌گوید که من تولیدکننده هستم و چند هزار کارگر دارم.

رئیس دستگاه قضا در ادامه به اهمیت مقوله استحکام و اتقان قرارداد‌ها از ناحیه تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی اشاره کرد و گفت: بعضاً مشاهده می‌شود قرارداد‌هایی که در بخش‌های تولیدی و اقتصادی منعقد می‌شود از استحکام و اتقان لازم برخوردار نیست؛ پس از وقوع اختلاف میان طرفین قرارداد، دستگاه قضایی ملاک و معیار قضاوت را، آن قرارداد منعقد شده قرار می‌دهد و در این شرایط فردی که متضرر شده و معتقد است با رأی دادگاه به تولیدش لطمه وارد شده باید عنایت کند که در موعد تنظیم قرارداد اهتمام لازم را نداشته و به ابعاد و جوانب این امر توجه نکرده است؛ لذا ضروری است که فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان به استحکام و اتقان قرارداد‌هایی که منعقد می‌کنند، توجه ویژه و مبسوطی داشته باشند.

رئیس عدلیه با اشاره به اهمیت میدان دادن به مدیران کارآمد، اظهار داشت: باور دارم که همیشه و بخصوص در شرایط فعلی باید به افراد و مدیران کارآمد میدان داد و برای این افراد و مدیران که بهره‌وری و کیفیت تولید را افزایش می‌دهند و به تزریق انگیزه به نیروهای‌شان می‌پردازند، امتیازات بیشتری در مقایسه با سایر افراد و مدیران قائل شد.

قاضی‌القضات افزود: وقتی می‌خواهیم یک مدیر را مورد ارزیابی قرار دهیم باید به شاخصه‌ها و مؤلفه‌های مختلفی توجه داشته باشیم و بدانیم که یک مدیر در چه شرایط زمانی و با چه محدودیت‌ها و مشکلاتی، مبادرت به اتخاذ یک تصمیم یا انجام یک عمل می‌کند؛ چنانچه این شاخصه‌ها و مؤلفه‌ها را مدنظر قرار ندهیم، ارزیابی ما غلط از کار درخواهد آمد و از مدار عدالت خارج می‌شویم؛ بخش‌های نظارتی ما نیز باید به این مهم توجه کنند و شرایط زمانی و محدودیت‌های موجود را در ارزیابی مدیران مدنظر قرار دهند

وی در ادامه به موضوع ضرورت باز کردن بیشتر فضا برای فعالیت و اثرگذاری بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: متأسفانه گاهاً با سخنان، تصمیمات و قوانین متناقضی در مورد سپردن کار‌ها به بخش خصوصی مواجه‌ایم.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای بیان داشت: بخش خصوصی و اتحادیه‌ها باید ورود بیشتر و برجسته‌تری به میدان مسائل و مشکلات داشته باشند و ضروری است معضلات و آسیب‌ها را تبیین کنند و نظرات کارشناسی ارائه دهند؛ احساس می‌کنم بخش خصوصی به صورت قوی و آنگونه که شایسته است در میدان حضور ندارد و برای تبیین و تثبیت نظرات کاشناسی خودش به میدان نمی‌آید.

رئیس دستگاه قضا در ادامه از فعالان اقتصادی و تولیدی استان بوشهر این سؤال را مطرح کرد که شما که از نظر حجم کار و اخذ تسهیلات از بانک‌ها با اعداد و ارقام قابل توجهی مواجه هستید، خودتان بگویید که اتاق بازرگانی چه میزان به میدان مسائل و مشکلات آمده است و چه میزان با مسئولان بانکی جلسه برگزار کرده است؟ در شرایطی که خیلی از شما فعالان اقتصادی و تولیدی از عملکرد بانک‌ها در زمینه تسهیلات و سایر جهات، گلایه دارید.

رئیس قوه قضاییه همچنین نظرات فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان بوشهری را در خصوص مسائلی نظیر عملکرد صندوق توسعه ملی، وضعیت ته‌لنجی‌ها و ارزیابی عملکرد اتحادیه‌ها در صنوف مختلف، جویا شد.

رئیس عدلیه در پایان سخنانش در جمع فعالان اقتصادی و تولیدی بوشهر ضمن صدور دستور به رئیس کل دادگستری استان بوشهر برای بررسی و رسیدگی حقوقی و قضایی به چند مورد از مشکلات ارائه شده در این نشست، خاطرنشان کرد: باید نگاه ما رو به جلو باشد و نباید مدام به گذشته استناد کنیم و بگوییم دولت قبل یا مسئول قبل، فلان تصمیم را گرفته لذا ما نمی‌توانیم اقدام دیگری کنیم؛ دائما نگویید قبلی‌ها چه کار کردند، بگویید ما چه کردیم.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر